Toto sú reálne možnosti otvárania hraníc pre Slovensko: buď „minischengen“, alebo sa riadiť EÚ

  • Už čoskoro by sme mohli cestovať aj za hranice, zatiaľ len do niektorých štátov
  • V našom regióne sa hovorí o vytvorení minischengenu, EÚ to neodporúča
Virus_Outbreak_Austria762963702054
FOTO: TASR/AP Photo/Ronald Zak
  • Už čoskoro by sme mohli cestovať aj za hranice, zatiaľ len do niektorých štátov
  • V našom regióne sa hovorí o vytvorení minischengenu, EÚ to neodporúča

Lucia Nicholsonová v utorok na facebookovej stránke oznámila, že Európska komisia chce obnoviť voľný cezhraničný pohyb. Ak by sa tak stalo, išlo by o koordinované zrušenie kontrol vnútorných hraníc v troch fázach. Všetko však závisí od epidemiologickej situácie v jednotlivých krajinách Európskej únie. „Nová nádej aj pre slovenských pendlerov?“ pýta sa Nicholsonová v príspevku.

V hre je však ešte jeden scenár, ktorý predstavil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Hovorí o vytvorení „minischengenu“ v rámci regiónu. Pre susedov ako Maďarsko, Česko či Poľsko by sme hranice otvorili, vstup z iných krajín však bude naďalej monitorovaný.

S otvorením treba počkať

The Guardian informuje o postupnom otváraní hraníc, čo znamená, že krajiny Európskej únie s podobnými rizikovými profilmi otvoria hranice pre domácich aj cudzincov.

„Obmedzenia cestovného ruchu by mali najprv zrušiť v oblastiach s porovnateľnou epidemiologickou situáciou a tam, kde sú k dispozícii dostatočné kapacity nemocníc, testov a zdravotného dohľadu,“ uvádza sa v dokumente Európskej komisie publikovanom na stránke Euractiv.

 

Problémom by podľa The Guardian mohli byť európske krajiny, ktoré pandémia zasiahla do väčšieho rozsahu. Týka sa to najmä Talianska či Španielska. Na druhej strane, krajiny ako Česká republika, Slovensko alebo Grécko nezaznamenali extrémne veľké počty infikovaných pacientov.

Úradníci sa preto snažia zachrániť európsky cestovný ruch, ktorý predstavuje 10 p% hospodárskej produkcie Európskej únie.

Grécko a Chorvátsko sú pripravené

Dôvodom tohto návrhu je snaha o obnovenie všeobecného cestovného ruchu v európskych krajinách. Napríklad chorvátska či grécka ekonomika je na cestovnom ruchu a turistoch priamo závislá. Práve Grécko v utorok poskytlo Európskej komisii dokument, v ktorom kompetentní opísali postup, akým chcú sprístupniť krajinu turistom.

Nicholsonová vo svojom príspevku uvádza, že Grécko predložilo plán, v ktorom by malo otvoriť hranice už 15. júna. Pre ľudí by mal byť zabezpečený rýchly vstup aj výstup z krajiny, pričom nebudú musieť podstúpiť vyšetrenia na Covid-19.

chorvátsko
zdroj: Unsplash/Ivan Ivankovic

To sa týka predovšetkým regiónov, kde je epidemiologická situácia stabilizovaná, prípadne sa tam nevyskytovalo veľké množstvo nakazených ľudí. Podobne sa k otvoreniu hraníc stavia i Chorvátsko.

Od 15. mája svoje hranice otvorí aj Estónsko, Litva a Lotyšsko. Krajiny tak vytvoria akúsi baltskú „cestovnú bublinu“. Litovský premiér Saulius Skvernelis zároveň zdôraznil, že nad otváraním hraníc by mali uvažovať prevažne len tie krajiny, ktoré sa dokázali úspešne vysporiadať s pandémiou.

Minischengen je na stole

Na Slovensku je momentálne diskutovanou témou otvorenie hraníc s Rakúskom. Tamojšia ministerka turistiky Elisabeth Köstingerová v stredu prehlásila, že otvorenie hraníc so susednými štátmi je pre Rakúsko prioritou.

Explicitne spomenula Slovenskú i Českú republiku. „V prvej línii teraz vidíme východné krajiny, napríklad Česko a Slovensko,“ povedala Köstingerová. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz minulý týždeň uviedol, že cieľom tohto uvoľnenia je ochrana alpského turistického ruchu.

Či sa naskytá nová nádej pendlerom je zatiaľ otázne. Jedným z navrhovaných bodov je aj odporúčanie, aby sa členské krajiny vyhli takzvaným „mini schengenom“. Odporúčanie naráža predovšetkým na Slovensko, Česko a Rakúsko.

kurz
zdroj: TASR/AP/Herbert Pfarrhofer

Otázne teda je, či sa Slovensko v snahe o otvorenie hraníc koordinuje s Európskou úniou alebo pôjde vlastnou, „mini schengenskou“ cestou.

„Budem pozorne sledovať, ako veľmi budú členské krajiny rešpektovať usmernenia a spoločnú cestu EÚ k efektívnemu otvoreniu hraníc, lebo v konečnom dôsledku by to konečne ukončilo neistoty našich cezhraničných pracovníkov a pendlerov, ako aj obyvateľom pohraničných oblastí,“ dodala Nicholsonová v príspevku.

Druhá cesta s EÚ

Európska komisia predstavila v stredu plán postupného „reštartovania“ turistického ruchu počas nadchádzajúceho leta. 

„Dnešná smernica môže byť šancou na lepšiu (turistickú) sezónu pre mnohých Európanov, ktorých živobytie závisí od turistického ruchu, a pravdaže, pre tých, ktorí by toto leto chceli cestovať,“ povedala novinárom výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová, zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže.

Plán EÚ počíta s trojfázovým koordinovaným znovuotváraním hraníc jednotlivých krajín, ktoré sú väčšinou uzavreté, s výnimkou nevyhnutne potrebného pohybu osôb a tovaru.

V ďalšej fáze chce EÚ zrušiť hraničné reštrikcie medzi krajinami a regiónmi, ktoré sa nachádzajú približne v rovnakej fáze pandémie a v ktorých sa celková situácia zlepšuje. V poslednej fáze by mali byť zrušené všetky kontroly a obmedzenia cestovania v rámci EÚ.

Podľa Bruselu musia brať jednotlivé krajiny pri otváraní svojich hraníc do úvahy zdravotné, ale aj ekonomické a sociálne faktory.

Zdroje: TheGuardian, Euractiv, HospodárskeNoviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá