Slováci preferujú pravidelné investovanie, prezradil prieskum

Najviac Slovákov, až 64 percent, je ochotných pravidelne investovať sumu do 100 eur mesačne. Jednorazovo sú ochotní dať najčastejšie na tento účel do 2 500 eur.

Na vytvorenie dostatočnej rezervy pre prípad potreby  je to však málo. Podľa Martina Kaňu, predsedu predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti, by mal mať človek nasporených toľko peňazí, koľko potrebuje minimálne na zaplatenie bežných potrieb počas šiestich mesiacov. „Medzi nevyhnutné výdavky patria napríklad náklady na bývanie, školu, výdavky na dopravu, stravu či výživné, povinné zmluvné poistenie za auto,“ dodáva Martin Kaňa. Suma 2 500 eur preto vo väčšine prípadov na dostatočnú rezervu nestačí.

Aj z údajov Poštovej banky je zrejmé, že okrem študentov, ktorí viac míňajú ako im prichádza na účet, majú dôchodcovia na bežných účtoch našetrenú rezervu na približne jeden mesiac a pracujúci na dva mesiace.

PPSS má aj preto všetky svoje fondy nastavené tak, aby ich mohli bez problémov využiť aj tí, ktorí si môžu dovoliť investovať iba menšie sumy. Pri výbere programu pravidelného investovania si môžu záujemcovia nastaviť mesačné platby už od 10 eur.

Výber konkrétneho fondu, v rámci programu pravidelného investovania, závisí od rizikového profilu investora.  Teda, či ide o nováčika alebo skúseného investora. Dôležité je i to, akú mieru rizika je schopný znášať. (TS PPSS)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech