Socialistické Stranger Things: František Kahuda bol „zbraňou“ ŠtB. Dodnes je veľkou záhadou

  • František Kahuda bol československým fyzikom, pedagógom a politikom
  • Vypracoval sa až na ministra, preslávil sa ale niečím iným
  • Jeho príbeh doslova pripomína Stranger Things
František Kahuda
reprofoto/Stranger things/netflix; TASR
  • František Kahuda bol československým fyzikom, pedagógom a politikom
  • Vypracoval sa až na ministra, preslávil sa ale niečím iným
  • Jeho príbeh doslova pripomína Stranger Things

Prof. RNDr. PaeDr. František Kahuda, CSc., neprajníkmi nelichotivo nazývaný „boľševický čarodej“, sa narodil 3. januára roku 1911. Ako napovedá počet jeho titulov, išlo o neuveriteľne inteligentného a vzdelaného človeka, ktorý sa prakticky po celý svoj život venoval štúdiu.

Vypracoval sa až na ministra, ľudia ho však prezývali aj „ministrom alternatívnych vied“. Jeho výskumy by ste totiž mohli nazvať ako československé Akty X či socialistické Stranger Things. 

Spirituálny intelektuál

František Kahuda vyštudoval gymnázium v Českých Budejoviciach, z ktorého nastúpil na Prírodovedeckú fakultu na Karlovej univerzite. Bavilo ho nielen učiť sa, ale aj učiť druhých, a tak už od roku 1937 vyučoval matematiku a fyziku na jednej zo stredných škôl v Brne. V roku 1952 obhájil svoju dizertáciu z fotoniky a neskôr bol predsedom Jednoty československých matematikov a fyzikov. 

františek kahuda
zdroj: TASR

Členom Komunistickej strany Československa sa stal v roku 1945 a jeho obzvlášť vysoký intelekt si komunisti okamžite všimli. Už v roku 1948 si ho ako pomoc povolali na ministerstvo školstva a medzi rokmi 1954-1963 bol ministrom školstva on sám. 

Zrejme by si si povedal, že veciam ako paranormálne javy, predpovedanie budúcnosti, prútikárstvo, telepatia či využívanie mentálnej energie tento človek neveril. Opak je však pravdou. A nielenže im veril, dokonca je to práve on, kto ich preniesol do sveta pod názvom „psychotronika” a po celý čas stál za ich dôkladným skúmaním. 

Bol posadnutý ľudským myslením

Kahuda veľmi dobre vedel, že ak by o veciach, s ktorými vyšiel neskôr, prehovoril ako minister školstva, úspech by zrejme nezožal. Zákutiam ľudskej mysle sa tak začal naplno venovať po zosadnutí z ministerskej stoličky, avšak komunisti ho v tom, prekvapivo, podporili. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Wikipedia, iDnes, Lifee, Plus Rozhlas, Dingir

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá