Slovenské startupy môžu zabojovať o $35000 dolárov a dostať sa do USA

  • Na Slovensku existuje mnoho projektov, ktoré by potrebovali pomôcť z financovaním a to vie aj Slovak American Foundation, ktorá sa aj tento rok rozhodla pomôcť im a dostať ich nápady do USA.
simona-bubanova2
  • Na Slovensku existuje mnoho projektov, ktoré by potrebovali pomôcť z financovaním a to vie aj Slovak American Foundation, ktorá sa aj tento rok rozhodla pomôcť im a dostať ich nápady do USA.

Ahoj Simonka. Okolo slovenských startupov sa točíš už nejakú tu chvíľu. Je to tvoje hobby, či poslanie? ☺

Baví ma to. Rada sa pozerám alebo zúčastním tvorivého procesu, páči sa mi keď vznikajú nové myšlienky.

 

Okrem toho, že si marketingový guru, skvelý rekreačný golfista, tak si popri množstve ďalších vecí aj poradcom Slovak American Foundation, ktorá aktuálne vyberá slovenské startupy s možnosťou získať nenávrátnú finančnú podporu až $35 000. Kto sa o tieto peniaze môže uchádzať a čo musí spĺňať?

Podmienky sú definované na webovej stránke nadácie http://www.slovakamericanfoundation.org, v skratke by to mala byť spoločnosť, ktorá má silne motivovaný team, zaujímavý produkt a pre ktorú by pobyt v USA mal byť významný posunom.

 

Nejedná sa vôbec o malú sumu. Myslíš, že účelné použitie týchto peňazí dokáže startup posunúť o skok vpred? Aké výsledky vlastne očakávate od startupov po minutí týchto peňazí?

Toto je veľmi individuálne, každý startup ma iné potreby a iné plány v USA. Veríme, že support ktorý dostanú od SAF im jednoducho pomôže priblížiť sa k cieľu. Celé to však robia sami pre seba, my neočakávame výsledky lebo to nerobia preto aby sa nám zodpovedali, ale pomáhame im a držíme im palce.

 

Za aké obdobie tieto peniaze musia startupy minúť?

Nadácia má predstavu obdobie 12 až 18 mesiacov. Ale ako som písala je to veľmi individuálne.

simona-bubanova1

 

Jednotlivé výdavky im musíte ad hoc schvalovať, či po načerpaní peňazí sa už nestaráte?

My ako poradcovia odporúčame Správnej  rade nadácie spoločnosť, ktorú považujeme za najvhodnejšiu pre tento program, samotné čerpanie prostriedkov je už v réžii nadácie, ale podľa toho, čo viem, čerpanie prostriedkov prebieha postupne tak, ako po dohode s nadáciou vznikajú spoločnosti jednotlivé náklady súvisiace s pobytom v USA.

 

Už ste nejaké startupy do tohto programu vybrali? Vieš sa s nami podeliť o skúsenosti, ktoré už vybraným startupom tieto prostriedky priniesli?

Áno, v prvom kole sme dokonca odporučili až dve spoločnosti. Správna rada sa s našim názorom stotožnila a schválila ich zaradenie do programu. Ide o spoločnosti Photoneo a Streamstar. V súčasnosti sa rieši najvhodnejšie využitie týchto prostriedkov, nadácia komunikuje s obidvoma spoločnosťami a spoločne vytvárajú plán aktivít na najbližších 6 mesiacov. Aj pre nás poradcov bude zaujímavé sledovať, čo všetko tieto spoločnosti v USA absolvujú a ako sa budú ďalej vyvíjať.

15. apríla bude ukončené ďalšie, Jarné kolo programu US Connections a verím, že k spomínaným dvom spoločnostiam pribudne ďalšia, ktorá získa peniaze pre svoje plány.

 

Slovenské startupy dnes majú príležitosti, o ktorých sa nám 3 roky dozadu ani nesnívalo. Prečo sa podľa teba tak ťažko rodia slovenské startupové úspechy s medzinárodným rozmerom?

Myslím, že na tak malú krajinu akou je Slovensko je úspešných myšlienok veľa.

Možno existuje príliš malé povedomie o dobrých ideách zo Slovenska. Podľa mňa by deti namiesto memorovania vybraných slov mali memorovať slová Eset, Sygic, Aeromobil, Ecocapsula, Pixelfederation, Prizeo, Represent, Diagnose.me, Piano a aj Pokec, lebo založiť fungujúcu sociálnu sieť je tiež dream job. Takže mne sa nechce kverulovať, že to je ťažké a, že veľa startupov bol fail. To rada prenechám iným je to teraz také populárne, mne sa chce napísať, že tieto slovenské inovácie alebo startupy sú skvelé a máme načo byť pyšní.

simona-bubanova2

 

Viem, že máš veľmi dobrý vzťah s Andrejom Pančíkom, ktorý sa pred pár mesiacmi dostal do médií ako Slovenský supertalent, ktorý predal svoju poslednú firmu za vyše $100 mil. dolárov. Majú takéto exity, ako sa podaril teraz Andrejovi podľa teba značný morálny vplyv na slovenské startupové prostredie?

Určite áno. Len sa treba inšpirovať tými správnymi vecami. Andrej Pančík vo väčšom meradle zaujal slovenskú aj odbornú verejnosť až keď prišla správa o 100 miliónoch dolárov a neviem, či to aj nie je jediné, čo si ľudia zapamätali. Ale Andrej Pančík je omnoho viac zaujímavý tým, že je neuveriteľne pracovitý rozhladený a múdry človiečik. Obdivujem u neho krásnu rovnováhu medzi sebavedomím a pokorou zároveň. To je možno práve ten moment, ktorý by mal byť na Pančíkovi ten najinšpiratívnejší.

 

Ktorý slovenský startup vidíš ako next big thing?

Veľmi by sa mi páčilo, ak by to bol projekt diagnose.me. Skvelá myšlienka zdieľania second opinion lekárskych posudkov s odborníkmi na celom svete.

 

Máš neskutočne talentovanú dcéru Lujzu, ktorá so svojím startupom Divano pretvára zážitok zo sledovania TV. Ako vnímaš jej cestu za presadením sa?

Pracujem v reklamnej brandži takže Divano je pre mňa veľmi zaujímavý produkt. Vidím v ňom veľký potenciál aj keby to nerobila Lujza :-). Niekoľko prieskumov identifikovalo spojenie TV a digitalu ako v súčasnosti najvýkonnejší komunikačný tandem. Divano je nástrojom na zefektívnenie media spendov a to je téma, ktorá dnes zaujíma každého klienta a každého broadcastera. Na druhej strane pre diváka Divano rieši problém, ako sa zábavnou cestou “prehrať” cez reklamu. Je to teda win win.

 

No a na záver by som ťa chcel požiadať o prehovorenie k slovenským startupom a navedenie ich na možnosť čerpania sumy $35, 000 dolárov. ☺

Dlho som rozmýšľala, ako motivovať motivovaných, ale podľa mňa bude najmúdrejšie keď poviem, že by boli blázni keby to neskúsili :-)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá