Slovenskí študenti si prebrali zlaté medzinárodné ceny od olympijského víťaza Mateja Tótha

  • Desať mladých ľudí si prvýkrát v histórii prebralo zlaté Medzinárodné ceny vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) priamo na Slovensku.
  • Desať mladých ľudí si prvýkrát v histórii prebralo zlaté Medzinárodné ceny vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) priamo na Slovensku.

Ich ciele boli viac ako ambiciózne: programovali prediktívne ekonomické modely, točili dokumentárne filmy, organizovali konferenciu TEDxYouth Bratislava, pomáhali podávaním prvej pomoci či aktívne behali. Toto všetko popri strednej škole zvládli desiati Slováci, ktorí si v Historickej budove Národnej rady prebrali zlatú cenu DofE. Zo všetkých 1,3 milióna účastníkov programu, ktorí sa každoročne do programu zapájajú v 140 krajinách na celom svete, iba menej, ako tri percentá dokončí zlatú úroveň.

Ceny im odovzdával ten najpovolanejší – olympijský víťaz a jeden z našich najúspešnejších atlétov Matej Tóth, ktorý ocenil snahu a nasadenie študentov.

Sami dobre viete, čo tomu oceneniu predchádzalo. V prvom rade prekonať sám seba a pustiť sa do práce, následne na sebe tvrdo pracovať, niekedy prekonať aj náročnejšie prekážky, zaváhania, chybičky. Rovnako je to aj v športe. Aj mne trvalo 20 rokov, kým som sa z malého 13-ročného chlapca stal olympijský víťaz,” vyjadril sa Matej Tóth. “Medaila je na tej ceste krásnym vyvrcholením, ale už aj samotná cesta bola pre mňa, a verím, že aj pre Vás, odmenou,” povedal

Dva roky tvrdej práce. Popri strednej

Práve vytrvalosť, cieľavedomosť a schopnosť ísť si za svojimi cieľmi postupne a pravidelne sú vlastnosti, ktoré DofE priamo rozvíja. “Tento program osobne vnímam ako celoživotnú lekciu pravidelnosti. Vybudoval som si cennú rutinu. A zistil som, že človek si vie na veci zvyknúť. Vie sa cez ne prekusnúť, a tak dosiahnuť všetko, čo si na začiatku zaumienil,” vymenúva Tobiáš Winczer, jeden z prvých zlatých absolventov DofE na Slovensku. V rámci DofE sa okrem iného venoval programovaniu prediktívneho modelu a organizoval TEDxYouth Bratislava. 


Zlatí absolventi na splnení svojich cieľov pracovali priemerne a pravidelne skoro dva roky, čo je v preklade 34 pracovných dní. Alebo napríklad množstvo času, za ktorý by ste si mohli pozrieť celú sériu Game of Thrones 4,3 krát. Ide o študentov z troch škôl – Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium, 1. Súkromné gymnázium a The British International School.

Certifikát z Astrofyziky pred maturitou? Áno, dá sa to!

Okrem zlatých cien si vo štvrtok prebralo 117 absolventov aj svoju striebornú cenu. Sú medzi nimi študenti z celého Slovenska od Bratislavy až po Svidník. Ceny im odovzdával aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku, pán Andrew Garth.

Napríklad mladá gymnazistka Paulína Ulahelová dokázala získať certifikáty z astrofyziky na Australian National University ešte pred maturitou. Stredoškoláčka Timea Ručková zase napísala prácu o predčasne narodených deťoch a háčkuje pre ne chobotničky, ktoré im zlepšujú život v inkubátore a mieri na medicínu.

Vďaka DofE som si uvedomila, že ak viem, čo chcem, a pravidelne na tom zapracujem, dokážem čokoľvek.” A uvedomila si, že aj maličkosť, ako uháčkovaná chobotnica, vie urobiť veľkú radosť,” vysvetľuje hrdá držiteľka striebornej ceny, s odhodlanímpokračovať na zlatú úroveň.

Gymnazista Lukáš Bajtoš z Levoče zase napríklad vzal veci do vlastných rúk a v rámci dobrovoľníctva začal robiť turistického sprievodcu v Spišskom Štvrtku.

Matej Tóth poprial mladých študentom na slávnostnej ceremónii veľa radosti z toho, čo robia. “Šírte ju medzi svojich známych, tešte ich a inšpirujte. Pretože áno, už aj vy ste inšpirácia pre ostatných. Prajem Vám aj veľa sily a energie na prekonávanie ďalších prekážok. Verte, že aj keď Vám ich neprajem, určite sa ešte nejaké objavia. Ale vy už dnes viete, že ste dostatočne silní, aby ste ich zvládli prekonať,” povedal.

Slovensko udáva celosvetový trend

DofE funguje na Slovensku tretí rok. Za ten čas sa doň zapojilo už vyše 3000 mladých, viac ako 700 učiteľov a pracovníkov s mládežou a rozšíril sa do 163 škôl a centier po celom Slovensku. Navyše sa pýši titulom najrýchlejšie rastúce DofE v Európe a vo svete patrí medzi TOP 3.

Čo je DofE?

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) je program, ktorý ponúka personalizovaný, komplexný a pravidelný rozvoj mladých ľudí. Tí sa vďaka systematickej práci na svojich cieľoch zlepšujú v time manažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť a cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky, učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách. Program má bronzovú, striebornú a zlatú úroveň a trvá minimálne 6 mesiacov.

Pred vyše 60 rokmi ho založil princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety.

Partnermi Národnej kancelárie sú LEAF, CBRE, Cushman & Wakefield, ČSOB, Exponea, Férová Nadácia O2, Karpatská nadácia, Macquarie, Nadácia SLSP, Nadácia VÚB, PWC, Shell, Tatra banka, Towercom, Západoslovenská distribučná.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá