Spolupracoval s mafiánmi a na dno stiahol aj celú svoju rodinu. Ako sa z chalana z Liptovského Hrádku stal „mediálny magnát“

  • Pavol Rusko vyštudoval žurnalistiku a písal o športe, teraz mu hrozí doživotie
  • Pred niekoľkými dňami bol za falšovanie zmeniek odsúdený na 19 rokov odňatia slobody
  • Spolu s ním do väzenia ide aj kontroverzný Marian Kočner
TASR/Jozef Ďurník TASR/Pavel Neubauer
  • Pavol Rusko vyštudoval žurnalistiku a písal o športe, teraz mu hrozí doživotie
  • Pred niekoľkými dňami bol za falšovanie zmeniek odsúdený na 19 rokov odňatia slobody
  • Spolu s ním do väzenia ide aj kontroverzný Marian Kočner

Marian Kočner a Pavol Rusko. To sú mená, ktoré sa v posledných dňoch v médiách objavujú pravidelne. 12. januára 2021 potvrdil Najvyšší súd rozsudok Špecializovaného trestného súdu a odsúdil ich na 19 rokov odňatia slobody. O prepustenie môže dvojica požiadať až po 14-tich rokoch.

Pavol Rusko je však obvinený aj z prípravy vraždy. Ak mu tento skutok bude preukázaný, bude mu hroziť až doživotie. Život Pavla Ruska je však plný iných káuz a problémov. 

Pavol Rusko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Športový redaktor & predseda Socialistického zväzu mládeže

Pavol Rusko sa narodil 20. augusta 1963 v Liptovskom Hrádku. V roku 1981 začal študovať žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Štúdium ukončil v roku 1987. Už počas štúdia pôsobil v Československej televízii v Bratislave a taktiež pracoval ako športový redaktor. Zároveň bol predsedom Socialistického zväzu mládeže. 

V roku 1989 sa dostal do Slovenskej televízie, kde pôsobil ako vedúci odboru výskumu programu, vedúci vysielacieho centra a námestník ústredného riaditeľa. Generálnym riaditeľom a spolumajiteľom TV Markíza sa stal v roku 1995 a v roku 2000 sa stal predsedom rady majiteľov STS Markíza. 

Známy je aj ako politik, ktorý v roku 2001 založil stranu Aliancia nového občana, ktorej predsedom bol 7 rokov. V rokoch 2003 až 2005 pôsobil na poste podpredsedu vlády a ministra hospodárstva. Z funkcie ministra hospodárstva bol odvolaný na návrh vtedajšieho predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. 

Pavol Rusko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zachráňte Markízu

O zmenkovom škandále si pravdepodobne informovaný. Predchádzala mu však kauza Gamatex z roku 1998. Jej druhý názov bol Zachráňte Markízu. V utorok 18. augusta 1998 prišiel do areálu TV Markíza Marian Kočner so súdnym rozhodnutím, podľa ktorého bola jeho firma Gamatex 51-percentným podielníkom Markízy. Do Záhorskej Bystrice prišiel Kočner aj s ochrankou, ktorá celý areál začala obsadzovať. 

Kým sa dostali k nahrávaciemu štúdiu, Anna Ghannamová a Stanislav Pavlík sa v ňom zavreli. Následne v živom vysielaní oznámili, že demokracia, sloboda a Markíza sú v ohrození, pretože ju obsadila mafia. Zaujímavosťou je, že na stranu Pavla Ruska sa postavila nielen verejnosť, ale aj niektorí opoziční poslanci. V areáli sa konal protest, na ktorom títo politici dokonca rečnili. Pre verejnosť bola Markíza zachránená. Verejnosť si však myslela, že táto kauza je politická.

Pavol Rusko
zdroj: TASR/Daniel Veselský

Tento spor pokračoval až do roku 2000, no Rusko bol stále na pozícii generálneho riaditeľa. 1. apríla 2000 ho vystriedal Vladimír Repčík a z Ruska sa stal predseda rady majiteľov Slovenskej televíznej spoločnosti. Tejto spoločnosti predal Kočner v roku 2000 Gamatex.

V roku 2018 Pavol Rusko povedal, že celý spor urovnal tým, že v roku 2000 podpísal dlžobné úpisy. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať,“ tvrdil Rusko. Človek by si povedal, že problém je teda zažehnaný. Nebol. V roku 2017 žiadal Kočner od Markízy 69 miliónov eur. Táto suma je rovná štyrom zmenkám, ktoré v roku 2000 vydal Rusko ako súkromná osoba. 

V apríli 2018 rozhodol petržalský okresný súd, že Rusko a TV Markíza budú musieť Kočnerovi vyplatiť prvú zmenku za 8 miliónov eur. K sume museli prirátať aj 6-percentný úrok odo dňa splatnosti zmenky. 

Pavol Rusko
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ručenie za stovky miliónov korún

V roku 2018 sa začala polícia zaoberať myšlienkou, že mohlo ísť o podvod formou šírenia cenných papierov. Do úvahy prichádzali dve teórie – Rusko mohol klamať súd a TV Markízu, alebo svojich spoločníkov, ktorým predal časť svojich podielov. Zároveň v tom čase nepriznal, že firmu zaťažil ručením za stovky miliónov korún. Nevedela o tom ani CME, ktorá Ruskovi napokon peniaze dala. 

V tom istom roku podala TV Markíza na Kočnera a Ruska trestné oznámenie. Týkať sa malo údajného falšovania cenných papierov a marenia spravodlivosti. Už 6. júna 2018 NAKA oznámila, že dvojica je podozrivá z falšovania zmeniek, a polícia už začala trestné stíhanie. 20. júna bol zadržaný Marian Kočner a 21. júna Pavol Rusko. 

27. februára 2020 bola dvojica odsúdená za zmenky TV Markíza na trest 19 rokov väzenia v tretej nápravnovýchovnej skupine. Ruskovi a Kočnerovi sa rozsudok nepáčil a odvolali sa na Najvyšší súd.

16. decembra minulého roku bol Rusko zadržaný políciou, aby nemohol utiecť. Rozhodnutie Najvyššieho súdu sa konalo 12. a 13. januára 2020. 

Pavol Rusko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Možné doživotie

19 rokov však nie je konečná doba, ktorú Rusko za mrežami strávi. Podľa obžaloby si mal objednať vraždu svojej spoločníčky Sylvie Volzovej. Dosvedčil to dokonca aj bývalý mafiánsky boss Mikuláš Černák. Vypovedať bola aj bývalá riaditeľka kancelárie expredsedu vlády Vladimíra Mečiara – Anna Nagyová, ďalej Ján Kán a ďalší spoločníci Černáka.

Život najznámejšieho mafiánskeho bossa, ktorý v 90. rokoch ovládol Slovensko: ,,Som síce zločinec, ale mám svoju darebácku česť“

V kauze prípravy vraždy však nefiguruje len Ruskovo meno. V spisoch sa objavili aj mená ako Róbert Lališ, už spomenutý Černák a Miloš Kaštan. Práve Lališ a Kaštan sa na posledné pojednávanie exportovať nedali

Podľa obžaloby si mal Rusko vraždu objednať u Černáka, ktorý do akcie prizval sýkorovcov. Aj napriek tomu, že Rusko a Lališ účasť na vražde rázne popreli, Černák s Kaštanom sa k účasti priznali. Po obvinení z prípravy vraždy dostal Rusko monitorovací náramok. Stal sa tak nielen najznámejším Slovákom, ktorý ho dostal, ale aj Slovákom, ktorý ho mal najdlhšie. 

Hit internetu

15. decembra mal Pavol Rusko súdne pojednávanie v kauze zmenky. Na súd sa však nedostavil. Tvrdil, že keď si bol zabehať, neznámy páchateľ ho polial neznámou látkou. Hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Lucia Mihaliková pre TV Markíza potvrdila, že polícia v pondelkových (14. 12.) večerných hodinách prijala oznámenie o incidente na Trnavskej ulici v Bernolákove.

„Neznáma osoba mala obliať muža nezistenou tekutinou. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Senci vedie v tomto prípade trestné konanie pre podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu,“ uviedla.

Rusko na ďalší proces prišiel so zalepenými očami a rúškom na brade. Hneď sa stal inšpiráciou pre rôzne memes či satirické stránky. 

Poďme na to (idea Tibor)merch.sk/zomri

Posted by Zomri on Wednesday, December 16, 2020

 

Potvrdenie o práceneschopnosti mal Ruskovi vystaviť doktor Lipták, ktorý je mediálne známy kvôli braniu úplatkov. V minulosti bol vyšetrovaný políciou. Tvrdí, že je v poriadku, že bral úplatky od chudobných ľudí. „Nie je mi to vôbec nepríjemné, lebo tie peniaze potrebujem. Je to v poriadku,“ povedal pre TV Markízu.

Kam zmizli jeho peniaze?

Jeden z najvplyvnejších Slovákov sa zo dňa na deň ocitol na úplnom dne. So všetkými jeho kauzami však na povrch vyplávala jednoduchá otázka: Kde minul 13 miliónov dolárov? Táto suma sa mu dostala na účet po tom, čo predal svoj podiel v TV Markíza. 

Podľa dostupných informácií do svojej predvolebnej kampane investoval 4 milióny. 3,5 milióna požičal svojmu vtedajšiemu kamarátovi Davidovi Dočekalovi, ktorý mu ich aj napriek rozhodnutiu súdu stále nevrátil. „Dočekal moje peniaze spreneveril a na súde potom štyri roky tvrdil, že som mu tie peniaze daroval, hoci to nemohol preukázať,“ povedal Rusko pre Nový Čas

Nevyčísliteľné dlžoby

O finančných problémoch Pavla Ruska sa diskutovalo už v roku 2003. V tom čase mal na základe nájomnej zmluvy z Drukosu požičané autá. K autám sa dostal vďaka bartrovým obchodom  za reklamný čas cez spoločnosť STS a na lízing. 

Podľa denníka SME ich mal požičaných približne 6. Pracovník Drukosu pre denník potvrdil, že že existuje dlžoba, ale nevedel ju vyčísliť. Ruskov dlh mala vyplatiť spoločnosť STS.

Účty bývalého politika boli zmrazené už v roku 2011. Na jeho luxusné nehnuteľnosti boli uvalené exekúcie a svoje zbierky vzácnych obrazov dával do zálohy. Exekútori mu nakoniec vzali luxusný dom v Stupave a prišiel aj o niekoľko bytov v Bratislave.

„Jednoducho prídete o majetok, ani neviete ako…“ priznal vtedy pre Plus 7 dní. „Mám geneticky danú hlúposť veriť ľuďom. Mne kedysi prišiel Jano Slota povedať – chcú ti zobrať Markízu. Tri dni predtým, ako sa to stalo. Neveril som mu. A o tri dni ma vyhodil Čongy aj s celou bandou kočnerovcov,“ vyhlasoval.

zdroj: TASR/ Vladimír Benko

Hoci mal Rusko na Kočnera ťažké srdce, netrvalo dlho, a pridal sa do jeho partie. Keďže mu zo zbierky nehnuteľností neostalo vôbec nič, Kočner svojho priateľa prichýlil v bratislavskom komplexe Five Star Residence, ktorý vlastnil.

Ruskove finančné problémy dostali do komplikácií aj jeho exmanželku Vieru, ktorej s deťmi museli pomáhať známi. K neúspešnému manželstvu sa nikdy nevyjadrovala, no bolo viditeľné, že trpela.

Nervy praskli len jej otcovi, ktorý Viere s výchovou pomáhal. „Aj malé decko, keď neposlúcha, treba zbiť. Jeho takisto treba vymlátiť a povedať mu, nech sa trošku spamätá. Toľké peniaze dostal za Markízu a čo dal deťom? Opýtajte sa ho, čo dal deťom…“ uviedol v minulosti pre Plus 7 dní.

O majetok neprídu

Zaujímavosťou je, že po vyslovení rozsudku v kauze zmenky nedostali Kočner a Rusko trest prepadnutia majetku. „Slovensko potrebuje návrat k právnemu štátu. Tí, ktorí sú zvyknutí na obchodovanie so súdnymi rozhodnutiami, sa však stále nevzdávajú a dúfajú, že sa vrátime tam, kde sme boli pred voľbami,“ uviedol Alojz Baránik. 

Okrem prepadnutia majetku je podľa neho na mieste pýtať sa, prečo rozhodoval senát, pri ktorom boli pochybnosti o jeho nezaujatosti, a ako súvisí celá kauza s plánovaným predajom televízie Markíza. 

rusko kočner
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Oceňovaný a kritizovaný

V roku 2002 získal Pavol Rusko Európsky krištáľový glóbus, ktorý mu udelil Európsky hospodársky inštitút. Ocenenie dostal za priekopnícke aktivity v oblasti hospodárstva, obchodu, kultúry a politiky. Je druhým Slovákom, ktorý toto ocenenie dostal. Prvým bol Rudolf Schuster.

Aj napriek oceneniu sa našlo mnoho ľudí, ktorí s ním nesúhlasili. Kritizovali ho najmä za negatívny prínos do politiky, liberalizmus, ku ktorému sa jeho strana hlásila, no nepodporovala ho, a za vzťahy s podozrivými ľuďmi z jeho minulosti.

Hovorí sa, že ak chceš spoznať charakter človeka, daj mu moc. Po tom, ako sa k moci dostal Rusko, sa ukázala jeho pravá tvár.

Začal sa obklopovať krásnymi ženami, čo ho nakoniec stálo aj manželstvo. Povrávalo sa, že niektoré moderátorky sa do TV Markíza dostali vďaka „osobnému konkurzu“.

Jeho najznámejšou milenkou bola Henrieta Hegerová, z ktorej sa neskôr stala pani manželka. Bývalá žena Pavla Ruska Viera k tomu povedala len: „Nebola to prvá a zjavne to nebude ani posledná z manželových priateliek. Takých Henrietiek už bolo!” 

Pavol Rusko
zdroj: TASR/Jakub Kotian

O vilu nebol záujem

Spomenúť musíme aj obrovskú vilu v Záhorskej Bystrici. Do vily sa Rusko s exmanželkou a deťmi nasťahovali v roku 2006 a už v roku 2009 bola na predaj. Jej cena aj s pozemkom sa odhadovala na viac ako 3 milióny eur. Súčasťou domu bol aj bazén, tenisový kurt, posilňovňa a veľká záhrada. Podľa katastra sa vila rozkladá na ploche 524 štvorcových metroch. 

V roku 2014 kúpil vilu Marian Kočner, od ktorého ju neskôr kúpil syn podnikateľa Juraja Širokého. Dňa 19. 11. 2019 prepísal Široký vilu na občianske združenie Podporme šport. Podľa dostupných informácií si Široký vilu kúpil na investičné a komerčné účely. 

zdroj: Screenshot/YouTube/Konzervatívny výber

Verný ochrankár 

Po všetkých kauzách prišiel Rusko o svojich blízkych, no stál pri ňom Boris Pravda, jeho dlhoročný ochrankár. Pravda zároveň vypovedal na súdnom pojednávaní týkajúcom sa plánovania vraždy Sylvie Volzovej. 

Z jeho výpovede vyplýva, že až taký verný spoločník Ruska nebol. „Rusko prišiel za Černákom s tým, že má problémy so Sylviou Volzovou, že či by sa to dalo nejako riešiť. Černák na to povedal, že všetko sa dá riešiť. Povedal aj to, že v betonárke má dosť miesta. Narážal na to, že skončí zaliata v betóne. Rusko na to neodpovedal,“ uviedol Pravda vo svojej výpovedi

Tvrdil, že v kancelárií sa stretli Černák, Kán, Kaštan a ďalší dvaja černákovci. Pochopil, že Rusko sa potrebuje dostať k svojim podielom v Markíze. Nevedel však, či Volzovú chce len zastrašiť, alebo sa jej zbaviť. Odmena sa na stretnutí podľa svedka neriešila. 

V roku 1999 sa povrávalo, že celá ochranka Pavla Ruska pozostáva z Ukrajincov. Samotný Rusko to však rázne poprel. „Hľadať pri mne ukrajinskú mafiu je absolútny nezmysel a odporúčam všetkým ísť po príčinách, nie po dôsledkoch,“ povedal P. Rusko pre SME

Zdroje: Pravda, YouTube, SME, Trend, aktuality, Denník N, TV Markíza, Noviny, Pluska, TASR, SME, topky, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech