Tretina mladých Slovákov nemá peniaze na aktívny oddych

Vyplýva to zo štatistík Európskej únie, podľa ktorých si mladí často nemôžu dovoliť kultúrne či voľnočasové aktivity. Problém sa viac týka chlapcov, z nich nemá potrebné financie 25 % a z dievčat 21%. V priemere pritom vraj dostávajú zhruba 100 eur mesačne, no často uprednostnia kúpu elektroniky, výlety či posedenie s kamarátmi pred inými činnosťami.

Na divadlo či koncert teda nemá peniaze 30 % mladých Slovákov vo veku 16 až 24 rokov. Najhoršie z EÚ sú na tom Španieli, z nich až 48 % nemá financie na takéto aktivity a najlepšie Fíni, kde číslo predstavuje iba 2 %.

,,V tomto prípade takisto platí, že čím ekonomicky vyspelejšia krajina, tým je aj viac ľudí, ktorí vyhľadávajú aktivity typu návšteva kina, divadla či športového podujatia. V mnohých prípadoch ale štáty uplatňujú práve na tieto aktivity nižšiu daň z pridanej hodnoty (DPH), ako napríklad Luxembursko, kde popri štandardnej 17-percentnej DPH je 3-percentná daň na ubytovacie služby, kultúrne a športové podujatia či knihy,“skonštatovala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

So správou prišla agentúra TASR.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech