Noví učitelia začnú školský rok so skokovým zvýšením nástupného platu

Od nového školského roka čaká začínajúcich učiteľov výrazné zvýšenie miezd. Rezort školstva je takpovediac víťazom mzdových „pretekov“ v teraz končiacom sa volebnom období. Konštatovala to v piatok v Banskej Bystrici ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová.

Podarilo sa nám docieliť takmer desaťpercentný nárast nástupných platov všetkých začínajúcich pedagógov. V regionálnom školstve – materské, základné a stredné školy je to 9,5-percentné zvýšenie a vo vysokom školstve 8,7 percenta,“ zdôraznila Lubyová.

Podľa Lubyovej nástupný plat nového učiteľa, ktorý strávil v škole minimálne šesť mesiacov, tak po 1. januári 2020 môže dosiahnuť v hrubom 1001 eur.

V prípade začínajúcich učiteľov MŠ sa ich plat z úrovne 475 eur v roku 2015 dostane po 1. januári budúceho roka a po adaptačnom vzdelávaní takmer na dvojnásobok, 819 eur.

Ako dodala ministerka, za viac než tri roky mali zamestnanci v školstve, či už pedagogickí alebo nepedagogickí štyri valorizácie platu. Jej snahou je vytlačiť ho ešte vyššie. Pripomenula tiež zachovanie kreditových príplatkov za celoživotné vzdelávanie a zvyšovanie si svojej kvalifikácie, ktoré sú do výšky 12 percent. (tasr)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK