„Slovenský Hollywood“ za 135 miliónov má problém. Developer úradu posielal zvláštne finančné „dary“

  • Transparency International upozorňuje na to, že developer filmových štúdií posiela stavebnému úradu peniaze
  • Zvláštne finančné dary úradu chodia už dva roky
  • Filmové štúdiá mali už štyri roky stáť a nakrúcať filmy, zatiaľ nemajú ani stavebné povolenie
Vizualizácia Solid Enterprise Group, Pixabay/Bokskapet
  • Transparency International upozorňuje na to, že developer filmových štúdií posiela stavebnému úradu peniaze
  • Zvláštne finančné dary úradu chodia už dva roky
  • Filmové štúdiá mali už štyri roky stáť a nakrúcať filmy, zatiaľ nemajú ani stavebné povolenie

Neďaleko Bratislavy vyrastá „Slovenský Hollywood“. Projekt filmových štúdií za 135 miliónov eur mal už dávno fungovať a produkovať filmy a televízne relácie, no zatiaľ sa o ňom viac hovorí, ako reálne pracuje. Filmový park nemá vydané ani stavebné povolenie.

Čudné peniaze

Transparency International Slovensko (TIS) upozornila, že developer Solid Enterprise Group posiela miestnemu stavebnému úradu v Jarovciach zvláštne finančné dary a trvá to už dva roky. „(Firma) doteraz poslala v deviatich darovacích zmluvách Jarovciam takmer 11,5 tisíc eur,“ uvádza Transparency International na Facebooku s tým, že stavebný úrad takéto dary brať nemá.

Riadny chod stavebného úradu pritom majú zabezpečiť samosprávy, ktoré dostávajú za prenesený výkon štátnej správy financie od štátu. Rozhodne sa naň nemajú skladať (okrem štandardných poplatkov) jednotliví developeri, aby boli obce schopné nezávisle o návrhoch developerov rozhodovať,“ uvádza TIS.

STAVEBNÝ ÚRAD NEMÁ ČO ZÁVISIEŤ OD DAROV DEVELOPEROVDeveloper filmových štúdií v bratislavských Jarovciach posiela už…

Posted by Transparency International Slovensko on Tuesday, July 28, 2020

Žiadne výhody

Organizácia oslovila aj developera Solid Enterprise Group, za ktorou stojí slovenský producent Marek Vestenický. Spoločnosť podľa TIS „na seba prevzala všetky náklady na priamu realizáciu všetkých vyvolaných investícií“ a za darované peniaze neočakávala žiadnu výhodu.

Podobne sa vyjadrila aj mestská časť Jarovce. „stavebník nebol žiadnym spôsobom zvýhodnený. Do dnešného dňa nebolo vydané stavebné povolenie a ani všetky potrebné územné rozhodnutia,“ cituje Transparency International stanovisko Jaroviec. Mestská časť však prisľúbila, že v budúcnosti sa vyhne všetkým druhom darov od stavebníkov, aby to nevyvolávalo podozrenie z konfliktu záujmov.

Projekt stojí

Megalomanský projekt „slovenského Hollywoodu“ mal už dávno hostiť filmárov zo Slovenska aj zo zahraničia. Predstavili ho v roku 2013 a dodnes sa na pozemku neudialo vôbec nič.

Za filmovým parkom stojí slovenský filmový producent Marek Veselický. Ten sa ešte v roku 2006 pustil do iného megalomanského projektu, ktorý skrachoval. Šlo o koprodukčný český film Poslední z Apoveru a malo ísť o najdrahší film miestnej produkcie.

Zúčastnila sa na ňom aj Veselického firma Farbyka, ktorá však od projektu počas výroby odstúpila. Kvôli tomu od nej Audiovizuálny fond dodnes vymáha peniaze, ktoré na produkciu výpravnej rozprávky vzala.

Opravené 29.7.2020 o 9:15: Audiovizuálny fond podľa vyjadrení Veselického dostal peniaze naspäť.

Ako uvádza iDNES.cz, českí producenti podali na Veselického trestné oznámenie. Sami však nie sú bez viny- na výrobu filmu minuli desiatky miliónov českých korún zo štátnych peňazí, ktoré nevrátili a dnes čelia obvineniam z tunelovania. Celkovo sa na výrobu filmu, ktorý nikto nikdy nevidel, minulo štvrť miliardy korún, teda takmer 10 miliónov eur.

Ospravedlnenie Marekovi Veselickému.

„Vo vyššie uvedenom článku sme okrem iného v súvislosti s koprodučným filmom Poslední z Apoveru, ktorý nikdy nebol dokončený uviedli, že českí producenti podali na Veselického trestné oznámenie. Toto tvrdenie je však pravdu skresľujúce svojou neúplnosťou nakoľko v tejto veci bývalý český Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie podal ešte v roku 2014 trestné oznámenie práve na českých producentov, ktorí boli za podvod aj aj obžalovaní a sú súdení českými súdmi. Pánovi Marekovi Veselickému sa za toto pravduskresľujúce tvrdenie ospravedlňujeme.“

Zdroje: TransparencyInternationalSlovensko, Finstat, iDNES.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK