SoftBank kúpila ARM v obrovskom deale, ktorý dokazuje, že informácie sú v dnešnom svete všetko

  • ARM Holdings - čipová dizajnová firma, ktorá nevyrába a ani nepredáva žiadne čipy, bola kúpená SoftBank za 31,4 miliárd dolárov. To je viac ako Microsoft zaplatil za Nokiu alebo Google za Motorolu. Všetci si myslíme, že tieto spoločnosti sú tvorcami mobilného sveta v ktorom žijeme. Skutočnou pravdou však je, že za všetkým stojí v tieni ARM.
1
  • ARM Holdings - čipová dizajnová firma, ktorá nevyrába a ani nepredáva žiadne čipy, bola kúpená SoftBank za 31,4 miliárd dolárov. To je viac ako Microsoft zaplatil za Nokiu alebo Google za Motorolu. Všetci si myslíme, že tieto spoločnosti sú tvorcami mobilného sveta v ktorom žijeme. Skutočnou pravdou však je, že za všetkým stojí v tieni ARM.

Smartfón revolúcia tohto storočia by sa reálne mala nazýva ARM revolúcia. Každý jeden mobil, tablet alebo smartwatch v sebe obsahuje procesor, ktorý využíva ARM architektúru. Áno, nachádza sa v každom iPhone, Galaxy, BlackBerry alebo Lumii – ale najviac sa nachádza v zariadeniach pod značkou Intel.

titulna

foto: digitaltrends.com

Portfólio ARM siaha od mobilných procesorov po grafické čipy, bezdrôtové, serverové čipy alebo softvérové a  vývojové nástroje. Zjednodušene, pokiaľ chceš vybudovať mobilné zariadenie, potrebuješ na to spoločnosť ARM.

Hlavným produktom tejto firmy je informácia. Spoločnosť investovala svoj čas a peniaze na výskum a vývoj, ktorý premenila na úspešnú generáciu základných mobilných procesorov a systémových dizajnov. Hardvéroví partneri ARM by si radi vyrobili všetko sami, nato však nemajú dostatočné know-how a preto namiesto snahy konkurovania radšej využívajú od tejto spoločnosti licencie. S viac ako 4 500 patentmi je ARM skladom duševného vlastníctva.

Nasledujúci úryvok od marketéra Toma Goodwina z minulého roka identifikuje súčasný trend v modernej technológii:

Uber, najväčšia taxi spoločnosť, nevlastní žiadne vozidlá. Facebook, najpopulárnejšie médium na svete, nevytvára žiadny content. Alibaba, najhodnotnejší maloobchod, nemá žiadne položky. A Airbnb, najväčší prevádzkovateľ ubytovania, nevlastní žiadnu nehnuteľnosť. Deje sa niečo zaujímavé.“

2

foto: huawei.com

To „niečo zaujímavé,“ sa deje aj za oponou tech sveta. ARM je ďalšou prosperujúcou spoločnosťou, ktorej zisk rastie aj pri absencii hmotných fyzických aktív. Nenaháňa spotrebiteľov priamo ale vymieňa informácie rovnako ako Facebook, Uber alebo Airbnb. Zákazníci platia ARM prostredníctvom hardvérového sprostredkovateľa základ je však stále taký istý – získať hodnotnú informáciu, zabezpečiť svoju kontrolu nad ňou, predať ju ochotnému kupcovi a profitovať.

Je to jednoduchý vzorec. Údaje a softvér môžu mať vysoké akvizičné náklady, no po ich získaní sú marginálne náklady každej ďalšej jednotky pri predaji licencie nulové. ARM si zabezpečilo svoj niche vďaka tomu, že sú neustále o krok vpred pred svojou konkurenciou, keď sa im napr. podarilo poraziť Intel a ich atómové čipy.

internet-of-things-2

foto: forbes.com

Hlavným dôvodom zakúpenia ARM je jej potenciál vo vytvorení tzv. Internet of Things. Spoločnosti dokonca vytvorili webstránku, kde vysvetľujú svoje plány pre svetové ovládnutie, ktoré bude ešte väčšie ako 90 miliárd ARM čipov, ktoré už vo svete existujú. Internet of Things tu však ešte nie je a skúsený CEO SoftBank Masayoshi Son neminul $31 miliárd dolárov iba kvôli potenciálu. Vidí, že ARM je zisková spoločnosť s pomerne zanedbateľnými nákladmi a vie, že Brexit spôsobil veľký dopad na Britskú libru, na základe ktorého má ARM väčší vplyv ako je jej veľkosť.

Bežným ľuďom akvizícia v takejto sume môže znieť absurdne, je však podobná ako WhatsApp – Facebook alebo LinkedIn – Microsoft, kde predstavuje veľkú investíciu v informačnej ekonomike. A hoci Apple a Samsung dominujú médiám a pozornosti ľudí, sú to práve softvéroví a služobní sprostredkovatelia, vďaka ktorým tieto zariadenia v prvom rade fungujú.

Son Masayoshi , president of Softbank Corp. announces it will buy Sprind Nextel Corp. during a joint news conference in Tokyo on Oct. 15, 2012. Japanese mobile company Softbank has reached to an agreement that it acquired a 70 pecrent stake in the U.S. cellullar phone company Sprint Nextel by paying $ 20.1 billion US dollars, the laregest foreign acqisition. Softbank will be the world's third-largest cellular phone company. ( The Yomiuri Shimbun via AP Images )

foto: talkandroid.com

zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotky: cdn.ntv.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá