Smarfóny jedného dňa upadnú do zabudnutia. A potom začne šialenstvo

Kristína Vavrová / 8. apríla 2017 / Tech a inovácie

zdroj: pinterest.com/pexels.com

Keď sa prestanú používať smartfóny, zmení sa náš každodenný život a možno na rad nastúpi umelá inteligencia, ktorej sa staneme súčasťou.

Všetky smartfóny raz zmiznú. Tento deň sa síce zrejme neudeje v najbližšom desaťročí, avšak Elon Musk, Microsoft, Facebook, či Amazon ho predpovedajú už teraz. Poďme sa pozrieť na pomalý a postupný proces k už spomínanému dňu vymretia smartfónov a čo bude potom.

zdroj: pexels.com

Krátka budúcnosť

Ľudia rozmýšľajú nad smartfónmi ako nad revolučnými zariadeniami = dostatočne malé, aby sme ich mali vždy so sebou, dostatočne mocné aby zvládli nespočetné množstvo denných úloh.

Avšak nové smarfóny, ktoré aktuálne vychádzajú, sú už len zdokonalenia a nijaké výrazné revolúcie neprinášajú. Najnovšou technológiou, ktorú sa snažia výrobcovia zakomponovať, je hlasové ovládanie aplikácií. Týmto sa snažia priniesť virtuálnu a rozšírenú realitu do každodenného života.

zdroj: pexels.com

A keďže virtuálna realita sa stáva veľkým trendom (zober si napríklad Amazon Echo alebo Sony PlayStation VR), môžeme očakávať nový príliv experimentov z tejto oblasti.

zdroj: pexels.com

Neskôr

Je predpovedané, že tieto experimenty sa budú len rozrastať. Microsoft, Facebook, či Google už teraz pracujú na výrobe headsetov prinášajúce 3D obraz priamo pred oči užívateľa. Verejne sa špekuluje nad tým, že takéto zariadenia môžu časom nahradiť smartfóny, TV, a všetky ostatné zariadenia s obrazovkou. Veď ťažko budeš potrebovať zvlášť počítač, keď všetky hovory, chaty, filmy a hry sa ti prehrajú priamo pred očami a zakryjú svet okolo.

zdroj: pexels.com

Časom k aplikáciám nebudeme len hovoriť, ale budú nám aj odpovedať. Počítače by mali doslova prebrať kontrolu nad našimi zmyslami, rozdiel medzi reálnym a digitálnym svetom si ani nevšimneme. Trošku strašidelné.

Naozaj bláznivé predpovede do budúcna

Ak počkáš ešte niekoľko desaťročí, je možné, že žiadne zariadenia so sebou už nebudeš nosiť. Spoločnosť Neuralink, ktorú spoluzakladal Elon Musk, už pracuje na vývoji počítačov, ktoré budú zakomponované priamo do ľudského mozgu.

zdroj: pinterest.com

Pre veľa ľudí je toto logický koniec cesty, ktorú začali smartfóny. Rozvoj umelej inteligencie znamená, že ľudia sa musia stať jej súčasťou, ak chcú držať krok.

Takže keď smartfóny naozaj upadnú do zabudnutia, nebude to koniec len jednej éry. Bude to koniec všetkých zariadení, ktoré teraz nosíme so sebou.

Už teraz mnoho špecialistov tvrdí, že smarfóny nám dávajú neuveriteľné schopnosti, ktoré siahajú ďaleko za to, čo nám dala príroda. V určitých prípadoch zakomponovanie rozšírenej reality by bolo len zväčšením týchto schopností. Je to však veľký otáznik budúcnosti.

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)