Slovensko vie vyrobiť až 5 000 pľúcnych ventilácií ročne. Chirana Medical získala kľúčových partnerov

  • Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group, Ximedica a NDA Partners
  • Ich spoločným cieľom je zvýšiť kapacitu výroby pľúcnych ventilácií až na 5 000 kusov ročne
pľúcna ventilácia
TASR/Radovan Stoklasa
  • Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group, Ximedica a NDA Partners
  • Ich spoločným cieľom je zvýšiť kapacitu výroby pľúcnych ventilácií až na 5 000 kusov ročne

Pľúcna ventilácia je prístroj, po ktorom je momentálne vysoký dopyt. S jeho pomocou sa liečia ťažké prípady ochorenia COVID-19. Slovenská firma Chirana Medical uzavrela partnerstvo so spoločnosťami, ktoré jej umožnia vyrobiť až 5 000 vysoko kvalitných pľúcnych ventilácií a dostať ich aj na zahraničné trhy.

Strategické partnerstvo

Chirane Medical sa aj vďaka strategickému partnerstvu s IPM Group, Ximedica a NDA Partners darí vo väčšej miere uspokojovať dopyt po pľúcnych ventilátoroch. Kapacita výroby na Slovensku sa zvýšila oproti predkrízovému stavu na trojnásobok, čo je momentálne 1200 kusov ročne.

Generálny riaditeľ spoločnosti Chirana Medical Ján Brkal uviedol, že po úspešnom zvýšení výroby by Chirana Medical mala mať kapacitu zvýšiť produkciu ročne o až 5000 ventilátorov, ak to bude nutné. „Pre Slovensko sme zabezpečili dostatok ventilátorov, ale ak chceme vyvážať do sveta, narážame na to, že naša kapacita je obmedzená. Preto sme sa rozhodli byť súčasťou tohto medzinárodného projektu s IPM, ktorý bude celému svetu poskytovať našu technológiu v relevantných objemoch.“

V pondelok pribudlo šesť nových prípadov koronavírusu

Silná štvorka

Globálne konzorcium tvoria Chirana Medical (zdravotnícka technika), IPM Group (financie, marketing a stratégia), Ximedica (dizajn a zmluvná výroba) a NDA Partners (regulačné poradenstvo).

Strategické partnerstvo zároveň pomôže so získaním povolení nielen v Severnej Amerike, ale aj v Latinskej Amerike, Blízkom Východe a Indii – oblastiach, ktoré koronavírus tvrdo zasiahol. Peter Gajdoš, vedúci rizikového kapitálu v skupine IPM a výkonný predseda spoločnosti IPM Chirana Inc. vysvetlil, že svet nepotrebuje najlacnejšie ventilátory, ale lepšie ventilátory.

Sme hrdí na to, že sme hnacou silou tohto inovatívneho partnerstva. Potreba urýchliť výrobu ventilátorov Aura V, ktorá už zachránila životy mnohých ľudí, je podľa nášho názoru nevyhnutná. Teší nás, že budeme súčasťou procesu zvýšenia kapacity výroby, aby sme pomohli celému svetu,“ hovorí Gajdoš.

Čínska vláda vedela o koronavíruse a skrývala ho, tvrdí virologička. WHO začína veľké vyšetrovanie

Lepší ventilátor

Aura V je pľúcny ventilátor, ktorý je považovaný za jeden z technologicky najvyspelejších modelov na svete. V minulosti pomáhal pacientom so zápalom pľúc, chrípkou H1N1 a ďalšími vírusovými pneumóniami ako aj pri všetkých stavoch s nehomogénnym poškodením pľúc, ARDS, TRALI a pod. spojených s akútnymi respiračnými syndrómami.

Tento ventilátor je navrhnutý s ohľadom na vedenie čo najbezpečnejšej, netraumatizujúcej ventilácie pľúc pacienta a tiež s ohľadom na maximálnu bezpečnosť, spoľahlivosť a veľmi dlhú životnosťou.

IPM Group po výstavbe nemocníc vstupuje aj do sektora zdravotníckej techniky, pričom sa drží svojej základnej filozofie. Tou je rozširovanie prelomových technológií do sveta v rámci tzv. Infraštruktúrnych technológií. Príkladom sú už etablované spoločnosti z portfólia IPM – InoBat, spoločnosti na výrobu batérií do elektromobilov, alebo Tachyum, polovodičovej spoločnosti, ktorá vyvíja prvý univerzálny procesor na svete.

Zdroj: Chirana

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá