Slovenský Fontstand je Netflix pre fonty výhodný pre používateľov aj dizajnérov písma

  • Písmo, aká jednoduchá vec. Dizajnéri však vedia, že to nie je vôbec tak a písmo je hotová veda a prináša so sebou niekoľko problémov. Fontstand rieši tento problém úplne novým spôsobom.
Andrej Krátky a Peter Biľak, foto Jean François Porchez
  • Písmo, aká jednoduchá vec. Dizajnéri však vedia, že to nie je vôbec tak a písmo je hotová veda a prináša so sebou niekoľko problémov. Fontstand rieši tento problém úplne novým spôsobom.

Fontstand je priekopníkom a vlajkovou loďou v sprostredkovaní fontov pre tých, ktorí ich potrebujú. Fonstand je nazývaný aj ako Netflix, či iTunes pre fonty. Fontstand poskytuje svojim používateľom krátkodobý prenájom tisícov fontov. Čo je úplne novátorský prístup, keďže tradičné spôsoby umožňujú nákup len full prístupu k fontom, čo je samozrejme omnoho drahšie.

Screen Shot 2015-12-22 at 18.10.21

 

Prístup od Fontstandu je výhodný napríklad pre jednorazové použitie. Špeciálny program poskytujú študentom, pretože veria, že študenti dizajnu by mali možnosť využívať kvalitné fonty už počas svojho štúdia, keď si nemôžu dovoliť klasické spôsoby. Okrem toho majú niekoľko iných ponúk. Jednou z nich je skúšobný hodinový prístup zadarmo. 12 mesačný prenájom zaručí následné neobmedzené používanie natrvalo.

Nedávno sa o Fontstand hovorilo vo veľmi prestížnych súvislostiach. Mená zakladateľov sa totiž objavili v rebríčku TOP 100 inovátorov CEE. Trojica Peter Biľak, Andrej Krátky a Ondrej Jób, tak robia dobré meno Slovensku.

O tom aké pocity mali po prečítaní svojich mien v rebríčku, ale aj tom prečo a ako Fontstand vznikol sa dozviete v rozhovore s Andrejom Krátkym.

sign-painters-by-faythe-levine-and-sam-macon-2

 

Vy a Vaši kolegovia zo startupu Fonstand ste sa dostali do rebríčka 100 najlepších inovátorov strednej a východnej Európy pre aktuálny rok. Ako to vnímate? Aké máte pocity? Vnímate to ako úspech startupu alebo skôr ako Vaše osobné? 

Je to príjemné prekvapenie a ceníme si hodnotenie nezávislej poroty predovšetkým preto, že náš projekt bol rozpoznaný v porovnaní s inováciami zo všetkých oblastí technológie. Práca s písmom je zvyčajne vysoko špecializovaná, a preto nás teší, že si porota všimla relevantnost nášho projektu pre širšiu verejnosť ako aj výrobcov písma.

V prvom rade ale Fontstand nie je startup. Je to projekt, ktorý rieši konkrétnu situáciu na trhu písma, čiže v oblasti, ktorá je nejakým spôsobom blízka pre všetkých troch z nás, ktorí sme boli na začiatku projektu. Ja sám som vyštudoval písmový dizajn v Prahe u profesora Jana Solperu a aj keď sa dnes profesionálne venujem reklame, mal som to šťastie, že moje písmo vydala jedna z najvýznamnejších svetových “foundries” – holandská Typotheque. Za Typotheque stojí môj dlhoročný priateľ Peter Biľak, ktorý okrem vedenia vlastného štúdia vyučuje písmový dizajn v Haagu a všeobecne je považovaný za svetovo významnú osobnosť v obore. Ondrej Jób je zas vynikajúci grafický dizajnér, ktorý bol jedným z Petrových žiakov a dnes má svoju vlastnú písmolejáreň Urtd.

Fontstand_Storefront_4

 

Prenájom písma, ako to vôbec vzniklo? Čo Vás viedlo k tomu vytvoriť Fontstand? 

Písma a fonty (samotné písmové súbory, ako ich používame na počítači) sú veľmi špecifickou oblasťou grafického dizajnu. Ich profesionálny vývoj je veľmi časovo náročný a tie najkvalitnejšie písma, ktoré často obsahujú tisíce špecifických znakov pre stovky svetových jazykov, sú preto veľmi drahé. Písmo je ale zároveň softvérom a v porovnaní s ostatnými typmi softvérov nie sú fonty skoro vôbec chránené proti kopírovaniu. Zároveň dnes existuje veľký trh pre nekvalitné fonty s pochybným dizajnom, ktoré sú ponúkané v tisícoch za zlomkové ceny bez ohľadu na kvalitu. Pred pár rokmi navyše do tohto mixu vstúpil úplne nový model licencovania písem – takzvaný “subscription” model, ktorý ponúka za relatívne nízku mesačnú platbu prístup k celým knižniciam fontov so zmiešanou kvalitou.

Nezávislí dizajnéri písma a malé “foundries” (slovo, ktoré má krásny slovenský ekvivalent “písmolejárne“) teda bojujú na jednej strane s kopírovaním fontov a na druhej strane sú pod tlakom lacných a nekvalitných alternatív.

Fontstand ponúka riešenie, ktoré je výhodné pre užívateľa rovnako ako pre dizajnéra písma. Tým, že umožňuje prenajímať fonty na obdobie od jedného mesiaca za desatinu bežnej ceny, stávajú sa aj tie najlepšie svetové písma dostupné pre oveľa širšie publikum. Môžete si za pár eur prenajať font, za ktorý by ste inak zaplatili možno aj stovky. To dáva našim užívateľom obrovskú výhodu a našim partnerom na strane foundries zaručuje férový zisk. 

full_Slide6

 

Keby ste mohli trochu priblížiť pozadie projektu? Kto stál pri zrode startupu? 

Začiatkom roku 2013 sme sa s Petrom Biľakom stretli pri príležitosti krstu jeho časopisu Works That Work a začali sme diskutovať o možnosti nového modelu distribúcie písma. 

Zhruba rok sme si vymieňali emaily kým sme dospeli ku konkrétnejšej predstave a prizvali do tímu Ondreja, aby navrhol user interface. A samozrejme neskôr sme zapojili aj zopár developerov, ktorí mali skúsenosť s podobnými projektmi.

V máji 2015 bol Fonstand oficiálne spustený a dodnes si získal asi 7 tisíc registrovaných užívateľov. Začínali sme s dvadsiatkou partnerských foundries a dnes sa ich máme vyše tridsať a desiatky ďalších nás oslovili s ponukou spolupráce, aj keď našou základnou myšlienkou je vyberať iba to najlepšie, čo vo svete písmového dizajnu existuje. Fontstand dnes ponúka okolo 570 písmových rodín tej najvyššej kvality. 

Fontstand_Storefront_2

 

Na akých trhoch je Fontstand? Kde a kým je najviac využívaný?

Zaujímavé je, že možnosť testovať fonty (časovo obmedzene na jednu hodinu) môže využívať ktokoľvek a zadarmo. Máme registrovaných užívateľov z vyše 90 krajín celého sveta. Tí najaktívnejší sú ale samozrejme z USA, Británie a Nemecka. Neostávame ale iba pri latinkovom písme, už čoskoro budeme ponúkať prvotriedne fonty pre arabštinu a indické jazyky a ďalšie budú nasledovať. Veríme, že náš model bude veľmi užitočný aj pre používateľov z ekonomicky menej vyspelých krajín, pretože im dokáže ponúknuť špičkovú kvalitu za rozumnú cenu. Nedávno sme tiež spustili vlastný študentský program – každý študent grafického dizajnu kdekoľvek na svete získa od Fontstandu kredit na prenájom fontov vo výške 10€ na rok na študentské projekty. 

 

Predstavte v krátkosti tím, ktorý pracuje na Fontstand.

Okrem mňa a Petra Biľaka je to UI dizajnér Ondrej Jób, OS X developer Peter Paulis z min60 a backend developeri zo Slonline.sk.

 

 

Aké sú plány do budúcna? Čo čaká Fontstand?

V súčasnosti je Fontstand dostupný iba pre systém Mac OS X, pracujeme ale aj na verzii pre Windows. Aplikácia sa tiež neustále zlepšuje, takže predpokladám iba príjemné prekvapenia.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa ďalších úspechov!

 

titulná foto: Andrej Krátky a Peter Biľak, foto Jean François Porchez

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá