Slovensko sa dočká „malého mora“. Vyrastie na juhu krajiny za viac ako milión eur

  • Rekreačný areál Kurinec plánuje výstavbu novej atrakcie
  • Stáť má takmer 1,5 milióna eur
  • Návštevníci ju budú môcť vyskúšať už budúci rok
kúpalisko vlna
Rekreačná oblasť Kurinec - Zelená voda, TASR/Branislav Caban, Unsplash/Jeremy Bishop
  • Rekreačný areál Kurinec plánuje výstavbu novej atrakcie
  • Stáť má takmer 1,5 milióna eur
  • Návštevníci ju budú môcť vyskúšať už budúci rok

Slovensku pribudne poriadna vodná atrakcia na mieste, kde by si ju možno nečakal. Navštíviť ju budeš môcť už relatívne onedlho v Banskobystrickom kraji. Za veľký úspech a výhodnú investíciu ju považuje aj samotný primátor mesta, ktorý s návrhom na jej vybudovanie prišiel.

Impozantný bazén

Reč je o rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda, ktorá patrí pod samosprávu mesta Rimavská Sobota. Podľa informácií denníka SME má v areáli kúpaliska vyrásť lákavá atrakcia v podobe bazéna s umelým vlnobitím.

Návrh na jej výstavbu pred mestské zastupiteľstvo predloží nedávno znovu zvolený primátor Jozef Šimko. Ten sa pritom netají, že mesto bude stáť poriadnu „pálku“.

Štúdiu a projektovú dokumentáciu mám už hotovú. Jej celková hodnota je 39 000 eur a celkové náklady na výstavbu bazéna by mali byť 1,44 milióna eur,“ vyjadril sa pre SME.

Šimko sa však neobáva možných ekonomických dopadov na kasu mesta. Tvrdí totiž, že výdaje na výstavbu dokáže pokryť výhradne zisk z kúpaliska. Financie na bazén má pritom poskytnúť nemenovaná banková inštitúcia, od ktorej si mesto vezme úver.

Splatiť ho nebude problém

Celkovo sme mali za vstupné a nájom jednotlivých priestoroch príjmy vyše 550 000 eur. To znamená, že keď zoberieme desaťročný úver na 1,44 milióna, tak ročne by sme mali splácať asi desatinu tej sumy, plus úroky. To hravo dokážeme vyplácať zo zisku na Kurinci a nesiahneme ani centom na rozpočet mesta,“ sľubuje Šimko.

Od začiatku výstavby mesto delí len jeden krok, a to spomínané schválenie poslancami v mestskom zastupiteľstve. To by však nemalo predstavovať problém, keďže sa primátor na začiatku volebného obdobia s väčšinou z nich dohodol na podpore svojich zámerov.

zelena voda
zdroj: TASR/Branislav Caban - areál kúpaliska

Ak všetko pôjde tak, ako má, okúpať by si sa mohol v novom bazéne už v lete budúceho roka. Samotné práce majú začať v apríli tohto roka. Jedinou komplikáciou je tamojší autokemping, do ktorého časť plánovanej atrakcie zasahuje. Počas výstavby sa teda bude musieť deliť o priestory so staveniskom. Po jej ukončení by sa mal kemping presťahovať inam.

Možno pribudne aj ekologický projekt

Mesto sa však v poslednom období rozrastá o viacero zaujímavých projektov. Jedným z nich je napríklad výstavba fotovoltickej elektrárne s predpokladaným maximálnym ročným výkonom 11 gigawatthodín (GWh) elektrickej energie. S návrhom prišla spoločnosť Enery Slovakia.

Vzniknúť by mala na trávnatom pozemku s výmerou 10,5 hektára (ha) na východnom okraji mesta. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

fotovolticka elektraren
zdroj: Unsplash/American Public Power Association

Predmetom činnosti je ekologická produkcia elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov priamou premenou slnečnej energie. Cieľom je podpora rozvoja udržateľnej obnoviteľnej energetiky na Slovensku,“ uvádza investor v zámere. Vyprodukovanú elektrickú energiu chce prioritne dodávať priamo do verejnej distribučnej siete.

Fotovoltická elektráreň má pozostávať z viac ako 15 000 elektricky vzájomne prepojených fotovoltických panelov. „Budú nainštalované na podporných oceľových konštrukciách pevne ukotvených v zemi do hĺbky približne 1,5 až 1,8 metra (m) bez použitia betónovej zmesi s rozostupom približne 4 m a na výšku budú dosahovať približne 3,5 m,“ priblížila spoločnosť.

Predpokladaný inštalovaný výkon elektrárne predstavuje 9,99 megawatthodín (MWh), maximálny ročný dodaný výkon približne 11 GWh elektrickej energie. S výstavbou fotovoltickej elektrárne chce investor začať po ukončení EIA a získaní potrebných povolení, celkové náklady plánuje bližšie špecifikovať v ďalších stupňoch povoľovania.

Zdroje: SME, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá