Stačí ti 10 eur, 90 minút a môžeš sedieť na káve v meste, ktoré je neobjaveným pokladom Európy

  • Bratislavské letisko poskytuje pohodlný bod, odkiaľ môžeš vyraziť do rôznych kútov Európy
  • Za pár desiatok minút od odletu si už môžeš vychutnávať svetovú metropolu
Na snímke je cestovateľka pri lietadle.
Unsplash/voznenko, Visit Sofia
  • Bratislavské letisko poskytuje pohodlný bod, odkiaľ môžeš vyraziť do rôznych kútov Európy
  • Za pár desiatok minút od odletu si už môžeš vychutnávať svetovú metropolu

Tím cestovateľských travel hackerov z projektu Letenky za babku dáva do pozornosti skvelý tip na letenku. Za menej ako 10 eur si teraz vieš zabezpečiť septembrovú dovolenku v hlavnom meste Bulharska, takzvanej perle Balkánu.

Letieť môžeš dopravcom Ryanair pohodlne priamo z Bratislavy, za spiatočnú letenku dáš len 20 eur. Takáto cena sa objavila napríklad v termíne 22-27. september 2022. To znamená, že vo štvrtok doletíš z hlavného mesta a o 5 dní si už naspäť na Slovensku.

s1
zdroj: Booking/Sofia Hotel Balkan, a Luxury Collection Hotel

Ak patríš medzi cestovateľov, ktorí si potrpia aj na luxus, tu ťa to nebude stáť veľa. Za 47 eur na osobu/noc sa môžeš ubytovať v prémiovom hoteli v úplnom centre Sofie. Tento hotel poskytuje služby, za aké by si aj na Slovensku zaplatil stovky eur.

Nechýba ani perfektná reštaurácia či hotelový bar, v ktorom si môžeš večer posedieť. Za 15 eur si vieš objednať aj sýte raňajky, no nie je to nutnosť. Ulice Sofie ponúkajú dostatok rôznych uličiek s útulnými kaviarňami či bistrami, kde si za pár eur môžeš dopriať prakticky čokoľvek z domácej aj svetovej kuchyne. Odporúčame stiahnuť si napríklad aplikáciu Foursquare a budeš presne vedieť, kam sa oplatí vybrať.

s2
zdroj: Booking/Sofia Hotel Balkan, a Luxury Collection Hotel

Je pravdou, že väčšina turistov jazdí do Bulharska do dovolenkových rezortov užiť si prázdninové more, slnko a pláže. Ale hlavné mesto Sofia je o niečom inom. Môžeš tu pozorovať architektúru, navštíviť parky, len tak sa túlať ulicami, objavovať históriu alebo navštíviť okolitú prírodu.

Mesto sa nachádza v údolí a okolo sa rozprestierajú nádherné kopce. Takzvaného ducha minulosti tu pocítiš hlavne na starých socialistických budovách a po vyčerpávajúcom dni nezabudni ochutnať bulharské špeciality v miestnych baroch či reštauráciách.

Bratislavské letisko má v ponuke letenky aj na hlavné bulharské letisko v meste Sofia. Svoju základňu tu má aj spoločnosť Wizzair. Táto linka premáva až štyrikrát do týždňa a do hlavného mesta sa dostaneš za približne hodinu a pol.

Do centra mesta sa môžeš dostať dvoma spôsobmi, a to metrom alebo autobusom. Na letisku sa nachádza modrá linka metra M1. Je potrebné prestúpiť na stanici Serdika. Metro premáva v intervale tri až osem minút a cesta trvá približne 18 minút. Využiť toto spojenie môžeš od 5:00 do 00:00 v noci.

f2

Ak si zvolíš autobus, využi jedinú dostupnú linku z letiska číslo 84. Autobus premáva pravidelne v intervale 7 až 20 minút a cesta trvá približne 40 minút. Spoj jazdí v rovnakom časovom rozmedzí ako metro. Pohodlnejšiu cestu ponúkajú dostupné taxislužby, ktoré stoja pred letiskom, prípadne si na letisku vieš zapožičať aj auto.

Je čo objavovať

Ikonickou stavbou mesta je jednoznačne St. Alexander Nevski Cathedral a typická je pre ňu výrazná zelená strecha. Bola postavená v novobyzantskom štýle na počesť Alexandra II. A keď sme pri náboženských stavbách, určite neprehliadni chrám sv. Petky Samardžijskej, ktorý je súčasťou rímskych ruín, alebo kostol sv. Sofie zo 6. storočia.

f1

Ak ťa omrzí ruch mesta a prechádzky v uliciach, výlety do okolitej prírody stoja za to. Začať môžeš v mestských parkoch, pre tých odvážnejších je tu pohorie Vitoša. Vybrať sa môžeš aj na vysokohorskú turistiku a vychutnávať si výhľady na okolie.

Po návrate z hôr si to môžeš namieriť na široké bulváre plné obchodov a podnikov. Pomerne bujarý je aj nočný život v kluboch. Dobrou správou je, že v Bulharsku boli zrušené všetky cestovné obmedzenia súvisiace s ochorením COVID-19. Poskytnutie dôkazu o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívnych výsledkoch testov sa nevyžaduje.

Zdroje: Letenky za babku, Ryanair, booking.com, visitsofia.bg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá