pjimage(361)
Wave Solutions
Oceán, surfovanie, fotenie
Wave Solutions

Spojili tradíciu so špičkovou technológiou. Tieto revolučné 3D tlačené housingy nenájdeš nikde inde vo svete (ROZHOVOR)

  • Zo Slovenska si so sebou okrem batoha zobral aj svoje know-how o špičkovej technológii
  • Sily spojil s miestnym výrobcom profi housingov, čím vznikol svetovo jedinečný produkt
  • Tieto 3D tlačené housingy nenájdeš nikde inde vo svete
  • Zo Slovenska si so sebou okrem batoha zobral aj svoje know-how o špičkovej technológii
  • Sily spojil s miestnym výrobcom profi housingov, čím vznikol svetovo jedinečný produkt
  • Tieto 3D tlačené housingy nenájdeš nikde inde vo svete

Slovák, Portugalec a Rumun. Nie, nečítaš začiatok národnostného vtipu, no príbeh troch ľudí, ktorí v spolupráci launchujú na trh svetovo jedinečný produkt. Jeho výrobe sa časť posádky venuje už roky, no až s príchodom Jakuba zo Slovenska sa podarilo klasický produkt pretvoriť na technologickú bombu. Usaď sa a čítaj. Prvé 3D tlačené housingy sú na svete.

  • Kto stojí za výrobou svetových housingov a čo to vlastne je
  • Aká je Portugalsko krajina a aký sú Portugalci národ
  • Čím je priemyselná 3D tlač odlišná od tej verejnosti dostupnej
  • Či sa dá na zmene technológie už zabehnutej značky zarobiť

S 3D tlačou pracuješ už niekoľko rokov, prečo si sa rozhodol priniesť ju zo Slovenska práve do Portugalska?

Stalo sa to pred dvoma rokmi a celá spolupráca začala jedným náhodným stretnutím. Do Portugalska som prišiel bez zámeru pracovať, len tak, s karavanom. Nedorazil som tam však počas leta tak, ako je to bežné, a kto bol v Portugalsku, vie, že zima obnáša monzúny a studený oceánsky vietor.

Z toho dôvodu som hľadal miesto, halu alebo sklad, kde by som v suchu mohol parkovať a prípadne realizovať niektorý z vlastných projektov. V tomto procese hľadania som spoznal Nuna, s ktorým sme už priamo v ten deň začali spolupracovať.

Musím povedať, že keď som videl, koľko námahy ho stojí výroba jedného housingu a ja som poznal technológiu na zjednodušenie, mal som silnú potrebu do toho procesu vstúpiť.

Na čo sa vlastne spomínané profesionálne housingy využívajú?

Sú to vodotesné obaly na profesionálne kamery a fotoaparáty určené pre natáčanie pod vodou. Laicky to znie veľmi jednoducho, ale len hŕstka ľudí na svete v skutočnosti vie, ako spraviť dobrý housing tak, aby bol na 100 % vodotesný aj v hĺbkach okolo 30 m, silných vlnách, a zároveň ho bolo možné dobre držať v ruke a točiť s ním content, ktorý chcete.

 

Čiže v skratke sú to vodotesné, takmer nerozbitné obaly na veľké profesionálne kamery, na ktoré má tento môj priateľ, prakticky, monopol. Jedná sa o veľmi zložitý technologický výrobný postup, no po dokončení dostaneš do rúk produkt, ktorý mnohým zoberie slová.

Znie to, že si si Portugalsko zamiloval. Čo je na tejto krajine pre teba špeciálne?

Popravde asi úplne všetko. Lokálni ľudia sa totálne líšia od Slovákov, hlavne staršia časť. V uliciach Bratislavy vidíš uponáhľaných, ufrflaných, smutných a nervóznych ľudí. Tu sa na ulici bežne zdravia neznámi ľudia a usmievajú sa na seba, len tak, lebo sa to dá.

Taktiež nevolajú každý garážový projekt startup, ale sú omnoho viac pri zemi. Zachoval sa tu akýsi zdravý sedliacky rozum, vďaka ktorému veci fungujú, ako majú, nielen na úrovni dedín, ale celých regiónov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wave Solutions Housings (@wavesolutionshousings)

Medzi domovinou a oceánskym štátom pendluješ pravidelne, ako sa stalo, že ste sa s pôvodným výrobcom housingov dali dokopy?

Ako som už spomenul, hľadal som si miesto, kde by som mohol stráviť zimu, kým nepríde teplejšie počasie. Našiel som malý priestor na prenájom priamo v surfovej fabrike, ktorá je, vraj, jednou z najstarších v danej oblasti. Na druhej strane pozemku leží hala, v ktorej sa vyrábajú tieto housingy. Vzhľadom na komunikatívnu povahu Portugalcov sa s nimi zoznámiť naozaj nie je ťažké, no získať dôveru chvíľku trvá.

Povedz niekomu, kto vyrába roky vlastnými rukami špičku svetovej kvality, že by to mohol robiť inak a ľahšie… Ja som to spravil, a prvotná reakcia je asi jasná. Trvalo niekoľko mesiacov, ba takmer rok, kým moje presvedčenie, že toto je správna cesta, preskočilo aj naňho.

O Portugalcoch sa hovorí, že si dajú načas. Ako sa ti s nimi pracuje?

Ak povieš Portugalcovi, že do práce ísť nemusí, nebude sa s tebou hádať. Keď sem ktokoľvek zavíta, musí si uvedomiť, že tu ASAP neplatí. Platí tu to, čo danému človeku vyhovuje k dosiahnutiu aspoň akého-takého duševného pokoja a šťastia. Mnohí z nich sú leniví, no to sa v tomto prípade tvrdiť ani zďaleka nedá. Musím povedať, že najpracovitejších ľudí som stretol v Portugalsku, mnohí robia totiž to, čo ich skutočne napĺňa.

Je pravda, že pracovať sa začína okolo obeda, s výnimkou obchodov a služieb. Pracuje sa ale bežne do ôsmej až deviatej večera, prípadne v sezóne aj omnoho dlhšie. Všeobecne ale v tejto krajine platí, že, ak sú vlny, tak nepracuje takmer nik. Každý, kto môže zatvorí a ide na surf.

Housing 3D tlač
zdroj: Wave Solutions Housings

Čo hovoríš na cestovanie cez takmer celú Európu v čase pandémie, ako sú strážené hranice?

Situácia na hraniciach sa mení zo dňa na deň, rovnako tak opatrenia v celom svete. Ak by som mal posúdiť moju poslednú cestu, jediná zastávka, ktorú som počas nej zažil, bola v Španielsku na pumpe, a to len preto, že vtedy mali Španieli zákaz vychádzať po desiatej hodine večer. Napriek tomu mi policajti dovolili ísť ďalej, pretože mi ostávalo už len zopár hodín cesty k hraniciam.

Každá cesta záleží od spôsobu dopravy. Ja som šiel rovnou štrekou po diaľnici, autom z bodu A do bodu B bez akýchkoľvek nezmyselných turistických zastávok. Mal som všetky potrebné dokumenty a preveril som si situáciu v daných krajinách pred odjazdom zo Slovenka. To je to najpodstatnejšie.

Housing 3D tlač
zdroj: Wave Solutions Housings

Ak by si sa mal na Slovensko a Portugalsko pozrieť z pohľadu aplikácie moderných technológií, kto vedie?

Portugalsko je ako Slovensko pri oceáne. Nie je tam až tak veľa technologických rozdielov. Vo viacerých trendoch je práve Slovensko popredu, rovnako aj v 3D tlači. Tunajší národ je ešte trochu skostnatený, nerád prijíma nové technológie. Dokonca by som povedal, že je v tejto sfére o niekoľko rokov pozadu oproti Slovensku, to je však spôsobené aj tým, že majú veľmi silnú priemyselnú výrobu, ktorá im roky funguje. Majú stálych zákazníkov, čiže nemajú až takú potrebu zmeny.

Na druhej strane krajina zažíva masívny boom a situácia sa tu z roka na rok mení. Rastie, pretože sem prichádza množstvo ľudí zo zahraničia žiť svoj „sen“. V poslednom roku koronakríza spôsobila zatvorenie Bali a víza do Indonézie masívne zdraželi. Mnohí preto prišli sem. Rovnako to však ničí pôvodnú portugalskú kultúru. Je to klasický pattern, ktorému sa žiadna z krajín žijúcich aj z turizmu nedokáže vyhnúť.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wave Solutions Housings (@wavesolutionshousings)

Značka Wave Solutions, pod ktorou vystupujete, donedávna predávala len ručne robené housingy, koľko trvá výroba jedného kusu?

Ak by sme sa pozerali len na výrobný čas, je to minimálne jeden týždeň. Záleží od zložitosti a veľkosti zákazky. Celý príbeh značky však začal Nunovým štúdiom. Už viac než 16 rokov vzad sa venoval s priateľmi filmovaniu pod názvom Bossitup, boli prvou nezávislou filmovou spoločnosťou v Portugalsku.

Neskôr, keď prišiel čas ukončiť štúdium materiálového inžinierstva, všetky možné témy sa mu zdali nudné. Strávil rok nad hľadaním možností, ako spraviť záverečnú prácu zameranú práve na technické riešenia housingov v spolupráci s jednou spoločnosťou.

Z jediného produktu stvorila úspešný biznis, ktorý sa stal slovenským hitom: Ešte ani raz som si nezaplatila reklamu

Stalo sa tak, neskôr ho vďaka práci oslovila filmárska spoločnosť, pre ktorú vyrobil jeden z housingov na natáčanie pod vodou pre celovečerný film. Prvý housing na fotoaparát vyrobil pre známeho fotografa a postupne sa to už len nabaľovalo. Viac než 15 rokov tak pracuje rukami na tom, aby boli housingy dokonalé. Preto nie je možné povedať, koľko výroba jedného takého kusu trvá. S know-how týždeň, bez neho je to nemožné.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wave Solutions Housings (@wavesolutionshousings)

Za značkou teda stojí pôvodne Nuno, známy ako skvelý bodyboarder, surfuješ aj ty?

Za značkou už niekoľko rokov stojí aj ďalší človek, Florin z Rumunska. Čiže sme medzinárodný tím, ak to tak môžeme nazvať. Nuno je skvelý bodyboarder, Florin polovicu z každého roka venuje snowboardu a ja som zase doma na lyžiach. Všetci sme „posadnutí“ vodou, len v inej forme. 

Poďme sa pozrieť bližšie k 3D tlači, v čom sa líši spomínaná technológia od tých klasických, ktoré sú verejnosti známe?

Je drahá. Skutočne. Jeden takýto stroj stojí aj pol milióna eur. Okrem toho, potrebuješ na ňu separátnu miestnosť. Samozrejme, toto nie je jediná priemyselná tlačiareň, ale na housingy sme zvolili túto – pre jej výborné mechanické vlastnosti a stálosť. Laicky, na rozdiel od iných technológií 3D tlače sme tu schopní vyrobiť namiesto hračkárskej loďky ponorku.

Ako môže každý na fotografii vidieť, nejedná sa o 3D tlač z filamentu, ale prachu. Je to úplne iná technológia a materiálové vlastnosti výstupných produktov sa ani nedajú porovnať.

Housing 3D tlač
zdroj: Wave Solutions Housings

Čím sú takto 3D tlačené produkty špeciálne, dá sa na takejto zmene technológie výroby aj zarobiť?

Všetkým. Každý produkt, pokiaľ si človek nestiahne súbor z niektorej z bánk, ale tvorí ho sám, obnáša kopec práce. 3D skenovanie, návrh, potom mnoho omylov, následne dáta, ktoré stroj dokáže „stráviť“.

Je potrebný aj veľmi dobrý technik, ktorý vie tlačiareň nastaviť. 3D tlač predstavuje nástroj k realizácii akýchkoľvek myšlienok a ideí. Nevravím, že to je pre každého. Množstvo ľudí radšej zvolí zaslať objednávku niekomu, kto ju spracuje. Je to pre nich príliš veľa práce.

Na každej rozumnej zmene sa zarobiť dá. Ak to výrobcovi ušetrí čas, ktorý potom môže venovať napríklad marketingu či vylepšovaniu technológií, nie je sa o čom baviť. Dá sa na tom však aj pohorieť. Ako som spomenul, je to drahá tlač. Zopár zlých návrhov od nedôsledného 3D-čkára a razom môže človek prísť o niekoľko tisíc. Vždy treba rátať s počiatočnou investíciou.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wave Solutions Housings (@wavesolutionshousings)

Z akých materiálov je možné v dnešnej dobe tlačiť?

Z čohokoľvek, čo človeku napadne. Plast, živica, titán, keramika, sklo… Videl som aj pekný stroj na tlač hliny. Nie všetky sú široko využiteľné, ale ich hodnota sa nedá rátať iba podľa toho, či je produkt použiteľný vo veľkopriemysle.

Ovplyvnila koronakríza vaše predaje, alebo sa vás dotkla nejako inak?

Mňa sa kríza skôr dotkla na Slovensku ako v Portugalsku. Všetko, okrem technológie, má na pleciach Nuno, nakoľko som zaangažovaný vo viacerých projektoch. Na Slovensku som sa venoval výrobe umeleckých veľkorozmerných inštalácií a realizácii eventov. Od nich som sa prepracoval k vývoju a dizajnu nových hudobných nástrojov, s ktorými som paralelne začal využívať priemyselnú 3D tlač. Čo sa housingov týka, na Slovensku pre ne nie je cieľovka.

Je pravda, že Nuno zaznamenal v prvých mesiacoch pokles objednávok – vďaka chaosu, ktorý sa okolo pandémie rozpútal. Nik nevedel, čo sa bude diať a kúpiť si housing za približne 2 000 eur šlo do úzadia. S koncom prvej vlny sa veci napravili, ľudia sa uvoľnili. Každým týždňom sa to dostáva k normálu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wave Solutions Housings (@wavesolutionshousings)

Aké projekty máš rozbehnuté na Slovensku, ktoré pre koronu stagnujú?

Mám pomerne široké zameranie, čiže skôr by som hovoril o projektoch, ktoré sa neuskutočnia. Celá oblasť kultúry sa práve potýka s ohromnými problémami, a keďže som jej súčasťou, aj mne sa zrušilo množstvo podujatí, na ktorých som sa mal pracovne podieľať.

Všetky ostatné projekty z vývoja a dizajnu, aj tie na Slovensku, mi zatiaľ fungujú, i keď v obmedzenom režime. Najväčším projektom je teraz dokončovanie vývoja špeciálneho hudobného nástroja v medzinárodnej spolupráci, ktorý bude, pevne verím, zverejnený čoskoro.

Zdroj: Wave Solutions

Najnovšie