Slovensko chce zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Za jeden kus dostaneš takúto sumu

  • Na zálohovateľné sklenené fľaše sme si privykli už pred dlhými rokmi
  • S tými plastovými je to však celkom inak. Rovnako sa na Slovensku nezálohujú ani plechovky
  • Čoskoro to však možno bude minulosťou a Slovensko sa pridá ku krajinám, ktoré sa snažia znížiť svoj vplyv na znečisťovanie životného prostredia
  • V strednej Európe by sme sa tak stali vôbec prvou krajinou v regióne
zalohovanieprez
Jonathan Chng (Unsplash)
  • Na zálohovateľné sklenené fľaše sme si privykli už pred dlhými rokmi
  • S tými plastovými je to však celkom inak. Rovnako sa na Slovensku nezálohujú ani plechovky
  • Čoskoro to však možno bude minulosťou a Slovensko sa pridá ku krajinám, ktoré sa snažia znížiť svoj vplyv na znečisťovanie životného prostredia
  • V strednej Európe by sme sa tak stali vôbec prvou krajinou v regióne

Zálohovanie PET fliaš na Slovensku je stále reálnejšie. Minister životného prostredia László Sólymos na tlačovej konferencii v stredu oznámil, že ministerstvo začalo s prípravou zálohovania. Envirorezort odhaduje, že suma za zálohovanie PET fľaše by sa mala pohybovať vo výške 12 centov, pri plechovke by to malo byť desať centov.

Zavedenie zálohovania má svoje plusy aj mínusy. Mínusy sú vyčísliteľné. Naopak, plusy pre životné prostredie a pre náš každodenný život sú nevyčísliteľnej hodnoty. Práve preto sme sa rozhodli zálohovanie na Slovensku zaviesť,“ uviedol šéf envirorezortu. Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne jedna miliarda PET fliaš. Separovaným zberom sa dosahuje ich približná návratnosť 60 percent. Po zavedení zálohovania očakáva envirorezort návratnosť fliaš, ktorá by sa podľa Sólymosa mala pohybovať na úrovni 90 percent. „Tento rozdiel z vyzbieraných fliaš by napríklad bratislavské Námestie slobody naplnil do výšky 22 metrov,“ vysvetlil Sólymos.

Zálohovanie PET fliaš zaviedli zatiaľ vo ôsmich krajinách Európskej únie. „V rámci strednej Európy vrátane Rakúska zavedené nie je. Chceme, aby Slovensko bolo prvou krajinou v regióne, ktorá zálohovanie zavedie do praxe,“ povedal Sólymos. Riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš priblížil, že zavedenie zálohovania si bude vyžadovať vstupné náklady približne na úrovni 80 miliónov eur. „Najväčšiu časť predstavujú náklady na nákup a servis strojov, ktoré budú prijímať plechovky a plastové fľaše,“ dodal Haluš.

Prečo chce envirorezort presadiť zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Aj keď PET a hliník tvoria menej ako 2 % hmotnosti všetkých komunálnych obalov, na Slovensku sa pravidelne otvára otázka povinného zálohovania jednorazových nápojových obalov. Keďže nie sú biologicky rozložiteľné, dlhodobo narušujú ekosystém, dokážu plávať na hladine a znižujú estetickú hodnotu území, verejnosť ich vníma veľmi citlivo.“ píše ministerstvo vo svojej štúdii. „Zálohovanie je nástroj, ktoré dokáže množstvo vyzbieraných PET fliaš zvýšiť aj na viac ako 90 % a prispieva tiež k zníženiu množstva voľne pohodených odpadkov v prírode.

Povinné zálohovanie v Európe a vo svete

Systém povinného zálohovania nápojových obalov momentálne funguje v 8 krajinách EÚ, pričom v zozname absentuje zástupca Strednej Európy. PET fľaše a plechovky zálohuje Švédsko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Nemecko, Holandsko, Litva a Chorvátsko. Mimo Európskej únie platí povinné zálohovanie v Nórsku, na Islande, v desiatich štátoch USA, v Kanade, v Izraeli, čiastočne v Austrálii a na niektorých ostrovoch v Tichomorí. Takmer všetky systémy dokážu vyzbierať viac ako 85 % všetkých PET uvedených na trh, uvádza MŽP.

Kedy sa na Slovensku začne povinné zálohovanie?

Kedy a či vôbec sa Slovensko pridá k 8 krajinám EÚ s povinným zálohovaním nápojových obalov, je však naďalej otázne. Podľa informácií, ktoré uvádza Denník N, minister životného prostredia László Sólymos politickú podporu pre svoj návrh ešte nehľadal. Napriek tomu je parlamentu rozhodnutý návrh zákona predložiť v druhej polovici budúceho roka.

Zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá