Je málo malých a stredných podnikov zaoberajúcich sa vedou a výskumom

Je veľmi málo malých a stredných podnikov (MSP), ktoré sa zaoberajú vedou a výskumom, respektíve majú takú výrobu, do ktorej by vedeli implementovať vedu a výskum.

Uviedol to stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) na margo presunu prostriedkov z Operačného programu (OP) Výskum a inovácie do OP Integrovaná infraštruktúra. Píše o tom TASR.

MSP preto podľa neho len „v malom množstve“ žiadali o podporu z OP Výskum a inovácie. „V zásade všetci, ktorí sa prihlásili a splnili zásadné kritériá, tak boli uspokojení, čo sa týka eurofondov,“ priblížil Žiga.

Procedúra získavania peňazí z eurofondov je podľa jeho slov pre malé firmy komplikovaná, preto čerpať eurofondy si môže dovoliť hlavne veľká firma s veľkým počtom zamestnancov venujúcim sa len eurofondom. „Pre malé firmy je možno niekedy procesne jednoduchšie si zobrať na svoj projekt úver banke,“ dodal šéf ministerstva hospodárstva.

„Vláda SR dnes schválila presun 80 miliónov eur eurofondov, ktoré poputujú na budovanie ciest 1. triedy a na obchvaty, ako aj na riešenie problému zamestnanosti pri postupnom útlme banskej činnosti na hornej Nitre. Tento materiál sme pripravili spolu s ministerstvom hospodárstva, ministerstvom pôdohospodárstva, ministerstvom práce, ministerstvom spravodlivosti, ako aj s ministerstvom školstva. Ide o presun finančných prostriedkov z OP Efektívna verejná správa do OP ľudské zdroje v objeme 10 miliónov eur a presun 70 miliónov eur z OP Výskum a inovácie do OP Integrovaná infraštruktúra,“ priblížil na brífingu po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Tri návrhy realokácie financií spolu za 80 miliónov eur medzi operačnými programami schválila v utorok na rokovaní vláda. Zo záväzku roku 2019 z Operačného programu Výskum a inovácie sa má presunúť 70 miliónov do OP Integrovaná infraštruktúra (OP II), do prioritnej osi 6 – Cestná infraštruktúra. Presuny si vyžadujú súhlas aj Európskej komisie (EK).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech