Srbsko hlási plné nemocnice. Ľuďom sa nepáči zákaz vychádzania, hromadne protestujú v uliciach

  • Srbská poriadková polícia nasadila v utorok večer slzotvorný plyn voči tisícom demonštrantov
  • Protestovali proti zákazu vychádzania, ktorý bude v hlavnom meste Belehrad platiť od piatka do pondelka
  • Dôvodom tohto opatrenia je nárast počtu prípadov nakazených novým koronavírusom
srbsko
TASR/AP
  • Srbská poriadková polícia nasadila v utorok večer slzotvorný plyn voči tisícom demonštrantov
  • Protestovali proti zákazu vychádzania, ktorý bude v hlavnom meste Belehrad platiť od piatka do pondelka
  • Dôvodom tohto opatrenia je nárast počtu prípadov nakazených novým koronavírusom

Protestujúci zablokovali dopravu a spočiatku nedošlo k nijakým incidentom. Keď však skupina približne 100 demonštrantov vtrhla do budovy parlamentu, policajné jednotky na rozohnanie davu použili slzotvorný plyn. 

Mnoho ľudí si muselo dať dole ochranné rúška, keďže sa im do očí dostal slzotvorný plyn a následne začali kašľať. Demonštranti do policajtov hádzali kamene a betónové kontajnery a zapaľovali svetlice. 

Zároveň vyzývali na odstúpenie prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorého obviňujú z toho, že pandémiu COVID-19 zneužíva na politické ciele, píše BBC.

zdroj: TASR/AP

K uvoľneniu obmedzení spojených s koronavírusovou krízou totiž došlo krátko pred júnovými parlamentnými voľbami, v ktorých zvíťazila Vučičova Srbská pokroková strana.

Vučič ohlásil v utorok v štátnej televízii opätovný zákaz vychádzania, ako i ďalšie reštriktívne opatrenia, vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v krajine.

„Všetky belehradské nemocnice sú takmer plné,“ vyhlásil Vučič v televíznom prejave k národu s tým, že „mimoriadne kritická“ situácia je v Belehrade. 

Srbsko v utorok potvrdilo 13 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, išlo o vôbec najvyšší denný nárast od vypuknutia koronavírusovej pandémie. Od stredy bude v platnosti aj zákaz verejných zhromaždení, kde bude viac ako 5 ľudí, a to v uzavretých i vo vonkajších priestoroch.

Situácia sa zhoršila aj v Rakúsku

Aj Rakúsko hlási narastajúci počet prípadov nákazy novým koronavírusom. Ten má súvisieť aj s ľuďmi vracajúcimi sa zo zahraničia, krajina preto sprísňuje kontroly na svojich východných hraniciach. Rakúsko tiež vydalo varovania pred cestami do Rumunska, Bulharska a Moldavska. Po stredajšom zasadnutí rakúskej vlády to oznámil kancelár Sebastian Kurz.

Epidemiologická situácia sa podľa Kurza na Balkáne zhoršila a v Rakúsku sa objavuje čoraz viac prípadov infikovaných, ktorí prišli z tamojších krajín. 

„Zažívame čoraz viac importovaných prípadov zo zahraničia. Preto táto naliehavá výzva necestovať do týchto krajín,“ povedal Kurz.

Pre navrátilcov z krajín, pre ktoré bolo vydané varovanie pred vycestovaním, naďalej platí povinnosť podstúpiť 14-dňovú karanténu. Za porušenie tohto nariadenia hrozí pokuta do výšky 1 450 eur. Osoby pozitívne testované na koronavírus, ktoré porušia karanténu, tak spáchajú trestný čin a musia počítať s omnoho prísnejšími sankciami, varoval Kurz.

Na východných hraniciach Rakúska navyše dôjde k dvojnásobnému zvýšeniu kontrol, dodal Kurz s tým, že v nasadení bude 1 800 policajtov. „Kontrolovaní budú najmä navrátilci z Balkánu,“ uviedol.

Štvrtina Slovákov by sa proti COVID-19 dala očkovať dobrovoľne

V Bulharsku hlásili v stredu takmer 200 nových prípadov nákazy, čo je denný rekord od začiatku pandémie. Celkovo tam evidujú viac ako 6 100 nakazených, pričom pred mesiacom ich bolo len 2 700, uvádza na svojej webovej stránke rakúska stanica ORF.

Rumunsko zase za posledných 24 hodín zaznamenalo rekordných 555 nových nakazených, uviedol v stredu tamojší vládny krízový štáb pre boj s koronavírusom. Od začiatku pandémie podľahlo ochoreniu COVID-19 v Rumunsku 1 817 osôb, celkovo je nakazených 30 175 ľudí.

Aj Holandsko v stredu opäť zatvorilo svoje hranice pre ľudí prichádzajúcich zo Srbska a Čiernej Hory po tom, čo ich pred týždňom otvorilo, píše agentúra Reuters. Dôvodom je prudký nárast koronavírusových infekcií v oboch krajinách. Cestujúci zo Srbska a Čiernej Hory mohli do Holandska cestovať od 1. júla, keď Amsterdam v nadväznosti na smernice EÚ otvoril svoje hranice pre 14 nečlenských krajín EÚ.

Vláda uviedla, že pre výrazný nárast nakazených musela tieto dve krajiny zo zoznamu znova odstrániť a svojim občanom odporučila, aby tam cestovali len v absolútne nevyhnutných prípadoch.

Zdroje: BBC, TASR, ORF

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá