Slovenskú značku tenisiek nosia americké hviezdy, no domáci si ju nepoznajú. Novesta sa však vyrovná aj svetovej konkurencii

  • Tenisky značky Novesta sa úspechu tešia najmä v zahraničí
  • Obuv vznikajúca v Partizánskom má za sebou dlhú históriu
Novesta
  • Tenisky značky Novesta sa úspechu tešia najmä v zahraničí
  • Obuv vznikajúca v Partizánskom má za sebou dlhú históriu

O tom, že máme na Slovensku hneď niekoľko zástupcov kvalitných domácich značiek, niet pochýb. Niektoré sú známe len medzi Slovákmi, iné zas prerazili aj vo svete. Jednou z tých, ktoré poznajú aj za našimi hranicami, je značka Novesta. Tá ma za sebou už poriadne dlhú históriu a niekoľko úspechov.

V roku 2018 jej obuv dokonca magazín GQ zaradil medzi top 10 najlepších tenisiek na svete. Konkrétne išlo o model Novesta ITOH. V rebríčku sa teda ocitli medzi ostrieľanými značkami ako Nike, Adidas či New Balance.

Trendy aj eko friendly

História tenisiek je úzko spätá s menom Jan Antonin Baťa. Ide o brata slávneho obuvníka Tomáša Baťu. Podnik prebral do vlastných rúk po Tomášovej smrti, ktorá bola spôsobená leteckou haváriou. Jan Antonin otvoril v 30 rokoch minulého storočia v meste Partizánske svoju továreň a s ňou sa začal písať príbeh aj spomínanej značky.

Aj napriek tomu, že majú za sebou naozaj dlhú históriu, ich dizajn je skutočne nadčasový. V súvislosti so značkou Novesta je nutné spomenúť aj to, že okrem dokonalého vzhľadu sa môžu pýšiť aj postojom k životnému prostrediu. Tenisky totiž vyrábajú z prírodného kaučuku, 100% bavlny a ľanu. Aj vďaka tomu si vyslúžili pomenovanie EKO friendly.

Aj napriek tomu, že po roku 1989 čelili veľkej konkurencii dovážaných produktov, značka sa otriasla a vo výrobe pokračuje dodnes. V slovenských obchodoch však uvidíš iba zopár kúskov.

Pre HN spolumajiteľ značky uvádza: „Slováci nemajú záujem o domáce značky. Nikto nepozná Neheru, ktorá prerazila do zahraničia. A to isté platí o nás. Predávame iba v zopár exkluzívnych obchodoch.“

Dôkazom, že si zakladajú na dlhoročných tradíciách, je aj to, že si značka na fotenia nových kolekcií vyberá priestory, ktoré dýchajú históriou. Naposledy sa rozhodli pre Dom umenia v Piešťanoch, ktorý vznikal v rokoch 1974 až 1979.

Teniskám podľahli aj celebrity

O tom, že slovenskú značku pozná celý svet, sme už hovorili. Dostupné sú od Nového Zélandu po Namíbiu. Na Slovensku je o ne menší záujem najmä kvôli cene, ktorá však zodpovedá kvalite. Práve z tohto dôvodu slovenská značka uvádza, že tým, ktorí produkty vyrábajú v Ázii, konkurovať formou zníženia ceny nemôžu a nechcú.

Dokonalému dizajnu už podľahlo aj niekoľko známych osobností zo zahraničia. Nájdete ich aj v botníku Kendricka Lamara, amerického rapera a skladateľa. V teniskách sa nafotila aj anglická modelka a návrhárka Georgia May Jagger.

Keď si značka všmila, že tenisky s obľubou nosí aj herec Ashton Sanders, chcela mu ponúknuť spoluprácu. Ten však povedal, že má kontrakt podpísaný s inou značkou, a preto podobnú ponuku nemôže prijať. Slovenské tenisky vraj nosí jednoducho preto, že sa mu páčia.

Článok bol pôvodne publikovaný 12. decembra 2020.

Zdroje: vogue.cz, novesta.sk, style.hnonline

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK