Spievajúcu cestu v Holandsku museli za pár dní zrušiť. Miestni sa takmer zbláznili

  • Obyvatelia obce v holandskej provincii Frízsko prežívali hotové peklo po nainštalovaní zariadenia s názvom Spievajúca cesta.
  • Experiment vzbudil taký odpor obyvateľstva, že ho museli odstrániť v priebehu niekoľkých dní.
cesta
youtube
  • Obyvatelia obce v holandskej provincii Frízsko prežívali hotové peklo po nainštalovaní zariadenia s názvom Spievajúca cesta.
  • Experiment vzbudil taký odpor obyvateľstva, že ho museli odstrániť v priebehu niekoľkých dní.

Experimentovať sa oplatí len niekedy. Nie vždy sa totiž novinka stretne s pochopením verejnosti. Ale aby sa testovanie stretlo s takým odporom, to sa asi ešte nestalo. Obyvatelia žijúci v obci Jelsum v provincii Frízsko sa totiž stali pokusnými králikmi novej technológie, ktorá mala za úlohu odmeniť predpisových vodičov. Vodiči síce jazdili podľa predpisov, ale obeťami sa stali samotní obyvatelia. O čo išlo?

odstraňovanie cesty

Existujú úseky ciest, ktoré lákajú stlačiť rýchlostný pedál až na podlahu a tiež otestovať rýchlosť svojho štvorkolesového tátoša. Jeden krátky, ale obľúbený úsek na rýchlostné testy sa nachádzal na ceste N357 pri holandskej obci Jelsum. Úrady sa rozhodli motivovať vodičov k správnej predpisovej jazde po svojom, a tak na tomto úseku vybudovali zariadenie s názvom Spievajúca cesta.

Hlučný experiment skončila fiaskom

Názov je to síce pekný, ale v tomto prípade sa nestretol s úspechom a Spievajúca cesta zmizla rovnako rýchlo, ako sa objavila. Princíp ako motivovať vodičov k predpisovému jazdeniu bol jednoduchý – odmena. Na to zareaguje takmer každý človek či zviera. Spievajúca cesta fungovala nasledovne. Ak vodič dodržiaval rýchlosť 60 km/h a prešiel kolesami vozidla po špeciálnych pruhoch na ceste, kolesami si vyťukal frízsku hymnu v tej správnej rýchlosti, podobne ako na klavíri pri stláčaní kláves.

cesta

Ako si už pravdepodobne vytušil, vodiči, ktorí o tomto opatrení vedeli, sa snažili zistiť, či naozaj funguje. Okrem toho musíme vziať do úvahy aj tých, čo jazdia podľa predpisov stále. Dokonca aj cestní piráti sa činili a jazdili tak ako majú. A výsledok? Celodenný koncert, ktorý nie a nie skončiť. Toto by nemusel byť problém, keby zvuk, ktorý vznikal netrhal uši a nepripomínal mohutný rev požiarnych sirén. S ľahkosťou sa tak dostal do citlivých ušiek obyvateľov kľudnej neďalekej obce.

Tí chvíľu zatínali zuby. Vrcholom bolo, že koncert neprestal ani v nočných hodinách. Niektorí ľudia sa tiež snažili prejsť po pruhoch rýchlosťou o polovicu vyššou. Chceli totiž počuť hymnu v zrýchlenej verzii.

„Nemôžeme spať a nemôžeme ani sedieť vonku!“ hromžil jeden obyvateľ. Psychický teror sa po sťažnostiach skončil a obyvatelia neutrpeli trvalé psychické následky. Inštalácia zariadenia stála až 80 000 € a namontovali ho minulý piatok.

zdroj: bbc.com , reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech