Počet rumunských firiem v ČR prudko rastie, podporuje to situácia na trhu práce

Prílev rumunských podnikateľov do Česka pokračuje, pričom spomedzi zahraničných vlastníkov českých firiem patria v posledných rokoch k najaktívnejším. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode.

Ako o tom spoločnosť informovala, v ostatných rokoch pribúdajú rumunské firmy extrémnym tempom. Rumunskí podnikatelia kontrolujú v Česku aktuálne 1584 spoločností, čo za posledných päť rokov predstavuje rast o 227 % a oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 17 %. Najviac rumunských firiem má sídlo v Prahe, pričom najčastejšie podnikajú v službách, obchode, prenájme a správe nehnuteľností či v stavebníctve.

„Záujem rumunských podnikateľov o zakladanie firiem v Česku súvisí do značnej miery so situáciou na tamojšom trhu práce, ktorý zápasí s nedostatkom zamestnancov,“ uviedla pre TASR analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Čo sa týka poradia najčastejších zahraničných vlastníkov českých firiem, rumunskí majitelia sú aktuálne na 15. mieste pred Bielorusmi a za Švajčiarmi. Medziročne si polepšili, rovnako ako Maďari a Poliaci, o jeden stupeň. Rebríček najčastejších zahraničných vlastníkov českých podnikov, ktorý dlhodobo zostavuje Bisnode, vedú Rusi, Slováci, Ukrajinci a Nemci.

 

 

 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech