Slovenskí tínedžeri, ktorí už dnes majú istú kariéru

  • Čo sa za mladi naučíš, v starobe akoby si našiel. Tak hovorí naše slovenské príslovie.
image_1447917381.jpeg
  • Čo sa za mladi naučíš, v starobe akoby si našiel. Tak hovorí naše slovenské príslovie.

 

Existuje však množstvo mladých ľudí, ktorí sa nielenže učia, ale my sa vďaka ich vedomostiam a schopnostiam môžeme inšpirovať a posúvať ďalej. A rozhodne nie je takej šikovnej mládeže málo. Veď posúďte sami.

 

Adrián Bortník, 14 rokov

Žiak základnej školy Kežmarskej v Košiciach sa o sebe vyjadruje poskromne. Venuje sa športu a rád programuje. Programovanie ho sprevádza už od 11 rokov, kedy po prvýkrát začal s programovaním webových stránok. Svoje vedomosti nadobúdal čítaním kníh a internetových stránok. Postupne sa jeho záujem presunul na mobilné aplikácie. Pred rokom sa zúčastnil maratónu Startup Weekend. So svojim projektom sa prebojoval až do finálovej 12ky. O čo sa vlastne jedná? Adrián spolu so svojim tímom vymyslel aplikáciu Meetie, ktorá slúži na zoznámenie sa s novými priateľmi prostredníctvom obľúbených aktivít a na ktorej vylepšení pracuje. A že to so svojimi plánmi myslí Adrián vážne dokazuje aj ambícia presadiť sa na zahraničnom trhu. Už teraz je z neho najmladší CEO na Slovensku v oblasti technológii. So svojim optimistickým a pozitívnym prístupom by to rád dotiahol na post úspešného developera a ja som presvedčená, že sa mu to už čoskoro podarí.

 

 

 

Ondrej Vrábel, 13 rokov

Ďalší z radu nadaných tínedžerských talentov. Ondrej je žiakom gymnázia v Senici a ako sám o sebe tvrdí, vo voľnom čase rád programuje a pomáha ľuďom. Pomoc druhým, životný údel v rodine a záľuba v programovaní, toto všetko sa mu podarilo dômyselne spojiť dokopy a vzniklo niečo netradičné a originálne. Projekt Pinf Hry predstavuje novinku v pomoci znevýhodnených mozgovou obrnou. Pinf Hry nie sú obyčajné hry ako ich poznáme my. Majú jednoduché písmo, nemajú farebné pozadie a neobsahujú veľa textu – jednoducho sú pre nás nezaujímavé a nudné. Pre deti s mozgovou obrnou ale predstavujú niečo úžasné. Prostredníctvom nich si rozvíjajú svoju motoriku, pamäť, rozširujú si slovnú zásobu. Svoje uplatnenie si našli už v mnohých rodinách ale aj na logopedickom oddelení v Piešťanskom centre ADELI či v Dennom Stacionári Svetluška. Ondrej so svojím projektom vyhral na súťaži Junior Internet, ocenený bol aj cenou dekana FIIT STU v Bratislave. Jeho najaktuálnejším výsledkom bola účasť na medzinárodnej konferencii SIGEF 2015 v Ženeve. Jeho skvelý nápad môžete finančne podporiť aj vy na webovej stránke http://www.pinfhry.sk/donate.

 

 

Michaela Brchnelová, 19 rokov

19-ročná Bratislavčanka patrí medzi najúspešnejších mladých vedcov na Slovensku. Svoju záľubu vo fyzike demonštrovala už v 9 rokoch, kedy začala navštevovať astronomický krúžok. Ako 17 ročná sa svojím projektom „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove“ prebojovala na olympiádu stredoškolských vedeckých talentov v Kalifornii Intel ISEF, čo bol už jej druhý úspech v tejto súťaži. Odborná porota jej udelila 1. miesto v kategórii Astronómia, špeciálnu prvú cenu Koalície pre plazmovú vedu a taktiež si odniesla 5000 dolárov na výlet do švajčiarskeho CERNu.

 

Jej úspechy sa tu však nekončia. Ako jediná vedkyňa zo strednej Európy sa dostala do finále najväčšej online súťaže pre mladých vedátorov Google Science Fair a pochváliť sa môže aj jedinečným prístupom k údajom z novej vesmírnej stanice, ktorú môžu využívať okrem nej iba vedci v NASA. O svojej budúcnosti hovorí nasledovne: „Po strednej škole som plánovala ísť študovať astrofyziku, ale uvedomila som si, že by som nedokázala robiť astrofyziku celý svoj život. Je to veľmi teoretické. Chcela som preto radšej spojiť hranie sa a astrofyziku.“  Práve to ju priviedlo k štúdiu leteckého strojárstva, kde sa vyvíjajú nielen stíhačky, raketoplány, ale aj satelity. A ako sama tvrdí, ak sa nepodarí štúdium v zahraničí, zostane na domácej pôde a po čase to skúsi znova. O talent podobného formátu sa ale už teraz trhajú mnohí zámorskí špecialisti, ktorí jej dokonca ponúkli spoluprácu.

 

 

Martin Holický, 18 rokov

Úspešným reprezentantom Slovenska na medzinárodnej súťaži Intel ISEF bol aj Martin Holický. Tomu porota zložená z popredných vedcov a laureátov Nobelovej ceny za projekt domácej diagnostiky chronického ochorenia obličiek udelila 3. miesto. Martin zostrojil zariadenie nefroStat, ktoré pomocou komerčných testovacích prúžkov dokáže stanoviť aktuálne fungovanie obličiek.  Zariadenie ale dokáže analyzovať aj iné tekutiny – zistí hodnotu glukózy v krvi alebo množstvo chlóru vo vode. V prípade osvedčenia sa možno podobný prístroj vyskytne aj v našich lekárničkách. Smútiť za výhrou však nemusí. Je viac ako jasné, že tí, ktorí sa súťaže zúčastnia, budú raz s určitosťou pomáhať formovať svet vedy a techniky.  Svoje ďalšie pôsobenie si môže predstavovať aj na popredných popredných vysokých škôl akými sú Oxford, Harvard či Stanford.   

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá