Slovenské hotely a penzióny sú na kolenách. V izbách je len 22 % návštevníkov z časov pred pandémiou

  • Hotely a penzióny na Slovensku poriadne zaplakali
  • Počet turistov je aj po druhej vlne pandémie stále na minime
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Erika Ďurčová,TASR/Oliver Ondráš
  • Hotely a penzióny na Slovensku poriadne zaplakali
  • Počet turistov je aj po druhej vlne pandémie stále na minime

Pandémia koronavírusu mala dopad na mnohé oblasti podnikania. Spolu s gastrom najviac utrpel cestovný ruch, ktorý pocítil prudké prepady tržieb lockdowny. Počet hostí v súčasnosti je s číslami návštevníkov slovenských hotelov a penziónov pred pandémiou stále neporovnateľný.

Čísla sa prepadli na dno

Štatistický úrad Slovenskej republiky informuje, že v porovnaní so situáciou pred pandémiou (v máji 2019), nemali v máji tohto roka ubytovatelia ani štvrtinu návštevníkov. Rezervácie spadli o závratných 78 %. Návrat k normálu tak po minulom roku pokračuje veľmi pomaly.

V máji tiež prišlo najviac cudzincov za posledných sedem mesiacov. Naďalej ale tvorili len nepatrný podiel návštevnosti.

Pokiaľ pred dvoma rokmi využilo služby ubytovania v piatom mesiaci roka až 553-tisíc návštevníkov, počas roka 2021 to bolo iba 119-tisíc návštevníkov. Z údajov Štatistického úradu tiež vyplýva, že v roku 2019 na Slovensku návštevníci na pobytoch strávili 1,45 milióna nocí. V roku 2021 sa jednalo už len o 376-tisíc nocí.

Návštevnosť
zdroj: reprofoto/slovak.statistics.sk

Zahraniční rezervácie rušili

O zahraničných hostí hotely a penzióny prišli aj po aktuálnych opatreniach zavedených na hraniciach po 9. júli. Zahraniční hostia v tom čase hromadne rušili rezervácie nielen v hlavnej turistickej oblasti v Tatrách, ale aj v iných lokalitách.

Odrieknuté dovolenky zo strany Čechov registrovali aj hotely v Senci. „Môžeme potvrdiť, že nám českí hostia rezervácie rušia. Aj tie, ktoré boli realizované cez Booking, aj také, ktoré rezervovali priamo cez nás. Trend sa výraznejšie rozbehol včera, odkedy nám ľudia píšu maily s touto požiadavkou,“ uviedla pre Startitup recepcia seneckého hotela Sun.

Najväčší odliv turistov pocítilo stredné a severné Slovensko. Rodinný penzión Villa Kunerad uviedol, že pobyt u nich vtedy po zavedení opatrení zrušili všetci českí hostia aj poľský turista. Nakoľko sa penzión najmä v súvislosti s prenájmom apartmánov spoliehal na zahraničných hostí, Slováci im miesta pravdepodobne nevykryjú.

„Domáci hostia nám možno pokryjú izby, ale apartmány pravdepodobne nie. Predpokladáme preto, že apartmány budeme musieť ponúkať za cenu izieb. Sú to však len predpoklady. Ako budeme reálne postupovať sa rozhodneme až neskôr. Chceme počkať a pozrieť sa, ako sa situácia vyvinie,“ povedal nám prednedávnom rodinný penzión.

Tatry
zdroj: TASR/Oliver Ondráš
Zdroj: slovak.statistics.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK