Slovensko má nové supermoderné zdravotnícke centrum

  • Zdravie Slovákov upadá a špecializovaných zdravotníckych stredísk je nedostatočné množstvo
  • Práve preto poteší otvorenie nového centra, ktoré sa zaoberá riešením akútnych prípadov
  • Slováci totiž zomierajú najviac práve na kardiovaskulárne problémy, ktoré kosia čoraz mladšie ročníky
centrum
procare.sk
  • Zdravie Slovákov upadá a špecializovaných zdravotníckych stredísk je nedostatočné množstvo
  • Práve preto poteší otvorenie nového centra, ktoré sa zaoberá riešením akútnych prípadov
  • Slováci totiž zomierajú najviac práve na kardiovaskulárne problémy, ktoré kosia čoraz mladšie ročníky

Rýchla a stresujúca doba prináša mnohé úskalia. Naše zdravie je totiž často tým posledným, čo nás zaujíma. Dôležitejšie sú šibeničné termíny a zarábanie peňazí. Na zanedbávanie svojho zdravotného stavu nakoniec doplácame tým najcennejším, svojim životom. V minulosti sa srdcovocievne problémy týkali hlavne starších ročníkov, ale dnes sú na vzostupe aj medzi mladými ľuďmi.

Na jednej strane sa kvalita nášho života zvyšuje, ale za akú cenu. Na Slovensku zomrie na srdcovocievne ochorenia 54 % pacientov. Na rakovinu zomrie len 22 % pacientov.

Príčinou je samozrejme množstvo stresu a málo odpočinku, čo sa vo výsledku prejaví v tom, že náš organizmus často pracuje sa hranici únosnosti. K infarktom a mŕtviciam prispieva okrem vyššie uvedeného aj sedavá práca. Ľudia sa do práce privezú na aute, tam presedia dlhé hodiny a následne sa na aute dopravia domov, kde zvyknú oddychovať. Negatívnemu vývoju sa tak netreba čudovať. Jedno s druhým sa pekne dopĺňa.

Centrum so špičkovou zdravotnou starostlivosťou

Práve preto poteší otvorenie nového moderného zdravotníckeho centra v Bratislave, ktoré môže zachrániť množstvo životov. Centrum je vybavené najmodernejšími prístrojmi. Je to už siedme stredisko tohto druhu na Slovensku. Štatistiky Európskej komisie hovoria o tom, že ak by bola poskytnutá rýchla pomoc, tak by mohlo byť zachránených až 11 000 Slovákov, ktorých infarkt alebo mŕtvica nečakane postihne.

Centrum pre mozgové príhody a infarkty srdca v Bratislave sa špecializuje na liečbu týchto ochorení v akútnom stave. Nachádzajú sa tú lôžka, operačné sály a supermoderné prístroje na včasné diagnostikovanie problému. Typickým príkladom je moderné CT-čko, ktoré vyžaruje až o 50-75 % menej radiácie v porovnaní so štandardnými CT prístrojmi. Tento prístroj je presnejší, a tak dokáže odhaliť prípadný problém omnoho skôr.

O pacientov sa postará celkovo 34 odborníkov. Tím tvoria Slováci a ich kolegovia z Česka, ktorí majú okrem iného s rozbehom podobných centier skúsenosti z Bulharska. Celé zoskupenie vedie skúsený intervenčný rádiológ MUDr. Ivan Vulev. Každý jeden poistený pacient má nárok na bezplatné vyšetrenie.

Na Slovensku je takýchto zariadení málo a na jedno pripadá 980 000 ľudí. Pre porovnanie, v Bulharsku pripadá na jedno takéto centrum 250 000 obyvateľov. Práve preto sa plánuje otvorenie ďalšieho centra na východnom Slovensku, a to v priebehu niekoľkých mesiacov až jedného roka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech