Spoveď Slováka: Prášok s účinkami podobnými opiátom som si kúpil online, bolo to peklo, vydržíš bez toho len mesiac

  • Kratom začína v posledných mesiacoch vzbudzovať pozornosť medzi viacerými mladými Slovákmi
  • Látka môže byť nebezpečnejšia, ako sa na prvé užitie môže zdať
  • Denným užívaním si vie človek vytvoriť veľmi ľahko silnú závislosť
Kratom, človek
Pexels/cottonbro
  • Kratom začína v posledných mesiacoch vzbudzovať pozornosť medzi viacerými mladými Slovákmi
  • Látka môže byť nebezpečnejšia, ako sa na prvé užitie môže zdať
  • Denným užívaním si vie človek vytvoriť veľmi ľahko silnú závislosť

S legálnym užívaním CBD olejov sa v posledných mesiacoch na Instagramoch rôznych známych aj menej známych ľudí roztrhlo vrece. Ich najväčší boom už však pomerne upadol a pozornosť sa začína upriamovať na menej medializovanú rastlinu známu ako kratom. 

Ide o rastlinu pestovanú v juhovýchodnej Ázii, najmä v Thajsku, odkiaľ sa dostala do celého sveta. Svojimi omamnými účinkami spôsobuje rôzne kontroverzie a prirovnávaná je k alkoholu či marihuane.

Preventívne je zakázaná v mnohých krajinách, hoci výskumy doposiaľ nepriniesli dostatočné množstvo faktov, či je pre človeka jej pravidelné užívanie nebezpečné, prípadne prínosné. Mnohí kratom obhajujú, že sa jedná o liečivú rastlinu, ktorá pomáha, podobne, ako marihuana, pri potláčaní bolestí. Aj tieto účinky kratom má. Slovensko však v posledných mesiacoch zaznamenalo zvyšujúcu sa tendenciu jeho užívania v krajine.

Čo je to kratom? 

Vždyzelený tropický strom okrem Thajska vo veľkom vieme nájsť aj v Mjanmarsku či Malajzii. Ide o tropický strom z čeľade Rubiaceae a jeho listy obsahujú viac ako štyridsať rôznych alkaloidov. Kratom je na Slovensku legálny a jeho listy na internete v podobe prášku voľne kúpiš za pár eur. Práve táto zmes alkaloidov spôsobuje účinky, vďaka ktorým je látka taká obľúbená a jej popularita medzi Slovákmi prudko rastie.

O svoje skúsenosti sa pre Startitup podelil mladý Slovák, ktorý si na kratome „fičal” aj s prestávkami takmer dva roky. Pre účely zachovania súkromia a anonymity jeho mennebude zverejnené.

„V istom období života som sa začal ponárať do takej väčšej sociálnej uzavretosti. Spočiatku som mal iba úzkosti, neskôr som pociťoval silne depresívne stavy. Mohol som začať užívať lieky, ktoré mi predpísal lekár a čakať, kým začnú účinkovať. To som však nechcel.

Začal som teda googliť rôzne prírodné veci, ktoré by mi mohli pomôcť cítiť sa lepšie, no a našiel som rastlinu s názvom kratom. Označená bola ako výživový doplnok a užívatelia popisovali samé pozitívne účinky. Tak som si povedal, že to vyskúšam. Objednal som si to z nejakej slovenskej stránky a do pár dní som to začal brať,“ hovorí užívateľ o svojich začiatkoch. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie