Tento slovenský projekt chce pomocou senzorov v kontajneroch spraviť naše mestá ekologickejšími

  • Klasický systém odvozu odpadu v určité dni väčšinou znamená, že odvážané kontajnery sú poloprázdne alebo preplnené. Sensoneo tento problém elegantne rieši.
collage
  • Klasický systém odvozu odpadu v určité dni väčšinou znamená, že odvážané kontajnery sú poloprázdne alebo preplnené. Sensoneo tento problém elegantne rieši.

Sensoneo je projekt, za ktorým stojí spoločnosť Brain:IT. Tú v roku 2012 založil IT profesionál Martin Basila.

Ide o riešenie, ktoré umožňuje nepretržite monitorovať zaplnenie kontajnerov pomocou jednoducho zabudovateľných senzorov a mobilnej aplikácie. Senzory je možné použiť v rôznych objemoch, vrátane najmenších 80 litrových mestských kontajnerov.

“Celé riešenie sme sa rozhodli postaviť na ultrazvuku, pretože ako informatici a automatizéri ho pokladáme za ideálny spôsob na meranie vzdialenosti bez dotyku. Prvý prototyp bol pripravený za šesť týždňov. Mal rozmery krabice od topánok, ukázal sa však ako absolútne spoľahlivý,” hovorí zakladateľ Martin Basila.

martin-basila

foto: euractiv.sk

Senzory sú robustné, vodeodolné a nárazu vzdorné a znesú aj extrémne teploty. Podľa výrobcov by mali vydržať viac ako 10 rokov. Merať vedia už na vzdialenosť jedného centimetra.

“Náš produkt neustále priebežne zlepšujeme. Vyvinuli sme malý senzor, ktorý je vybavený signalizáciou požiaru a upozornením na prípadné prevrátenie kontajneru. Tento senzor je svojimi schopnosťami bezkonkurenčne najmenším na trhu. Dosiahli sme stav, kedy môžeme výrobu plne automatizovať a v prípade potreby dodávať 500 kusov senzorov týždenne.”

Sensoneo pomôže najmä mestám a spoločnostiam prevádzkujúcim komunálne služby. Smetiarske autá vďaka nemu dokážu identifikovať plné kontajnery a zastaviť iba pri nich. Pomocou Sensoneo aplikácie budú navigovaní najoptimálnejšou trasou, čo z dlhodobého hľadiska výrazne zníži spotrebu pohonných hmôt.

solution22x

foto: sensoneo.com

A to bude okrem času a peňazí pozitívne vplývať aj na životné prostredie. Znížia sa emisie a hluk, zefektívni sa doprava a nebudú sa zbytočne odvážať poloprázdne koše. Teda aspoň také je vízia tímu Sensoneo.

„Naša vízia o ideálnom meste je taká, kedy sa naplno využívajú možnosti, ktoré ho umožňujú udržiavať čisté každý deň, a to za čo najnižších nákladov. Aby nám moderné technológie pomáhali znižovať zaťaženie životného prostredia a zmysluplnejšie pristupovať k tomu, ako s odpadom nakladáme. Sme presvedčení o tom, že Sensoneo je prostriedkom, ktorý túto víziu pomáha naplniť.“

Pilotná prevádzka sa uskutočnila v marci 2015 v spolupráci s Nitrou, ktorá bola nadšená a o rok neskôr sa stala ich prvým platiacim zákazníkom.

4

foto: sensoneo.com

Dnes má senzory na kontajneroch, ku ktorým musí poslať špeciálne veľkokapacitné auto. To teda namiesto 110 kontajnerov zastaví iba asi pri polovici alebo štvrtine.

Prvotné testy ukázali, že toto riešenie má potenciál. Tím sa teda rozhodol prihlásiť Sensoneo do súťaže Start-up Awards 2015, kde sa prebojovalo až do finále. Nasledovalo niekoľko ponúk od investorov, ktoré však odmietli a udržali si spoločnosť vo svojich rukách.

Pilotné prevádzky následne rozšírili do rôznych miest v strednej Európe a dnes riešia aj záujemcov zo zahraničia. Aktívne pracujú na podpore predaja s partnermi v Beneluxe, Austrálii a na Novom Zélande.

sensor1

foto: sensoneo.com

Na celom svete má Sensoneo troch konkurentov. Ani jeden z nich neponúka menší senzor. K orientácii na zahraničné trhy spoločnosť podľa slov jej zakladateľa vedie aj fakt, že slovenskí zvozcovia odpadu sa často boja transparentnosti, ktorú by presné meranie senzormi prinieslo. Museli by potom presne vykazovať reálne náklady a do toho sa niektorým z nich očividne veľmi nechce.

„My sa tu trápime s pár stovkami kusov senzorov v nejakom meste a bojujeme so zvozovou spoločnosťou. Vezmite si, že teraz sa snažíme obchodovať s Čile a Argentínou. Santiago má sedem miliónov obyvateľov, Buenos Aires dvanásť. Radšej tú energiu venujem niekomu, kto má aj záujem ma počúvať a vidí prínos,“ povedal Martin Basila v rozhovore pre EurActiv.

1

foto: sensoneo.com

Na prvý pohľad malé riešenie môže mať obrovský dopad na odvoz odpadu v slovenských a svetových mestách. Efektivity nie je nikdy dosť a Sensoneo má potenciál ju dramaticky zvýšiť hneď v niekoľkých oblastiach. Niečo mi hovorí, že o tomto projekte budeme ešte počuť.

zdroj titulnej fotografie: euractiv.sk / odkazprestarostu.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá