Dovolenka v obľúbenej destinácii môže byť veľký problém. Španielsko čelí nedostatku, aký ešte nebol

  • Majitelia hotelov a firiem sa obávajú, že by to mohlo zvýšiť ceny za ubytovanie
  • Problém nájsť pracovníkov je obrovský
Ilustračné foto
Ilustračná foto, Unsplash/Martijn Vonk
  • Majitelia hotelov a firiem sa obávajú, že by to mohlo zvýšiť ceny za ubytovanie
  • Problém nájsť pracovníkov je obrovský

Španielsko by mohlo mať túto letnú sezónu v turistickom „priemysle“ jeden zásadný problém. Hrozí im, že pre nedostatok zamestnancov v hotelových sektoroch budú musieť niektoré poschodia uzavrieť. Iným hotelom nehrozí iba zatvorenie poschodí, ale koniec celého fungovania.

Španieli stále hľadajú potrebný personál, aby naplnili svoju zamestnaneckú kapacitu počas letných prázdnin. Miestni majitelia hotelov a firiem sa obávajú, že by to mohlo zvýšiť ceny za ubytovanie, pretože dopyt po nich stúpa, no počet zamestnancov je žalostný, uvádza portál Scotish Sun.

Pre španielsky portál ABC generálna tajomníčka Asociácie hotelového a turistického biznisu Valencijskej komunity Nuria Montes povedala, že problém nájsť pracovníkov je obrovský. Zamestnávateľ, ktorý zastupuje sieť hotelov v Alicante, Valencii či Castellone odhaduje, že v regióne chýba okolo 20 percent pracovníkov, čo predstavuje okolo 17 000 pracovníkov.

„Ťažko pokrývame menej kvalifikované pozície – upratovačka, gazdiná, pomocníčky v kuchyni, no chýba aj kvalifikovaný personál, napríklad vedúca kuchyne, jazykovo zdatní recepční či údržbári,“ uviedla Montes.

Montes hovorí o niekoľkých príčinách. Zaradila tam aj odstávky po pandémii, keď mnohí zamestnanci opustili svoje pracoviská v cestovnom ruchu a rozhodli sa pre iné možnosti a späť sa už nevrátili. Práve z tohto dôvodu začali hotely zamestnancov na letnú sezónu zháňať už v priebehu marca, pričom doteraz tak robili až od mája.

Generálna tajomníčka zdôraznila, že existujú hotely, ktoré museli svoje služby zatvoriť. Nedajú sa komercionalizovať, pretože nemajú personál, ktorý by bol schopný pokryť všetky služby. Sú to hotely, ktoré v hlavnej sezóne, keď mohli mať predanú 100 % kapacitu hotela, majú zatvorené pre nedostatok personálu.“

Hotelová vojna

Potreba zamestnancov a ich akútna núdza viedla k vojne medzi spoločnosťami. Tí sa do svojich hotelov snažia prilákať profesionálov od konkurencie práve ponúknutím zlepšených podmienok či nových zamestnaneckých výhod.

Ako pre ABC povedal generálny riaditeľ siete Palladium Jesús Sobrino, urobili sme veľa zmien, aby sme si svojich pracovníkov udržali a našli talenty, ktoré potrebujeme“.

Sobrino uznal, že spoločnosť sa musela snažiť prilákať a udržať si zamestnancov.

„Konkurencia v sektore pridáva k nestabilite zamestnanca. Zvýšili sme platy nad infláciu, ale už to nie je platová otázka ako taká. Myšlienku, že peniaze riešia problém, sme už dávno opustili, musí to byť lepšia vízia vo všetkom,“ povedal Sobrino, ktorý mal na mysli flexibilný pracovný čas, zdravotné či zubné poistenie a viac voľného času.

V niektorých častiach Španielska sa spustila výzva talent days“, čo je náborová výzva na prijímanie ľudí, poväčšine na základné pozície v hoteloch. Kandidáti absolvujú pohovory, zapoja sa do skupinových úloh a spoznajú profesijné príležitosti, ktoré im daná spoločnosť ponúka.

Zdroje: The Scotish Sun , ABC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá