Slovenská appka BeeSafe sa postará o tvoju bezpečnosť!

  • Slovenská appka BeeSafe, ktorá vznikla celkom narýchlo, už prešla kus cesty a dnes stráži bezpečnosť ľudí nie len na Slovensku. BeeSafe je bezpečnostná appka, ktorá sleduje pravidelnú aktivitu používateľa a automaticky vyhodnotí, keď sa nachádza v nebezpečnej situácii.
image_1438081635.jpeg
  • Slovenská appka BeeSafe, ktorá vznikla celkom narýchlo, už prešla kus cesty a dnes stráži bezpečnosť ľudí nie len na Slovensku. BeeSafe je bezpečnostná appka, ktorá sleduje pravidelnú aktivitu používateľa a automaticky vyhodnotí, keď sa nachádza v nebezpečnej situácii.

 

Nápad, ktorý vznikol počas stopovania teenagera sa opäť prihlásil k životu pred Startup Weekend Žilina 2013 a teraz zakotvil v The Spot.

 

BeeSafe, slovenská appka, ktorá si dáva za cieľ zvyšovanie bezpečnosti svojich používateľov. Appka pracuje na základe opakovanej aktivity používateľa, čím sleduje jeho reakcie a analyzuje, či sa nachádza v bežnej, pokojnej situácii alebo sa okolo neho deje niečo nezvyčajné, čo ho vystrašilo alebo sa cíti ohrozený. BeeSafe nechce len zvyšovať pocit bezpečnosti, ako to robia podobné appky, ale chce reálne zvýšiť bezpečnosť svojich používateľov. BeeSafe pracuje s myšlienkou vzájomnej pomoci ľudí, ktorých appka kontaktuje v prípade, ak je niekto z ich kamarátov v ohrození. K tomu ešte pridáva aj miestnu políciu či iné security služby.

V startupovej komunite sú už dobre známe prezentácie BeeSafe. Appka pracuje so strachom, ktorý prežívajú používatelia, keď sa cítia ohrození. A tak to chlapci zobrali z druhého konca a ich pitche prekypujú humorom a pozitívnou emóciou, ktorá sa vyplaví pri záchrane ohrozeného.

 

Viac o BeeSafe, o minulosti, ale aj budúcnosti sa dozviete v rozhovore so zakladateľmi Michalom Káčerikom a Petrom Stražovcom.

 

 

Aký príbeh stojí za aplikáciou BeeSafe?

Michal: Približne pred 15 rokmi som stopoval. Keďže som nepoznal šoféra, tak ako jediné riešenie mojej bezpečnosti som využil sms, ktorú som poslal kamošovi. Napísal som ŠPZ auta a kam idem, a že ak sa neozvem do pol hodiny, nech začne niečo riešiť. Celá táto situácia mi takpovediac utkvela v pamäti, a keď sa blížil Startup Weekend Žilina, navrhol som Peťovi, či tento nápad nepremeníme na aplikáciu. Nakoniec sme sa rozhodli, že ideme do toho a od vtedy na tom makáme s našim novým tímom.

 

Čo je podstatou appky BeeSafe?

Peter: BeeSafe sa postará o Vašu bezpečnosť cestou domov. Problémom je to, že keď už je niekto v ohrození, väčšinou nestihne odoslať správu o tom, čo sa deje. Tým pádom aplikácie, ktoré sú nastavené tak, že poskytujú zoznam kontaktov, ktorým vieš poslať správu stlačením tlačidla alebo nejakou akciou sú pomalé a v krízovej situácií nebudú fungovať. Naša aplikácia monitoruje čo užívateľ robí alebo nerobí, rozozná čo sa deje a v prípade nebezpečenstva, privolá pomoc.

 

Na akom princípe funguje aplikácia?

Peter: Aplikácia funguje na podobnom princípe ako keď rušňovodič vo vlaku musí pravidelne stláčať tlačidlo, aby potvrdil, že je pri vedomí. Alebo napríklad aj ako automatické sledovanie vodičov v moderných autách pri prevencii proti mikrospánku. Aplikácia požaduje od užívateľa pravidelnú aktivitu . Aktuálne využívame aktivitu na telefóne. Na Androide je možné využívať aj tlačidlá hlasitosti alebo tlačidlá na slúchadlách, či potrasenie telefónom. Pracujeme aj na integrácií bluetooth zariadení, ktoré budú slúžiť na monitorovanie aktivity. Napríklad prstene alebo prívesky, ktoré dotykom zaznamenávajú aktivitu.

 

Nechceme to však založiť napríklad na sledovaní tepu. Lepšie riešenie vidíme v monitorovaní chôdze a jej rýchlosti. Keď sa náhle zvýši rýchlosť chôdze, aplikácia nespustí hneď alarm, ale sa začne správať inak. Podstatou je, aby aplikácia rozoznala stav ohrozenia sama a hlavne, aby privolanie pomoci nebolo na používateľovi. Celý tento proces by mala v prípade nebezpečenstva zvládnuť appka sama. Potom sú tu rôzne doplnkové vlastnosti, ako napríklad, zaslanie nahrávky a mapy kade používateľ išiel. Appka kontaktuje iba ľudí, ktorí sú v danom meste a neotravuje zbytočne ľudí, ktorí sú mimo dosahu. Keď informácie posiela na políciu, tak zavolá späť používateľovi cez automatickú službu, aby sme eliminovali náhodne spustené alarmy.

 

„Technickým základom je, že aplikácia sama rozozná keď sa niečo deje a sama privolá pomoc, vtedy keď už to používateľ nemôže urobiť.“

 

  

Pre koho je aplikácia určená?

Peter: Pre každého kto sa niekedy cíti v ohrození. Prvotnou cieľovou skupinou sú ženy od 18 do 25 rokov, prekrývajúce sa so ženami na internátoch. Pretože aj keď je to smutné, tak násilie na ženách neustále rastie, nech je akákoľvek moderná doba, stále sa to zhoršuje. Preto vieme, že prostriedky, ktoré sú aktuálne na trhu, nie sú stopercentné a dokonca nefungujú ani na toľko, aby sa toto percento znižovalo. Takže cieľovka je jasná. V druhom rade sa zameriavanie na deti, rodičov a minority.

Michal: Počas validácie trhu sme zistili, že najväčší záujem bol zo strany žien a moslimov, medzi ktorými bol voči ostatným skupinám väčší odskok. Momentálne je pre nás jednoduchšie zamerať sa na ženy aj z hľadiska možných partnerov na spoluprácu.

 

Je appka reálne použiteľná?

Peter: Áno je. Aktuálne máme približne 700 stiahnutí a 250 prihlásení do appky.

 

Z ktorej krajiny máte zatiaľ najviac stiahnutí?

Peter: Najviac stiahnutí máme zatiaľ zo Slovenska, vzhľadom na tom, že úvodný marketing bol robený cez sieť našich priateľov a koneksií. Potom nasleduje Nemecko a Francúzsko. Dokopy máme stiahnutia zo 68 krajín v priebehu mesiaca od kedy je aplikácie v Google Play. Zaujimáve výsledky sme zaznamenali aj z Pakistanu a Kazachstanu.

 

Spomínali ste, že prvé kroky BeeSafe boli na StartupWeekend Žilina. Čo bolo potom?

Michal: Po Startup Weekend zostala väčšina tímu spolu, pracovali sme ďalej. Nebol to však full time a tak sa práca naťahovala skoro rok. Potom sme si s Peťom povedali, že do toho ideme na plno. Dostali sme sa do Boostra v Spote (CEED Tech), zväčšili sme team a pracovali sme na plno. Na full time fungujeme teraz 4 mesiace.

Peter: Prišli sme do stavu, keď sme si povedali, že buď do toho zainvestujeme a pôjdeme na plno alebo to necháme plávať.

 

Čo bolo zatiaľ v procese vývoja najzložitejšie?

Michal: Na začiatku to bolo hľadanie správnych ľudí a vytvorenie kvalitného tímu a potom samotná validácia. Tá bola skutočne náročná, keďže existuje niekoľko skupín, ktoré sme chceli validovať a každá skupina sa správa inak, trebalo si tak všímať rôzne veci.

Peter: Veľmi zložitá vec v prípade aplikácií tohto druhu je určiť, či prinášajú iba pocit bezpečnosti alebo skutočnú bezpečnosť. A túto otázku máme na stole od začiatku. Reálne zvyšujete bezpečie? Aký máte background, aby ste si dovolili povedať, že zvyšujete bezpečnosť používateľov? Ja mám za sebou pár rokov spolupráce s bezpečnostnými službami ako sú záchranka a hasiči v Škandinávii. Teraz, po nejakom čase sa k tomuto chcem vrátiť. V týchto skupinách sú ľudia, ktorí reálne vedia a môžu zachrániť život. Ale medzi nimi a obeťami je obrovská priepasť, medzistupeň, cez ktorý sa k nim musí dostať informácia o potrebe ich pomoci.

Ak túto informáciu dostanú včas, tak pomôžu. Samozrejme takáto informácia musí byť pravdivá, dostatočne podrobná a opisná. To zabezpečí BeeSafe. Aby všetci, ktorí reálne vedia pomôcť, dostali takúto informáciu v čo najširšej možnej miere.

 

 

Na druhej strane čo bolo najzábavnejšie?

Peter: Celkovo práca v našom tíme je veľmi zábavná. My sa snažíme pracovať aj prezentovať odľahčenou formou. Na jednej strane pracujeme s veľmi negatívnym pocitom, strachom. Na druhej strane je však veľmi pozitívny pocit úľavy pri záchrane. Pozitívnu emóciu a zábavu prežívame v tíme kadý deň a vkladáme ju aj do našich prezentácií, napríklad aj pred investormi. Zábavné sú pre nás všetky eventy, na ktorých sa prezentujeme. Žijeme pravým startupovým životom.

Michal: Všetky úspechy, ktoré s appkou dosiahneme sú super, oslavujeme ich a tešíme sa spolu.

 

Chalani predstavte v krátkosti tím BeeSafe, prosím.

Peter: My dvaja sme zakladatelia. Potom máme troch programátorov. Oliver s nami začínal a teraz funguje ako externý advisor. Michal od začiatku programoval mobilnú aplikáciu. Adam pokračuje v tom, čo začal Oliver. Marketingová špecialistka Zuzka a grafik Maťo sa starajú o vizuálnu a marketingovú komunikáciu. Externý programátor pre aplikáciu iOS je Peťo. Nad všetkými bdie a stráži ich progres produktová manažérka Nikita.

 

V akej fáze vývoja sa appka nachádza?

Michal: Aplikácia je už za úrovňou prototypu. Aktuálne sme vo fáze hľadania product martket fit, takže už sa dá reálne používať. Core funkcie fungujú, ale appka má ešte nejakú cestu pred sebou, pokiaľ do nej implementujeme všetko, čo máme. To by sme chceli mať v priebehu tretieho kvartálu hotové. Appka pre Android je približne už mesiac dostupná v Play Store a v čoskoro bude appka dostupná aj pre iOS.

 

Čo čaká BeeSafe v najbližšom období?

Michal: Pracujeme na doplnkových funkciách, ako napríklad upozornenia, že sa používateľ nachádza v nebezpečnej zóne alebo mimo ním nastavenej zóny.

Peter: Mimo takýchto technických vecí riešime dve základné veci týkajúce sa biznisu. Prvou je, že aktívne fundraisujeme, snažíme sa získať kombináciu kapitálového a strategického investora. Na jednej strane peniaze sú dôležité, keďže vývoj máme naplánovaný ešte na niekoľko mesiacov a kontinuálne bude pokračovať ďalej. No na druhej strane si uvedomujeme nutnosť strategického partnera, ktorý do procesu vchádza s dvoma aspektmi. Jednak to môže byť strategický partner, ktorý má rovnakú cieľovku. Tento partner nemusí do projektu vstupovať ani kapitálovo, hovoríme tu o spolupráci.

Aktuálne sme oslovili niekoľko kozmetických firiem s ponukou kampane na európske úrovni: Si krásna, buď aj v bezpečí. Na druhej strane hľadáme partnerov, ktorí sa tiež venujú bezpečnosti. Či na úrovni aplikačnej alebo na úrovni iných spoluprác. Chceli by sme sa posunúť z úrovne, kedy jeden používateľ pomáha druhému a získať partnera, ktorý sa stará o bezpečnosť na vyššej úrovni, príkladom je mestská polícia.

 

 

Máte už teraz za sebou nejakého investora?

Michal: Začínali sme s vlastnými financiami. Potom sme získali podporu zo strany Boostra v rámci CEED Tech.

 

Chalani a čo hovoríte na slovenský startupový ekosystém?

Peter: Obaja sme mentorovali na Pioneerse a videli sme startupy zo širšieho geografického zázemia. Mám pocit, že na Slovensku je málo technologických startupov. Riešia sa softvéry a rôzne projekty, ale chýba viac technológií a robotiky. Určite je veľa odborníkov, ktorí doma v dielničke niečo majstrujú a skúšajú, ale nakoniec to nevytiahnu na svetlo sveta. Pritom to môže mať veľký potenciál v spojení s investormi alebo niekým, kto vie nájsť správne synergie. Neviem či to je o hanblivosti, ale mám pocit, že v zahraničí je oveľa viac takýchto startupov.

Michal: Slovenský startupový ekosystém sa za posledné roky pohol veľmi vpred. Je tu veľa iniciatív, ktoré robia prospešnú prácu pre ekosystém. Veľmi by ma tešilo, keby tieto iniciatívy navzájom aj viac spolupracovali. Spoznal som veľa šikovných a snaživých ľudí, ktorí dúfam skôr či neskôr uspejú! :)

 

Verím, že ak bude BeeSafe pokračovať v nastolenom tempe, bude sa chalanom dariť stále viac. Vychytajú prípadné muchy, naplno zrealizujú plánované featury, vymyslia ešte niečo nové a appka určite prispeje k ochrane. Možnože aj k záchrane ľudí kdekoľvek na svete.

 

Kontaktuj šéfredaktora zodpovedného za tento článok: lukas.gasparik@startitup.sk

Foto: Patrícia Matiová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá