Slovensko a Slovinsko: Dve krajiny, ktoré spôsobujú poriadny zmätok na celom svete

  • Podobné mená, podobné vlajky, ba dokonca takmer rovnaká história – a omyl je na svete
  • Slovensko a Slovinsko spôsobujú poriadny zmätok v zahraničí. Stačí nazrieť do histórie
slovensko
Google+
  • Podobné mená, podobné vlajky, ba dokonca takmer rovnaká história – a omyl je na svete
  • Slovensko a Slovinsko spôsobujú poriadny zmätok v zahraničí. Stačí nazrieť do histórie

Je to naozaj tak. Slovensko a Slovinsko majú nielen podobné názvy, ale obe krajiny žijú takmer rovnakým životom. Slovensko momentálne prežíva vládnu krízu, ktorá došla až tak ďaleko, že musel odstúpiť samotný premiér Róbert Fico. Na tejto informácii by nebolo nič zlé, keby sa to isté nestalo v Slovinsku v rovnaký deň. Premiér krajiny Miro Cerar oznámil svoju rezignáciu v stredu po tom, čo najvyšší súd anuloval výsledky minuloročného referenda o výstavbe 27-kilometrovej železnice medzi mestami Koper a Divača.

Slovinsko narozdiel od nás čakajú predčasné voľby. Táto situácia však spôsobila zmätok, a preto sa často v správach zo zahraničia pre istotu spomínali obe krajiny a aj ich premiéri. Toto je však iba jeden zmätočný príklad. Od deväťdesiatych rokov, kedy obe republiky vznikli, sa podobné situácie vyskytli mnohokrát.

Najväčšie prešľapy sa často odohrali pri niektorých dôležitých udalostiach. Napríklad na minuloročných Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji sa stala nemilá vec a kvôli omylu organizátorov si Slováci po vydretom víťazstve nad Talianskom museli chtiac-nechtiac zo zaťatými zubami vypočuť hymnu Slovinska. Fanúšikovia to, samozrejme, dali najavo pískaním, ba dokonca sa v hľadisku strhla poriadna mela.

Obe krajiny spôsobujú vrásky na čele aj predstaviteľom iných krajín. George Bush v minulosti rozprával o stretnutí so slovenským ministrom zahraničia, i keď sa takéto stretnutie nikdy neuskutočnilo. Podobne sa preriekol aj taliansky premiér a zvodca žien Silvio Berlusconi. V roku 2003 totiž na tlačovke predstavil premiéra Slovenska. Na mieste sa však reálne nachádzal Anton Rop zo Slovinska.

Podobných situácií je celé priehrštie, a tak sa začalo pracovať na tom, aby sa tieto problémy stali minulosťou. Je to však veľmi ťažký boj a podobným omylom sa asi úplne vyhnúť nedá. Obrovský problém spôsobujú aj vlajky, ktoré majú navlas rovnaké farby. Aby toho nebolo málo, obe krajiny majú tiež prívlastok republika a okrem toho sa často mýlia aj jazyky. Toto sa stalo vari každému hlavne pri inštalácii softvéru, keď si nič netušiac vybral slovinčinu namiesto slovenčiny alebo naopak slovenčinu namiesto slovinčiny.

zdroj: bbc.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech