Spätný pohľad na konferenciu Startup Iceland

  • Pokračujem v predstavení startup ekosystému na Islande a dostávam sa k jeho chrbtovej kosti, ktorou je konferencia Startup Iceland. Tento rok sa konala už tretia, a i keď ste sa nezúčastnili, máte možnosť sa trochu vrátiť v čase a pozrieť/vypočuť si všetky vystúpenia ktoré sme my štastní, na Islande prítomní jedinci, videli naživo. Následne môžete cestovať v čase ešte i ďalej, a pozrieť sa na i na ročníky 2013 a 2012.
image_1412934723.jpeg
  • Pokračujem v predstavení startup ekosystému na Islande a dostávam sa k jeho chrbtovej kosti, ktorou je konferencia Startup Iceland. Tento rok sa konala už tretia, a i keď ste sa nezúčastnili, máte možnosť sa trochu vrátiť v čase a pozrieť/vypočuť si všetky vystúpenia ktoré sme my štastní, na Islande prítomní jedinci, videli naživo. Následne môžete cestovať v čase ešte i ďalej, a pozrieť sa na i na ročníky 2013 a 2012.
 
Startup Iceland 2014 bol mojou prvou startup konferenciou, pracoval som na jej príprave ako projekt manažér, a určite vo mne zanechal skvelé dojmy, a ja budem rád ak dá jej záznam niečo i Vám. Preto bez ďalšieho váhania poďme na to! 
 
1.
Všetko začal islandský prezident, Ólafur Ragnar Grimsson, ktorý načrtol svoju predstavu o tom, že podobne ako v prípade prispenia k ukončeniu Studenej Vojny (tzv. Reykjavický Summit) i v budúcnosti by Island mohol hrať jednu s rolí pri defenovaní toho, ako by svet mal pristupovať k ochrane dát, k právam jednotlivca a k pokračovaniu v inovačnom procese. Musím povedať že sa mi prezidentova reč veľmi páčila, a ostal som milo prekvapený a vôbec som nečakal toľko skvelých a motivačných myšlienok.
 
 
2.
Najviac uvoľnené a zábavné bolo vystúpenie Liada Agmona, izraelského podnikateľa ktorý založil a úspešne predal niekoľko softvérových firiem a momentálne je CEO firmy Dynamic Yield. Liad hovoril o tom, že čo to znamená, keď sa povie  „get lucky“. Veľa ľudí sa na chýbajúce štastie zvykne vyhovárať, ďalší samotné štastie popierajú, no Tí z nás ktorých makajú a chcú niečo dosiahnuť vedia, že štastie praje pripraveným, a že je to len a iba o tom, že sme vytrvalí a máme otvorenú myseľ.
 
To o čom Liad hovoril môže niekedy znieť až neuveriteľne, a verím že každý z nás už zažil, ako to ono povestné štastie za ním prišlo, ak spravil sám prvé kroky jeho smerom!
 
 
3.
Veľmi zaujímavú myšlienku nám naservíroval Ben Kepes, investor – blogger – cestovateľ a technologický entuziasta z Nového Zélandu. Často sa v startup komunitách po celom svete stretávame s myšlienkou vytvorenia „ďalšieho Silicon Valley„. V Indii, v Nemecku, na Islande…Ben vyložil na stôl veľa argumentov, prečo je táto myšlienka od základu zlá, a poukázal na množstvo vecí, ktoré môžem robiť namiesto toho aby sme naháňali tieň Silicon Valley a plytvali energiou. 
 
 
4.
Skúsili ste už niekedy vydať vlastnú knihu? Ďalší so speakrov ktorý ma zaujali, spisovateľ John Biggs, to skúsil: najprv s vydavateľom, a potom sa do toho pustil sám. John odhalil problémy vydavateľského priemyslu v ich nahote, a poukázal na to, že podobné situácie zažívajú i mnohé iné odvetvia pri vstupe nových biznis modelov na trh.
 
 
5.
Nedá mi osobitne nevypichnúť i reč, ktorú dal Sherwood Neiss – dotkol sa veľmi špecifického aspektu toho, čo to znamená byť podnikateľ, rozbehnúť startup…a to financovania. Zaužívaná predstava hovorí o tom, že peniaze sú tým najdôležijším predpokladom, no to sme si už v mojom prvom článku dúfam úspešne vyvrátili a preto sa môžeme pozrieť na to, čo Sherwood alias Woody zdieľal s nami na konferencii Startup Iceland 2014. Crowdfunding, crowdsourcing a IPO, to sú slová v ktorých si potrebujeme urobiť jasno.
 
Revolučnou myšlienkou ktorú Woody spomenul pre mňa bolo (parafrázujem): „Potrebujete prachy? choďte IPO. Ak robíte crowdfunding, idete IPO atď a Vaším najvačším strašiakom je potenciálna možnosť, že dôjde ku TakeOver-u, tak sa zamyslite nad tým, že buď dostanete možnosť (kapitál) na rozbehnutie svojho biznisu a bude žiť s rizikom, že Vám biznis preberie investor/board a Vás z firmy vykopne…alebo proste nebudete mať kapitál, a nič nerozbehnete“. Mňa osobne tento pohľad dostal, a mal som to štastie ho s Woodym prediskutovať na večeri.
 
 
6.
Nakoniec môj osobný vrchol, ktorý predstavovala reč Gunnara Pylla Tryggvasona, partnera z konzultanskej firmy Icora Partners, ktorý okrem mnohého iného sedí na boarde firmy Hamé v Českej Republike. Gunnar začal otázkou, ktorú budú počuť (v určitých obmenách) ľudia z podnikateľského, startup a VC prostredia asi až do konca sveta.
 
„Prečo nemá naša krajina/naše VC firmy podiel na evaluacii startupu XYZ?“. Gunnar sa pýtal na evaluaciu islandského TOP startupu súčastnosti, Plain Vanilla Productions (tvorcu najúspešnejšej trivia hry dnešných dní, QuizUp) ktorá dosiahla sumu 12 bilíonov ISK (cca 100 milíonov USD) a nemá na nej podiel ani jedna islandská VC firma, angel investor atď. Po silnom úvode nasleduje prehľad toho, ako to na islandskom VC trhu vypadá, a čo sa chystá. I napriek tomu že Island na seba uvalil  kontrolu meny v dôsledku kolapsu z roku 2008, islandské VC fondy môžu investovať v zahraničí (sumy až do 15 milíonov EUR na round, a vraj je nádej že sa táto suma ešte zvýši)…a tak by i pre startupy na Slovensku a v Českej Republike mohlo byť zaujímavé prilákať potenciálnych investorov z Islandu. A ja chcem určite pomôcť vytvoriť „premostenie“ Startup Iceland ekosystému k nám do ČSR!
 
 
Ostatné vystúpenia z konferencie boli tiež zaujimavé a nájdete ich TU.
 
 
Plus ak máte záujem pozrieť sa i na 2 predchádzajúce ročníky, nech sa páči:
 
 
 
V nasledujúcom článku budem pokračovať v predstavovaní islandského startup ekosystému, a spomeniem i ďalšie zaujímavé startupy. Dopočutia .-)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá