Solárne panely budú vďaka novej technológií o 70% účinnejšie

  • Tím výskumníkov z Izraela vyvinul novú technológiu za účelom zvýšenia účinnosti solárnych článkov. Ide tak o ďalších významný krok na ceste za čistou, obnoviteľnou energiou.
solar
  • Tím výskumníkov z Izraela vyvinul novú technológiu za účelom zvýšenia účinnosti solárnych článkov. Ide tak o ďalších významný krok na ceste za čistou, obnoviteľnou energiou.

Výskumníci z Technion Israel Institute of Technology nedávno urobili prelom v technológií solárnych článkov. Zistili, že účinnosť existujúcich fotočlánkov by mohli zvýšiť o viac ako 70%. Množstvo slnečného svetla, ktoré dokážu solárne články premeniť na využiteľnú energiu, je obvykle obmedzené na približne len 30%. Tímu z Technionu sa však podarilo vyvinúť nové termodynamické nástroje, ktoré pracujú na zachytení stratenej energie, ktorú následne premieňajú na elektrinu, čo dvíha účinnosť solárnych článkov až na 50%. Výsledky tejto štúdie boli nedávno zverejnené v časopise Nature Communications.

solar-panels-stock-photo-1020x610

foto: nhabitat.com

Výskumný univerzitný tím, so sídlom v izraelskej Haife, pracoval na zlepšení účinnosti solárnych článkov, aby ešte viac zvýšil benefity čistých, obnoviteľných zdrojov energie. Vytvorili fotoluminiscenčný materiál, ktorý absorbuje slnečné žiarenie, a následne premieňa teplo a svetlo zo slnka na ideálne žiarenie.To osvetľuje fotoelektrický článok a umožňuje vyššiu konverziu účinnosti. Výsledkom je, zvýšenie účinnosti solárnych článkov z 30 na 50%.

technion-photovoltaic-cell-efficiency-1020x610

foto: inhabitat.com

Slnečné žiarenie počas svojej cesty do fotoelektrických článkov naráža na špeciálny materiál, vyvinutý špeciálne na tento účel. Tento materiál sa potom ohrieva nevyužitou časťou spektra. Okrem toho, slnečné žiarenie v optimálnom spektre je absorbované a znovu vyžarované v modrom spektre. Toto žiarenie je následne zozbierané solárnym článkom, a týmto spôsobom je svetlo aj teplo premenené na elektrinu. Tím z Izraela na svojej inovácií aj naďalej pracuje, a verí, že v najbližších 5 rokoch príde aj ku komerčnému využitiu produktu.

zdroj článku a titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá