Slovenský startup bojuje s globálnym otepľovaním. Podporil ho aj Microsoft

  • Globálne otepľovanie má aj inú príčinu, než sme si doposiaľ mysleli
  • Slovenský startup vymyslel riešenie ako zvrátiť zmenu klímy, máme na to ale päť rokov a musia sa zapojiť všetci
  • Globálne otepľovanie má aj inú príčinu, než sme si doposiaľ mysleli
  • Slovenský startup vymyslel riešenie ako zvrátiť zmenu klímy, máme na to ale päť rokov a musia sa zapojiť všetci

Problémy týkajúce sa životného prostredia na celom svete už pomáha riešiť aj umelá inteligencia. Microsoft vytvoril špeciálny grant Umelá inteligencia pre životné prostredie (AI for Earth) určený na inovatívne riešenie globálnych environmentálnych problémov pomocou AI technológií a cloudových služieb. Grant získala prvýkrát aj firma zo Slovenska – startup Rain for Climate z Veľkého Zálužia

Grantový program AI pre životné prostredie je určený na projekty zamerané na poľnohospodárstvo, biodiverzitu, klimatické zmeny a vodné zdroje.  Žiadatelia môžu byť z akademických inštitúcií, neziskových aj vládnych organizácií, z environmentálnych startupov či z inovatívneho projektu komerčnej spoločnosti.   

Microsoft v rámci programu poskytuje inovatívne technológie, na ktoré vyčlenil 50 miliónov dolárov. Grant umožňuje prístup k pokročilým zdrojom cloud computingu Azure spoločnosti Microsoft projektom, ktoré menia spôsob monitorovania a modelovania prírodných procesov. Aktuálne sú k dispozícii dva druhy pomoci – služby klasifikácie a obohacovania dát alebo Azure kredit. Grant AI for Earth je súčasťou grantového programu Microsoftu AI pre dobro (AI for Good), vďaka ktorému vznikajú po celom svete riešenia na báze umelej inteligencie, ktoré pomáhajú zlepšovať život okolo nás.

Tepelné ostrovy pribúdajú

Rain for Climate mení pohľad na globálne otepľovanie a klimatické zmeny. Jeho vedecký tím zistil, že za klimatickým zmenami a globálnym otepľovaním nie je iba vysoká produkcia CO2, ale najmä tzv. dezertifikácia  – vysušovanie planéty ľuďmi budovaním miest, ciest, vytváraním poľnohospodárskej pôdy a hospodárskych lesov. Týmito činnosťami človek odvádza dažďovú vodu z kontinentov do morí a oceánov. Tým doslova „zapečaťuje“ pôdu, ktorá nemá ako vstrebať a zadržať zrážky. Čoraz vzácnejšia dažďová voda tak putuje do kanálov, preč z krajiny, ktorá sa dostáva do kolotoča prehrievania.

Tvoria sa tak tepelné ostrovy, ktoré odpudzujú dažďové oblaky. Tie sa potom zhlukujú nad chladnejšími plochami. Aj preto sa čoraz častejšie objavujú prudké návalové lejaky na malom priestore, ktoré okrem záplav spôsobujú aj eróziu až zosuvy pôdy. Potrebné zrážky tak nie sú distribuované nad vysušeným územím rovnomerne. „Typickým teplotným ostrovom je napríklad Cyprus či dokonca celý kontinent – Austrália, ktorým hrozí úplne vysušenie. Na všetky kontinenty je do ekosystémov podľa našich výpočtov potrebné vrátiť späť množstvo dažďovej vody v objeme neuveriteľných 35 Mount Everestov! Už teraz sú napríklad centrá miest o 10 stupňov Celzia teplejšie než ich okrajové štvrte, či ide o Tokio alebo Bratislavu,“ dopĺňa Vlado Zaujec.

Ako vie slovenský startup zachrániť Zem?

Start-up vyvíja vlastný unikátny systém, ako s pomocou dát získaných dronmi problém s odvodňovaním vyriešiť. „Naša planéta doslova horí. Podľa analýz máme približne päť rokov na zvrátenie klimatických zmien, potom už bude systém pravdepodobne príliš narušený,“ vysvetľuje Vlado Zaujec, výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Rain for Climate.

Slovenský startup má v katalógu riešení až 5000 možností pre rôzne typy oblastí a vie tak poskytnúť „riešenie na mieru.“ Termoregulácii Zeme pomôže každý štvorcový meter, ktorý dokáže opäť udržať a prijať dažďovú vodu.

Startup má globálny cieľ, vďaka ktorému chce postupne analyzovať a navrhnúť riešenia pre celú planétu. K jeho  myšlienke sa postupne pridáva čoraz viac vedcov a univerzít z celého sveta. „K zmierneniu klimatických zmien môže prispieť aj komunita susedov, ktorí si pomocou nami poskytnutých informácií upravia svoje záhradky. Čím viac ľudí a komunít zapojíme, tým máme väčšiu šancu stabilizovať globálnu klímu,“ uzatvára Vlado Zaujec.

Okrem slovenského startupu vznikajú po celom svete vďaka grantu Microsoftu ďalšie  projekty ako napríklad FarmBeats, kde dáta pomáhajú farmárom zvýšiť udržateľnú výrobu potravín, či iNaturalist na identifikáciu prirodzených ekosystémov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá