Slovensko ukrýva múmiu, ktorá má oblečené šaty od Hanečku za 3 000 €. Telo tajomnej grófky prežilo stovky rokov

  • Dohady o tom, aké meno patrí múmii z Krásnej Hôrky, vedci stopli
  • Telo totiž patri grófke Žofii Serédyovej a má viac ako 300 rokov
Múmia
Múmia, Instagram/slavoslav.kurhajec
  • Dohady o tom, aké meno patrí múmii z Krásnej Hôrky, vedci stopli
  • Telo totiž patri grófke Žofii Serédyovej a má viac ako 300 rokov

Ak si sa počas letných prázdnin s rodičmi ako dieťa vybral na výlet do Krásnej Hôrky, určite si spomenieš na nepríjemný pocit, ktorý ťa opantal pri pohľade na ženskú mŕtvolu. Teda skôr múmiu, v zachovalom stave schovanú v sklenom sarkofágu. Dnes už vieme, že ide o telo Žofie Serédyovej, no pred niekoľkými rokmi bolo toto meno spomínané len v súvislosti s niekoľkými dohadmi.

Vnútorné orgány boli prítomné

Vďaka výskumom, ktoré realizoval tím vedcov z Univerzity Komenského a SAV v Bratislave je už identita múmie známa verejnosti. Mumifikované telo bolo v roku 2015 prevezené do nemocnice v Malackách, kde ho podrobili CT vyšetreniu.

V publikácii Univerzity Komenského sa píše: „Z CT snímok sme zisťovali prítomnosť a stav zachovanosti vnútorných orgánov aj kostry, a na základe vnútornej štruktúry hlavíc ramennej a stehnovej kosti sme odhadli vek dožitia. Mumifikované telo je veľmi dobre zachované, leží vo vystretej polohe na chrbte. Pravá horná končatina je ohnutá v lakti do pravého uhla.“

Bill Gates: Všetky bohaté krajiny by mali prejsť na 100 % syntetické hovädzie mäso

Na základe výskumov vedci dospeli k názoru, že žena sa mohla dožiť vyše 40 rokov. V závere publikácie tiež uvádzajú, že všetky Žofiine vnútorné orgány vrátane mozgu sú naďalej prítomné. K mumifikácii pravdepodobne došlo prirodzeným vplyvom podmienok, v ktorých bolo telo uložené. Nachádzalo sa totiž na suchom a dobre vetranom mieste.

Ovdovela ako 20-ročná

O Žofii sa vie pomerne málo informácii. Vieme, že sa narodila v roku 1663 do bohatej sedmohradskej rodiny. Taktiež je známe, že bola dvakrát vydatou. Jej prvým manželom bol hodnostár František Rhédey, ktorý bol kapitánom mesta. Ako 20-ročná však ovdovela a z prvého manželstva jej ostali dve deti.

Jej druhým manželom sa stal Štefan Andrássy. Jeho rod ovládal hrad Krásnej Hôrky a Žofia sa tak stala jeho súčasťou. Veľká časť Žofiinho života sa zrejme odohrávala na cestách medzi Sedmohradskom, panstvami zdedenými po rodičoch a majetkami jej druhého manžela. Známa bola vraj aj svojou láskou k šperkom či drahým šatám. Tie sa objavili aj na jednej z výstav, ktoré boli grófke venované.

Predmety boli zapožičané z 15 slovenských, maďarských aj rumunských fondových a pamäťových inštitúcií, uvádza portál Korzár.

Po smrti bola Žofia uložená v krypte farského kostola v Krásnohorskom Podhradí. Práve na tomto mieste jej telo našli po viac ako 100 rokoch, konkrétne v roku 1770. Obdivuhodným bol fakt, že telo bolo takmer neporušené. Múmiu tak preniesli do hradu, kde ju vystavili v Kaplnke Nanebovzatia Panny Márie. V tom čase však neustále panovali dohady o pôvode ženy, ktorú cez sklo pozorovali tisícky návštevníkov.

Múmia
zdroj: TASR/ František Iván

Šaty za 3 000 €

Najstaršie zachovanú slovenskú múmiu Slováci prezliekali približne každé polstoročie. Nového odevu sa dočkala aj po poslednom antropologickom a mikrobiologickom výskume. Do kaštieľa v Betliari teda putovala v nových šatách. Viac ako 300-ročnej múmii sa dostalo nevídanej pocty. Alebo sa jej dostalo Borisovi Hanečkovi?

Práve on totiž dostal za úlohu navrhnúť odev panej z Krásnej Hôrky a v reportáži TV Markíza uviedol, že múmia podľa neho doslova žiarila. Uvádza, že miery sa zosnulému človeku merajú naozaj komplikovane. Pri manipulácii s telom totiž museli byť maximálne opatrní. Ani sťažené podmienky však nezabránili módnemu návrhárovi v tom, aby barónke ušil šaty hodné jej historickému postaveniu. Výsledná cena odevu predstavovala 3 000 €.

„Celé rúcho je komponované z hodvábneho dyšesu a hodvábnej čipky, ktorá je najvzácnejším kusom materiálu. Ťažko sa zháňa a je to priam nemožné,“ povedal Hanečka. Šaty vraj mali byť pôvodne v púdrovej farbe. Nakoľko sa ale jednalo o smútočný odev, nakoniec zvolil čierne látky.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Boris Hanečka (@borishanecka)

Požiar Krásnej hôrky

Národná kultúrna pamiatka leží 8 km od Rožňavy, konkrétne nad obcou Krásnohorské Podhradie. Mnohým sa spája najmä s požiarom z roku 2012. Ten Krásnu Hôrku zachvátil 10. marca a zničil všetky strešné konštrukcie hradu a interiéry jeho stredovekej časti.

Múzeum Betliar uvádza: „Z lesného požiaru, ktorý najprv postihol okolie pamiatky, sa plamene ľahko dostali na šindľové strechy. Oheň sa šíril obrovskou rýchlosťou a po dvadsiatich minútach zo všetkých častí hradu šľahali obrovské plamene.“

Práve hasičom vraj vďačia za to, že sa oheň nerozšíril do interiérov a nepoškodil vzácne predmety z pozostalosti Andrássyovcov. „Z príčin, ktoré viedli k tejto katastrofe sa SNM-Múzeum Betliar poučilo. Dalo odstrániť náletové dreviny a kríky v bezprostrednej blízkosti hradu a rozhodlo sa pre historicky pôvodnú nehorľavú keramickú strešnú krytinu.“

Práve v dôsledku požiarov a nutnej rekonštrukcie je hrad už deviaty rok zavretý. Termíny spojené s ukončením prác sa neustále posúvajú a domáci veria, že otvorenia sa dočkajú aspoň v roku 2025.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hrad Krásna Hôrka (@hradkrasnahorka)

Zdroje: korzár , Publikácia z výskumov, Markíza, Muzeum Betliar

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech