Sme prepitý národ. V liečebni som stretol manažérov i upratovačky, hovorí abstinujúci alkoholik

  • Problém spojený s alkoholizmom je stále často tabu
  • Podľa Jána Peťka je však nutné hovoriť o jeho následkoch
Johny Peťko alkoholizmus démon chľast
Ilustračný obrázok, Facebook/Johny Peťko
  • Problém spojený s alkoholizmom je stále často tabu
  • Podľa Jána Peťka je však nutné hovoriť o jeho následkoch

Na Slovensku pije azda každý. Silvestrovské oslavy sa nezaobídu bez pohárika niečoho šumivého, večerné pivko po práci je bežné a kto si nechce dať poldeci, je čudný. Na Slovensku je alkohol legálnou drogou číslo jeden. Ako však objasňujú odborníci, alkoholizmus je chronickou chorobou, nie dôsledok slabého charakteru.

Rovnaký názor zastáva aj Ján Peťko, ktorý už niekoľko rokov úspešne abstinuje. Na základe vlastnej skúsenosti aktuálne šíri osvetu prostredníctvom besied organizovaných na školách aj vo väzniciach. O skúsenosti s alkoholizmom tiež píše aj vo svojich knihách Démon chľast.

V rozhovore pre Startitup prezradil, ako v dôsledku alkoholizmu prišiel o pôvodnú prácu v médiách aj to, čo vníma za najväčší problém spoločnosti.

Problém nastáva, keď sviatočné popíjanie skĺzne do pravidelnej konzumácie alkoholu. Hovorí sa, že mužom k vybudovaniu závislosti stačí 10 rokov pravidelného pitia alkoholu, ženám zas 5,“ povedal pre Startitup.

Kedy si alkohol ochutnal po prvýkrát?

V tom čase som bol ešte sopliak. Bolo to na nejakej rodinnej oslave. Keď išli dospelí odprevadiť návštevu, ja som ochutnal.

Čo to bolo?

Niečo tvrdé. Myslím, že sa vtedy pila borovička. Kto pil Spišskú bol frajer, takže predpokladám, že vtedy šlo o obyčajnú borovičku (smiech).

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá