Vyše polovica slovenských domácností má problém vyjsť s mesačnými výdavkami

Veľké ťažkosti platiť bežné výdavky uvádza v prieskume Poštovej banky takmer každá desiata slovenská domácnosť. Vyplynulo to na vzorke 1454 respondentov. Analytička hovorí, že ponuka skrátených úväzkov na slovenskom trhu je nedostačujúca.

Vyše polovica slovenských domácností má problém vyjsť s bežnými mesačnými výdavkami. Vyplynulo to z prieskumu agentúry 2muse pre Poštovú banku na vzorke 1 454 respondentov. Veľké ťažkosti platiť ich reportuje takmer každá desiata slovenská domácnosť.

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. „Ponuka pracovať na skrátený úväzok nie je u nás taká široká,“ konštatuje analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič starajúci sa o dieťa do troch rokov, však v prieskume Poštovej banky uviedli, že musia mať ešte jednu prácu.

Približne 5 % z tých, ktorí pracujú, sa vyjadrilo, že im zárobok z hlavného zamestnania nestačí. Ich vedľajší príjem predstavuje najčastejšie do 400 eur. Podobný objem peňazí zarobia aj tí, pre ktorých je druhé zamestnanie hobby a nie nutnosť. „Ľudí, ktorí majú dve práce, u nás nájdeme vo všetkých príjmových skupinách.

Najviac, teda 19 %, ich je medzi tými, ktorí majú z hlavného zamestnania zárobok vo výške od 801 do 1 000 eur,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. V príjmovej skupine do 400 eur sa snaží zarobiť si niečo navyše približne 12 % ľudí.

Nutnosť obzerať sa po ďalšom príjme však pociťujú aj starší ľudia. „K penzii si privyrába približne každý desiaty dôchodca. Rodinný rozpočet tak dokážu navýšiť najčastejšie o sumu do 165 eur. O rovnakú čiastku si vedia prilepšiť aj ľudia na materskej či rodičovskej dovolenke. Popri starostlivosti o dieťa pracuje 8 % z nich,“ hovorí Žáčková.

Podľa údajov Eurostatu napriek tomu Slovensko je v počte ľudí s dvoma zamestnaniami na chvoste krajín EÚ. Za Slovenskom je už len Chorvátsko a Bulharsko.

Iba približne pätina ekonomicky aktívnych Slovákov má okrem hlavného príjmu zo zamestnania či od štátu aj ďalší príjem. Celkovo ide o približne 30 tisíc Slovákov. V skupine ekonomicky neaktívnych Slovákov, kde sa radia deti, študenti a dôchodcovia, si privyrába každý desiaty z nich.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK