Slovenský startup dosiahol svetový míľnik. Ich umelá inteligencia zachráni státisíce ľudí a ušetrí miliardy

  • Startup Powerful Medical vedený bratmi Hermanovcami je svetovým priekopníkom v oblasti umelej inteligencie v medicíne
  • Silu superpočítačov využívajú na lepšiu diagnózu srdcovocievnych ochorení, vstupné dáta ťahajú z EKG záznamov a anamnézy
  • Bratia Hermanovci chcú ísť ešte ďalej, z analýzy EKG sa už presúvajú aj k rádiologickým snímkam a v pláne majú aj genetiku
Powerful-Medical-Martin-Herman-Robert-Herman-Clinical-Assistant
Bratia Hermanovci sú priekopníci kardiológie. Ich startup Powerful Medical má revolučné úmysly.
  • Startup Powerful Medical vedený bratmi Hermanovcami je svetovým priekopníkom v oblasti umelej inteligencie v medicíne
  • Silu superpočítačov využívajú na lepšiu diagnózu srdcovocievnych ochorení, vstupné dáta ťahajú z EKG záznamov a anamnézy
  • Bratia Hermanovci chcú ísť ešte ďalej, z analýzy EKG sa už presúvajú aj k rádiologickým snímkam a v pláne majú aj genetiku

Slovenský startup Powerful Medical vedený Martinom a Robertom Hermanom zažíva jeden medzinárodný úspech za druhým – starší z bratov, Martin, je tento rok dokonca nominovaný aj na prestížnu cenu Krištáľové krídlo.

Šikovní Slováci na základe strojového učenia a umelej inteligencie dokážu z EKG záznamov diagnostikovať srdcovocievne ochorenia a odporučiť liečbu. Práve tie sú najčastejším dôvodom predčasnej smrti na celom svete.

Nielenže ich algoritmy šetria hodiny času, no v presnosti dokážu prekonať aj špičkových lekárov a pomáhajú aj s diagnózami či odhaľovaním ochorení, ktoré pre ľudské oko zostávajú skryté.

Takto vyzerá revolúcia

Hlavným výsledným produktom Powerful Medical je klinický asistent, aplikácia pre všeobecných lekárov, kardiológov a zdravotné sestry. Komplikované pozadie na báze umelej inteligencie však naoko vyzerá jednoducho a užívateľsky príjemne, a keďže dnes už má smartfón väčšina lekárov, môže fungovať v každej nemocnici:

  1. 1.  Lekár odfotí záznam z EKG, ktorý aplikácia pomocou rozpoznávania obrázkov (image recognition) digitalizuje priamo v appke
  2. 2.  Aplikácia cez algoritmy umelej inteligencie dokáže vyhodnotiť diagnózu a jej závažnosť
  3. 3.  Na základe diagnózy aplikácia vytvorí anamnestický formulár, ktorý vyplní lekár alebo sestrička (iné ochorenia, iné lieky, ktoré pacient užíva, výsledky testov…)
  4. 4.  Aplikácia vygeneruje personalizovaný liečebný plán, unikátny pre každého pacienta, odporučí nutné lieky, zákroky, testy a varuje lekára pred rizikami
  5. 5.  Ak analýzu robí všeobecný lekár, online ho môže zaslať kardiológovi, ktorý ho do pár minút potvrdí a rovno vystaví napríklad elektronický recept – pacient tak v jednoduchých prípadoch ušetrí cenný čas, keďže nemusí navštíviť kardiológa

zdroj: Powerful Medical

Bratia Hermanovci tak akémukoľvek lekárovi dajú do rúk nástroj, ktorým vie záznam z EKG interpretovať na úrovni špičkového kardiológa. Predíde sa tak nesprávnym diagnózam a nepovšimnutým nálezom, keďže práve od lekárov v prvej línii nemôžeme očakávať, že majú skúsenosti kardiológa, ktorý sa na svoju oblasť špecializuje niekoľko rokov.

Miesto nekonečných ťahaníc u lekárov tak napríklad človeku, ktorý potrebuje lieky na vysoký tlak, bude stačiť navštíviť len všeobecného lekára, za kardiológom chodiť nemusí. Tomu v celom procese asistuje umelá inteligencia, ktorá je validovaná na miliónoch predošlých pacientoch a v skutočnosti dokáže zvážiť oveľa viac parametrov a situácií ako najväčší špecialista. Niet preto pochýb o tom, že Slováci z Powerful Medical sú skutočnými priekopníkmi v AI.

Robert Herman pri tom zdôrazňuje, že umelá inteligencia lekárov nenahradí: „Lekári budú mať vždy posledné slovo, chceme im však poskytnúť technológiu, ktorá im umožní vyhodnotiť oveľa väčšie množstvo dát za oveľa kratší čas. Pomocou umelej inteligencie dostanú rozsiahlejší obraz o zdravotnom stave pacienta a možnostiach liečby, jednoducho zabalený v mobilnej aplikácii, čo nakoniec prináša benefit najmä pacientovi – a od toho tu ako lekári vlastne sme.“

V Európskej únii chýba približne 500 000 lekárov, a je jasné, že v priebehu ďalších desiatich rokov na univerzitách neodchováme ani tretinu z nich. „Jediným spôsobom, akým sa z tohto stavu vyhrabeme, je rýchla implementácia inovatívnych technológii,“ tvrdí Martin Herman.

zdroj: Powerful Medical

Miliardové úspory, a to len na jednej diagnóze

Nejde však len o úsporu času a rýchlejšie diagnózy, no aj o zvýšenú presnosť. Výborným príkladom je napríklad fibrilácia predsiení (atrial fibrillation), ktorá je hlavným rizikovým faktorom spôsobujúcim cievnu mozgovú príhodu (CMP). Je to najčastejšia srdcová arytmia, ktorou trpí až 20 % ľudí nad 60 rokov.

Štúdie publikované v The Lancet dokazujú, že až 40 % pacientov s CMP má neliečenú fibriláciu predsiení, preto je jasné, že táto porucha srdcového rytmu je často pod-diagnostikovaná. Okrem toho, že CMP spôsobuje vážne zdravotné následky ako ochrnutie, poškodenie mozgu a často aj smrť, je aj obrovskou finančnou ťarchou pre zdravotnícky systém.

 

Keďže dáta z NCZI nasvedčujú, že až 70 % pacientom na Slovensku bolo v roku pred CMP urobené EKG vyšetrenie, dá sa predpokladať, že aspoň niektorí z nich neboli správne diagnostikovaní a liečení na kardiovaskulárne ochorenia.

Ak by pri tom bola aspoň spomínaná fibrilácia predsiení vždy včas diagnostikovaná a liečená už u všeobecného lekára, teda pri prvom kontakte pacienta s lekárom, predišlo by sa mnohopočetným cievnym mozgovým príhodám. Na Slovensku by to predstavovalo úspory desiatky miliónov eur a v celej Európe až miliardy eur.

A práve fibriláciu predsiení klinický asistent od Powerful Medical dokáže odhaliť najlepšie na svete. Treba však spomenúť, že sa jedná len o jednu z viac ako 35 diagnóz, ktoré ich umelá inteligencia vie diagnostikovať.

zdroj: Powerful Medical – Takto vyzerali začiatky a zakladatelia úspešného slovenského startupu s globálnym potenciálom.

Konkurencia je vysoká, Slováci sú však jednotkou

Na svete existuje množstvo zdravotníckych startupov a nevyhýbajú sa ani kardiológii – aj Powerful Medical má veľkú konkurenciu, tá však za Slovákmi výrazne zaostáva. Cudzie riešenia totiž využívajú menej vstupných dát, nevenujú sa aj liečbe, alebo by si nemocnice museli zabezpečovať dodatočný drahý hardvér.

Tím okolo bratov Hermanovcov má tak veľmi dobre našliapnuté k tomu, aby sa ich klinický asistent stal svetovým štandardom.

Z veľkej časti sa o to pričinil aj spôsob, akým sú vyvinuté ich diagnostické algoritmy, keďže práve tie slovenský tím trénoval na miliónoch historických dát pacientov, ktoré poskytli medzinárodní partneri. Na slovenské riešenia sa pozreli aj svetové kapacity a výsledky domáceho startupu prekonávajú aj zahraničie štúdie, ktoré boli publikované v najprestížnejších svetových medicínskych žurnáloch ako The LancetNature.

Za úspechom pritom nestoja bratia Hermanovci sami, v tíme majú medicínskych odborníkov, ktorých im môžu závidieť aj špičkové medicínske organizácie po celom svete.

Na Powerful Medical pracuje svetový tím odborníkov:
  • Dr. Robert Hatala, PhD. – riaditeľ kardiológie na NÚSCH a LF SZU a člen komisie Európskej kardiologickej komory, ktorá diktuje nové liečebné postupy
  • Dr. Leor Perl – riaditeľ Rabin Medical Center Innovation Lab, ktorý je medicínskym riaditeľom jednej z prvých firiem na svete, ktorej FDA schválila implantovateľný mikropočítač na meranie tlaku v srdci
  • Dr. Jozef Bartunek, PhD. – zástupca riaditeľa najväčšej kardiokliniky v Belgicku, ktorá pravidelne ako prvá v Európe implantuje a certifikuje nové zariadenia k manažmentu kardiovaskulárnych pacientov
  • Dr. Fabrizio D’Ascenzo, PhD. – intervenčný kardiológ vyučujúci na Turínskej Univerzite, má viac ako 200 vedeckých publikácii a s Powerful Medical spolupracuje spolu so svojim 6-členným tímom kardiológov

„Napriek tomu, že je slovenské zdravotníctvo v dezolátnom stave, naše produkty tu môžu fungovať prakticky od zajtra. Bola by veľká škoda, keby to fungovalo v okolitých krajinách, a doma kvôli nejakej byrokratickej technikalite až o ďalších 5 rokov. Do nemocníc sem predsa chodíme aj my, naši rodičia a starí rodičia, preto pre spustenie na Slovensku spravíme maximum. V súčasnosti už rokujeme s poisťovňou Union o testovacej prevádzke na jar 2021,“ dodáva Martin Herman.

Člen predstavenstva Powerful Medical je aj Roy Ramon, vizionár a bývalý partner v Intel Capital (jeden z najväčších venture fondov na svete, v ktorom Ramon založil dnes už známy Intel Corporate Startup Program). Ten bratom Hermanovcom otvoril okrem iného aj cestu na medzinárodný trh a investorov.

zdroj: Powerful Medical – Bratia Hermanovci s odborníkmi Jozefom Bartunkom a Robertom Hatalom.

EKG nie je nekonečné. Slováci však majú aj ďalšiu inováciu

Potenciál atramentových čiar na zázname z EKG sa raz vyčerpá, poskytnúť totiž dokážu len určité množstvo informácií. Aj na to však majú bratia Hermanovci riešenie.

Umelú inteligenciu a strojové učenie už úspešne rozbehli na kardiovaskulárnych ochoreniach, nie je preto dôvod, aby sa nepustili do celého ľudského tela. S touto filozofiou na trh vstupuje ich dcérska firma Medannot, ktorá využíva AI na analýzu medicínskych snímok (röntgen, CT či magnetická rezonancia). Tú založili spolu s bývalým riaditeľom IZP Martinom Smatanom.

„Potenciál EKG čoskoro pravdepodobne vyčerpáme, preto musíme ísť na medicínske snímky, potom nás možno čaká aj genetika,“ prezrádza Robert Herman svoje plány s využitím umelej inteligencie v medicíne.

V rádiológii to môže znamenať veľký prelom. Zatiaľ čo lekári dnes trávia hodiny analýzou snímok, na ktorých hľadajú odpoveď na pacientov zdravotný stav, natrénovaná umelá inteligencia by to mohla zvládnuť za pár sekúnd.

„Na Slovensku už vieme o ľuďoch, ktorí si dajú raz ročne spraviť celotelové CT alebo MRI a dajú ho popísať desiatim rádiológom a tým pádom zistia všetko, čo sa v ich tele deje. Túto možnosť by sme automatizáciou rádiológie v priebehu ďalších 5 rokov dokázali poskytnúť každému pacientovi, bezbolestne a skoro zadarmo,“ hovorí Martin Herman. Na niektorých pracoviskách totiž rádiológovia ich umelú inteligenciu Medannot už aktívne trénujú.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá