Slovensko medzi poslednými krajinami Európy otvára učebnicový trh

„Vo väčšine európskych krajín si školy vyberajú učebnice samy, čo však neplatí pre Slovensko, Maltu, Cyprus a Grécko, kde funguje uzavretý učebnicový trh a učebnice vyberá ministerstvo školstva. A to nás vlastne brzdí v roz­voji. Učitelia nemôžu bezplatne vybrať pre svojich žiakov učebnice, ktoré považujú za kvalitné. Musia sa spoľahnúť na tie, ktoré vyberie štát prostredníctvom verejného obstarávania. Mys­lím si, že skutočným úspechom nielen pre nás, ale aj konkurenčné vydavateľstvá, by bolo otvorenie učebnicového trhu a prenechanie možnosti voľby na školy, nie sedemčlennú komisiu ministerstva školstva,“ povedal v kritickom rozhovore pre Startitup minulé leto CEO vy­da­va­teľ­stva Tak­tik, Mi­ro­sla­v To­kar­čí­k. Dnes je však všetko inak.

TASR informuje, že Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR otvorí trh s učebnicami. Uviedla to ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Rezort školstva chce po učebnici prvouky pristúpiť k otvoreniu trhu aj pre učebnice matematiky.  „Keďže máme dlhodobo od vyučujúcich signály, že nie sú spokojní s tými učebnicami, ktoré sú na trhu a hlavne chceli by mať väčší výber,“ priblížila dôvody otvorenia trhu s učebnicami šéfka rezortu školstva. Podľa jej slov aj preto ministerstvo zverejnilo informáciu o tom, že v budúcnosti sa bude robiť verejné obstarávanie na učebnice matematiky.

Výsledkom otvorenia učebnicového trhu bude to, že školy budú mať oveľa väčší výber medzi učebnicami a učitelia si budú môcť vybrať takú učebnicu, ktorá sa čo najviac hodí ich vyučovacím metódam a potrebám danej školy.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech