Slovenka Petra postavila svoj biznis na bodkách. Predáva ich do sveta

  • Talentovaná a šikovná Petra Koštová študovala marketingovú komunikáciu, v súčasnosti pracuje ako grafická dizajnérka v Kodani
  • Po večeroch sa ponára do sveta plného bodiek Pet & Dot, kde jedinečným spôsobom stvárňuje svoje vízie
  • Rozprávali sme sa o tom ako nájsť svoj originálny rukopis, či ako zaujať publikum na sociálnych sieťach
  • Dozvedeli sme sa tiež, čo v živote grafického dizajnéra prináša Dánsko a čo sa oplatí navštíviť v Kodani
Pet & Dot
  • Talentovaná a šikovná Petra Koštová študovala marketingovú komunikáciu, v súčasnosti pracuje ako grafická dizajnérka v Kodani
  • Po večeroch sa ponára do sveta plného bodiek Pet & Dot, kde jedinečným spôsobom stvárňuje svoje vízie
  • Rozprávali sme sa o tom ako nájsť svoj originálny rukopis, či ako zaujať publikum na sociálnych sieťach
  • Dozvedeli sme sa tiež, čo v živote grafického dizajnéra prináša Dánsko a čo sa oplatí navštíviť v Kodani

Aktuálne žiješ v Dánsku, ako si sa tam ocitla?

Vždy som snívala o Škandinávii, ani neviem prečo, mala som o nej akúsi vysnenú predstavu. Lákalo ma studené more, pekná príroda a tiež minimalistický dizajn. A tak som si po škole našla stáž v jednom nádhernom dizajnovom štúdiu na severe Dánska. Štúdio sa nachádza uprostred prírody rovno pri fjorde, takže to bola veľmi unikátna a pravá severská skúsenosť. Po stáži som sa vrátila na Slovensko, ale krátko nato som odišla naspäť do Dánska. Síce mi trvalo asi 6 mesiacov, kým som si našla prácu ako grafická dizajnérka, ale napokon sa to podarilo a odvtedy bývam tu, s ročnou prestávkou v Nemecku. Bývala som tu vo viacerých mestách, ale teraz som konečne v mojej vysnívanej Kodani.

Ako si sa dopracovala k tvojmu rukopisu a ako si vedela, že chceš pri bodkách zostať?

Bol to taký prirodzený vývoj, odkedy mi môj priateľ na Vianoce daroval kresliace perá, som začala znovu po rokoch kresliť. Ako grafická dizajnérka som síce vždy tvorila, ale prevažne na počítači. Keď som začala kresliť s mojimi novými perami, spomenula som si, ako som rada čarbala v škole po zošitoch rôzne vzorky. Postupne som začala vytvárať textúry len z bodiek, aj na celé strany. Bolo to pre mňa ako meditácia. Neskôr som skúsila vybodkovať útvary a takto sa to vyvíjalo. V tom čase som sa akurát presťahovala do Nemecka, kde som nemala veľa kamarátov. Vtedy som zvykla tráviť večery doma a bodkovať. Každý deň som sa na to tešila. Časom som si spravila profil na Tumblri a Instagrame, že čo na to povedia ľudia. Tam som zistila, že túto techniku používa veľa umelcov, a že je dosť populárna. Stippling, ako sa bodkovanie tiež nazýva, je veľmi vďačná technika, lebo sa ňou dajú docieliť úžasné detaily a plynulé prechody. Bodkovanie ma doteraz veľmi baví a je to moja primárna technika.

zdroj: Pet & Dot

Ako sa tam žije grafickému dizajnérovi?

Povedala by som, že veľmi dobre. Hlavne keď už tu máte vybudovanú ako-takú sieť známych. Vtedy je oveľa jednoduchšie nájsť si dobrú prácu. V Dánsku je všetko o známostiach a odporúčaniach. Pracovné podmienky sú tu všeobecne veľmi dobré, keďže si Dáni potrpia na rovnováhu medzi pracovným a osobným životom.

Aké miesta by si odporučila (dizajnérovi) navštíviť v Kodani?

Čo sa týka múzeí a galérií, stojí za to navštíviť SMK – Národná dánska galéria, kde majú veľa úžasných stálych a dočasných výstav. Tiež by som odporučila galériu The David Collection, kde je podľa mňa najzaujímavejšou časťou historická zbierka islamského umenia pozostávajúca z nádherných objektov a textílií s exotickými textúrami a vzormi. Ak sa zdržíte v Dánsku niekoľko dní, odporúčam múzeum moderného umenia Louisiana, ktoré vytvára autentický škandinávsky zážitok – spojenie umenia, architektúry aj prírody.

A keď nechceme ísť do galérie?

Kodaň je preslávená ako mesto bicyklov so super bicyklovými chodníkmi, preto sa oplatí prenajať si bicykel. Z ulíc mám veľmi rada napríklad Jægersborggade, ktorá je trošku ďalej od turistického centra, kde možno nájsť veľa krásnych dizajnérskych obchodíkov s lokálnym dizajnom (môj najobľúbenejší sa volá Vanishing Point.) Na tejto ulici môžete kúpiť umelecké potreby, ručne robené karamelové cukríky, tradičné dánske pečivo, ale aj vegánsky hotdog a tiež posedieť si v útulnej čokoládovni či kaviarni.

Ak máte radi jednoduchý a štýlový interiér, odporúčam navštíviť kaviareň Acacia v časti Vesterbro, kde servírujú zdravé vegánske jedlo. Ešte musím spomenúť kaviareň Krôyers, ktorá je nielenže krásne zariadená, ale má aj skvelú lokalitu, nachádza sa v jednej z tichých uličiek centrálnej časti Christianshavn. Ak si chcete oddýchnuť od mestského ruchu, môžete navštíviť jeden z mnohých parkov alebo botanickú záhradu. Veľmi pekný park je napríklad Bispebjerg Park alebo Frederiksberg Gardens.

Kde hľadáš inšpiráciu ty?

Čo sa týka mojich kresieb, inšpiráciu nachádzam najmä na Instagrame a Pintereste. Väčšinou však inšpiráciu nájdem v bežnom živote. Napríklad, keď som pri potápaní v Thajsku videla medúzy, javili sa mi ako nejaké úžasné galaktické bytosti, a tak som ich nakreslila medzi hviezdami.

zdroj: SONY DSC

zdroj: Pet & Dot

Pomáha ti v práci background z marketingu?

Áno pomáha, keďže práca grafického dizajnéra je úzko spojená s marketingom. Rada zvyknem pracovať ako súčasť marketingového oddelenia, vďaka ktorému si môžem obohacovať vedomosti a sledovať trendy.

Zvykneš si niekde dopĺňať vzdelanie? Koho sa podľa teba oplatí sledovať, čítať?

Čítam rôzne blogy o trendoch v dizajne a momentálne hlavne o UX dizajne. Dobré blogy sú napríklad uxplanet.org, medium.com a theblog.adobe.com.

Na Instagrame máš vyše 24-tisíc followerov, ako sa ti to podarilo?

Sama neviem a to som sa ani veľmi nesnažila. Tajomstvo je asi kresliť si pre radosť a zdieľať to s ostatnými. Získavanie followerov by nemal byť prvotný cieľ. Aj keď je pravda, že čím viac followerov, tým je jednoduchšie čosi na kresbách aj zarobiť. Myslím si, že dôležité je vytvoriť si svojský a konzistentný štýl a postovať fotky a videá v tom svojom štýle. Všimla som si, že ľudia radi vidia proces tvorby, takže napríklad zrýchlené videá zachytávajúce proces prinášajú veľa záujmu a teda aj followerov.

zdroj: Pet & Dot

Mnohé tvoje ilustrácie, či potlače už možno kúpiť. Kam najďalej cestovala tvoja tvorba a dá sa tým zarobiť?

Najväčší záujem majú o moju tvorbu v USA, Austrálii a Anglicku. Už som ale posielala ilustrácie aj do Indie, Arabských Emirátov, či Južnej Kórey. Čo sa týka projektov, zatiaľ moja najväčšia zákazka bola pre hudobnú skupinu Gojira, ktorej som kreslila dizajn na tričko alebo naposledy to bola kresba pre magazín Wired. Zatiaľ mám kreslenie len ako hobby popri práci a tak mi to nateraz vyhovuje, lebo grafický dizajn milujem a tiež som rada medzi ľuďmi. Bodkovanie je dosť osamelá aktivita, ktorú síce zbožňujem, ale nie som si istá, či by som to chcela robiť na plný úväzok. Ale uvidím čo budúcnosť prinesie. Myslím, že uživiť sa kreslením dá, len treba na to čas. Instagram v tom vie jednoznačne pomôcť, hlavne keď dosiahnete určitý počet followerov, myslím, že takých 50-tisíc. Vtedy si vás jednoduchšie vedia vyhľadať rôzne firmy. Živiť sa umením ale vyžaduje veľa práce, odhodlania a trpezlivosti.

Aké máš plány do budúcna? Čo môžeme nové čakať od Pet & Dot?

Do budúcna plánujem naďalej kresliť, mám veľa nápadov, ktoré čakajú na realizáciu. Hviezdy a vesmír sú však stále hlavnou inšpiráciou, takže môžete očakávať viac galaktických kúskov :) .

Tvorbu Pet & Dot môžeš sledovať na Instagrame alebo na Tumblr. Ak chceš ozdobiť stenu či šatník kúskom galaxie, navštív https://petanddot.com/ 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá