Slabá pripravenosť írskych firiem na tvrdý brexit vyvoláva obavy

Firmy v Írsku naďalej relatívne dobre odolávajú rizikám spojeným s brexitom. Nový prieskum spoločnosti InterTradeIreland totiž odhalil, že až 40 % podnikov v krajine dosiahlo rast. Ale zároveň ukázal, že počet firiem, ktoré nie sú pripravené aj na brexit bez dohody, je „znepokojivý“.
Očakávania podnikateľov v súvislosti s vývojom v ďalšom roku sa zhoršili. Počet firiem, ktoré v najbližších 12 mesiacoch počítajú s rastom, klesol na najnižšiu úroveň od roku 2009.

Pokiaľ ide o prípravy na neriadené vystúpenie Británie z Európskej únie, sú väčšie podniky s väčšou kapacitou lepšie pripravené. Prieskum odhalil, že 35 % z nich urobilo prípravy na tvrdý brexit. Na druhej strane, iba 1 z 10 malých podnikov podnikol nejaké kroky.
No čo je najhoršie, až 82 % firiem, ktoré sú závislé na cezhraničnom obchode, a tým pádom aj najviac vystavené dôsledkom neriadeného brexitu, sa na takúto situáciu nepripravilo.
Rozdiel medzi počtom podnikov, ktoré označujú brexit za kľúčový problém a počtom tých, ktoré sa naň skutočne pripravujú, je znepokojujúci,“ vyhlásil Aidan Gough, riaditeľ pre stratégiu a politiku spoločnosti InterTradeIreland. (tasr)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech