Spoločnosti Bio-Bean sa podarilo objaviť palivo druhej generácie, je ním káva

  • Premýšlali ste niekedy o tom, čo sa stane so zvyškami kávy, ktoré poslúžili na prípravu vášho espressa? Napríklad Starbucks predáva separovanú kávu ako hnojivo pre poľnohospodárov. Mladá londýnska firma Bio-bean, ktorá získala mnoho ocenení týkajúcich sa ekologického získavania energie našla aj iný spôsob jej využitia.
biobeancover
  • Premýšlali ste niekedy o tom, čo sa stane so zvyškami kávy, ktoré poslúžili na prípravu vášho espressa? Napríklad Starbucks predáva separovanú kávu ako hnojivo pre poľnohospodárov. Mladá londýnska firma Bio-bean, ktorá získala mnoho ocenení týkajúcich sa ekologického získavania energie našla aj iný spôsob jej využitia.

Bio-Bean zbiera odpad z kaviarní, z ktorého následne vyrába biopalivo použiteľné na vykurovanie budov a pohon automobilov. Na svete sa pritom ročne vyprodukuje a spotrebuje približne 72 miliónov ton kávy, čo by malo stačiť na výrobu 1,287 miliardy litrov takéhoto biopaliva. Sparená káva totiž obsahuje 11-20% silíc a zbytok predstavuje biomasu. Tá sa dá využiť, ako hnojivo, základ k výrobe etanolu alebo ako palivové brikety.

biobean111

Pri riešení jednej z úloh týkajúcej sa energetiky budov, uvidel mladý študent Arthur Kay v káve potencionálny zdroj energie. V roku 2012 preto založil firmu Bio-bean. Ešte v tom istom roku získal ocenenie Low Carbon Entrepreneur Award, ktorým sa londýnska radnica snaží motivovať študentov a absolventov, aby prichádzali s novými “zelenými” nápadmi.

biobeanliquid

„V podstate využívame produkt, ktorý je už súčasťou uhlíkového cyklu a má svoj primárny účel. Momentálne hovoríme len o káve, ale rovnako môžeme využiť aj kuchynský olej. Podarilo sa nám objaviť palivo druhej generácie, ktoré doposiaľ nebolo ešte nijako zhodnotené,“ prehlásil Kay.

biobean3

Energia pre 15 000 rodín

Továreň na prepracovanie kávového odpadu, ktorú vlastní Bio-bean, je schopná každý rok spracovať zhruba 50 000 ton odpadu a tým vyrobiť dostatok biopaliet pre vykurovanie viac ako 15-tisíc domácností. K tomuto originálnemu riešeniu a úspechu spoločnosti sa vyjadril aj londýnsky starosta Boris Johnson: “Úspech Bio-bean ukazuje, aký veľký je trh pre nápady z oblasti zelených technológií. Odviedli kus práce a Londýnčania si môžu užiť svoju dennú dávku kávy s vedomím, že okrem svojej dávky kofeínu dostane prísun energie až 15 000 domácností.”

biobeanheat

„Káva má rovnaké vlastnosti, ako ostatné komodity, z ktorých sa vyrábajú biopalivá. Rozdiel je však v tom, že väčšina z nich je pestovaná priamo pre výrobu biopalív, zatiaľ čo z kávy sa využíva len odpad. Sme teda svedkami vzniku novej udržateľnej generácie paliva s obrovským potenciálom,“ vysvetľuje Chris Chuck z chemickej fakulty na University of Bath.

Ako to funguje?

Bionafta sa z kávy vyrába tak, že sa káva najskôr vysuší pri 50 °C, čím sa zbaví až 50 % svojej hmotnosti. K následnému extrahovaniu olejnatých zložiek sa používa hexan. Tým vznikne niečo ako surová ropa, z nej sa sa nechajú vyzrážať volné mastné kyseliny, ktoré sú následne odstredením odstránené. Zbytok je už len čisté použiteľné palivo. Podľa autorov tohto postupu, je takto vyrobená bionafta kvalitnejšia a predovšetkým stabilnejšia než bionafta vyrobená bežným spôsobom. Dôvodom je vysoký obsah antioxidantov, ktoré zabraňujú procesu rozpadu.

biobean2

zdroj:bio-bean.com ,  zdroj všetkých fotografií:gizmag.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá