Slovenský Satori Stage: V našich priestoroch robíš čo chceš, bez rušenia a v pohodlí

  • Na začiatku som si myslela, že ide len o chalanov, ktorý ponúkajú nejaký priestor. Oni však ponúkajú oveľa viac. S Andrejom a Jurajom som sa porozprávala o tom, čo je to Satori Stage a čo prečo je výnimočný.  
12240854_548325608668434_8979698546210929489_o
  • Na začiatku som si myslela, že ide len o chalanov, ktorý ponúkajú nejaký priestor. Oni však ponúkajú oveľa viac. S Andrejom a Jurajom som sa porozprávala o tom, čo je to Satori Stage a čo prečo je výnimočný.  

Čo je Satori Stage?

Satori  Stage funguje ako osobný časopriestor. Ak niekto hľadá neutrálne miesto na prácu, učenie sa, či relax, má dvere otvorené. Je to platforma, kde je možné realizovať rôzne projekty a nápady. Ide o to, že človek si platí za čas, ktorý u nás strávi ale to, ako ho strávi, je na ňom. Neplatí teda za fixné miesto, ktoré mu bude patriť. Ponúkame mu slobodu v tom, ako tento priestor využije. Či už bude v študovni, zasadačke, kaviarni alebo v hracej miestnosti.

DSC_0090

 

Ako vznikla samotná myšlienka Satori Stage?

Koncept času v tomto ponímaní nie je tak úplne naša myšlienka. Inšpirovali sme sa podobným konceptom, ktorý vymysleli v Rusku a prvýkrát ho predstavili v roku 2011.  Povedali sme si, že takýto koncept na Slovensku chýba, a tak sme sa rozhodli premeniť ho aby vyhovoval našim víziám.  Originálny koncept funguje tak, že je jedna veľká miestnosť, kde si ľudia všetko pripravuj samy: od kávy po umývanie tanierikov. My sme to trochu pretransformovali.  Máme viac možností a ozaj, aj vlastného baristu, ktorý pripraví čo treba.

 

Ako sa dá priestor využiť a aké sú jeho možnosti?

V prednej časti nájdete klasickú kaviarenskú časť a doplnili sme rôzne miestnosti, ktoré v originálnom koncepte neboli. Hovorím teda o študovni, čo je uzatvorená miestnosť so stolmi, stoličkami, lampami a knihami. Ďalej nasleduje priestor, ktorý funguje ako zasadačka pre 10 ľudí so všetkým čo potrebujú. Najmenšia je herná miestnosť s videohrami a príjemným sedením. Najväčšou a najdôležitejšou je však kultúrna časť, kde je vytvorené miesto aj s pódiom pre diskusie a rôzne eventy. Sloboda využitia miestností je na ľuďoch.  Priestory sú veľmi dynamické a tvárne.  Zo zasadačky sme minule vykúzlili salónik pre dámy, ktoré prišli na rozlúčku so slobodou. Je na každom človeku, ako chce svoj čas využiť. Priestor sa mu prispôsobí.

DSC_0227

 

Kto je vaša cieľová skupina a pre koho je priestor vytvorený?

Nechceme sa vymedzovať vekovo ani profesijne. Či už je to študent, freelancer, alebo niekto, kto jednoducho potrebuje priestor pre plnenie svojich projektov.  Firmy taktiež častokrát nemajú priestor na stretnutia, pohovory, brainstorming, či len bežné posedenie. Naša cieľovka sú osoby, ktoré sa chcú vzdelávať a pracovať sami na sebe,  bez ohľadu na to či chodia do školy alebo už pracujú.

 

Satori znamená prebúdzanie. Koho má tento projekt prebudiť?

Áno, Satori je slovo z japončiny a znamená zdokonaľovanie alebo prebúdzanie. Ak sa niekto chce vzdelávať, pracovať na sebe a pomôcť svojmu okoliu. Je u nás vítaný. Povedal by som, že ide o prebudenie občianskej spoločnosti.

DSC_0409

 

Mať takýto priestor na škole by bolo snom. Komunikovali ste s neziskovkami alebo samotnými školami?  

S neziskovkami už spolupracujeme na viacerých akciách a projektoch. Čo sa týka škôl, do 3 minút od nás ležia 4 vysoké školy: medicína, pedagogika, STU a architektúra. Poloha Satori Stage je teda veľkou výhodou. K spolupráci s univerzitami, sme určite naklonení. Na začiatku sme kontaktovali predstaviteľov študentských parlamentov, problémom však bolo, že vtedy nás ešte nikto nepoznal. Vysoké školu máme ešte v pláne riešiť ďalej. Časom by sme radi organizovali aj viaceré vlastné akcie, okrem toho stále oslovujeme ľudí s možnosťou organizovať rôzne prednášky či diskusie.

 

Aké projekty sa u Vás udomácnili?

Z našich projektov je to určite Kvíz a Denník cestovateľa a od nového roku rozbiehame aj ďalšie akcie. Z externých projektov najviac spolupracujeme s kampaňou A DOSŤ!, s ktorou sledujeme spoločný cieľ, a teda zmenu vzdelávania a vzdelanosti na Slovensku. Významná spolupráca je taktiež s The Business BoardRoom, ktorú zastrešuje britský mentor Sukhi Wahiwala. Okrem toho dolaďujeme viaceré menšie spolupráce s freelancermi. Na záver by som ešte spomenul, že sme súčasťou bratislavského projektu Food Cult.

DSC_0004

 

Ako sa líšite od ostatných coworkingových pracovísk?

Nesnažíme sa hrať na coworkingový priestor a nechceme ani tento priestor venovať iba pár projektom.  Sme radi, ak sa projekty a nápady točia a menia. V coworkingu sedia rovnaké skupiny a tým sa dynamika pracoviska redukuje. Idea coworkingu sa potom vlastne akoby stratí, pretože sa po istom čase stretávajú stále tí istí ľudia, ktorí sa už poznajú.

 

Kde vidíte Satori Stage v budúcnosti? Ako vyzerá ideálny obraz a kam by projekt mohol ďalej expandovať?

Našim cieľom nie je priniesť ľuďom len nejaký priestor, ako tráviť voľný čas. Satori Stage má byť kreatívnym prostredím, v ktorom vzniknú nové nápady, kde sa bude diskutovať a kriticky uvažovať nad problémami. Chceme dať priestor vzniku a podpore občianskej spoločnosti na Slovensku.  Ak je človek informovaný, kriticky uvažujúci a zaujíma sa o svoje okolie,  vie meniť spoločnosť k lepšiemu.

DSC_0011

 

Takže Satori Stage pomáha aj za hranice vlastného časopriestoru?  

Áno, dá sa tak povedať. Chceme zvýšiť kvalitu občianskej spoločnosti u nás. Chceme ľudom ukázať, že zaujímať sa a participovať na občianskom živote má zmysel. Už len to, že poskytneme niekomu priestor na rôzne diskusie a workshopy, môže byť krokom k zlepšeniu spoločnosti. Na to, že sme hlavné mesto, je diskusii stále málo. Je dôležité, aby ľudia vedeli, že v tom nie sú osamotení a že majú podporu.

Fotografie: Martina Cimermanová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá