Bratislavské Nové Mesto prichádza s pôdnymi košmi. Chce uľahčiť život stromom

Stromy to nemajú v mestách ľahké. Obklopené sú asfaltom, cestami, ruchom aj špinou ulíc. O čosi ľahšie by to však mohli mať vďaka novému projektu Nového Mesta, ktoré chce zaviesť systém pôdnych košov. Inšpiráciu našla mestská časť v Holandsku a Kanade, kde systém pôdnych košov používajú pri sťažených podmienkach života stromov. Informoval o tom TASR.

Systém funguje v praxi tak, že skôr, ako sa nový strom zasadí, vybudujú sa v podzemí podmienky, ktoré vytvoria veľký a bezbariérový priestor pre rast koreňovej sústavy. „Vložené pôdne koše (bunky) okrem toho vedia zadržať dažďovú vodu aj potrebný vzduch, zabezpečia tak stromu zavlažovanie aj vetranie. A to aj pri inštalácii nepriepustného povrchu nad týmito pôdnymi bunkami,“ uviedol pre TASR novomestský starosta Rudolf Kusý

Koše sa budú využívať hlavne pri parkoviskách, cestách a chodníkoch. Samospráva zároveň poznamenáva, že predmetné koše v zemi životnému prostrediu neškodia. Naopak, vytvárajú v životnom prostredí podmienky pre kvalitnejší rast a život stromov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech