Stane sa rakovina pŕs minulosťou vďaka tomuto prelomovému objavu?

  • Rakovina pŕs je jedným z najnebezpečnejších ochorení, ktoré ročne postihne takmer dva milióny žien
  • Vedecká štúdia testovaná na myšiach však prináša obrovskú nádej
  • Silná kombinácia imunoterapie a vírusu dokáže zničiť nebezpečné ochorenie s rekordne vysokou úspešnosťou
rakovina pŕs
pexels.com
  • Rakovina pŕs je jedným z najnebezpečnejších ochorení, ktoré ročne postihne takmer dva milióny žien
  • Vedecká štúdia testovaná na myšiach však prináša obrovskú nádej
  • Silná kombinácia imunoterapie a vírusu dokáže zničiť nebezpečné ochorenie s rekordne vysokou úspešnosťou

Stane sa rakovina pŕs, na ktorú v Anglicku zomrie ročne 11 400 žien, minulosťou? Vedecký svet prišiel s ďalšou nádejnou správou pre ženy trpiace touto zákernou chorobou, ktorá patrí medzi veľmi rozšírené. Čím skôr je identifikovaná, tým je vyššia nádej na jej zničenie v prípade zahájenia odpovedajúcej liečby. V roku 2012 sa objavilo 1,7 milióna nových prípadov rakoviny pŕs. Až 25 percent zo všetkých diagnostikovaných rakovinových ochorení u žien predstavuje práve táto forma.

Riziko nákazy sa zvyšuje každých 10 rokov až do dosiahnutia menopauzy. Následne sa síce zníži, ale reálne ochorenie sa vyskytuje viac u žien po menopauze. Preto je potrebné absolvovať pravidelné kontroly u lekára. Dočkáme sa však zázraku a bude možné zvrátiť priebeh choroby aj pri veľmi agresívnych formách? Kanadskí vedci tvrdia, že áno. Prelomová štúdia, ktorá bola otestovaná v praxi na pokusných myšiach. sľubuje nevídanú úspešnosť, nech je forma rakoviny akákoľvek agresívna.

Pokus prebehol na myšiach s takmer 90 % úspešnosťou liečby. A to dokonca v prípade najagresívnejšej formy – trojitého negatívneho karcinómu, ktorý síce tvorí „iba“ 15 % zo všetkých diagnostikovaných ochorení rakoviny pŕs, ale jeho smrtiaca sila je omnoho väčšia. „Ak tento systém funguje na myšiach, tak je veľká pravdepodobnosť, že zafunguje podobným štýlom aj v prípade ľudí,“ potvrdila hlavná autorka danej štúdie lekárka Marie Claude Bourgeois Daigneault. Najnovší výskum stavia na podobných štúdiách, ktoré už prebehli.

Štúdie z minulosti poukazujú na to, že vírus s názvom Maraba dokáže rapídne podporiť imunitný systém. Ten sa následne omnoho jednoduchšie vysporiada s rakovinovými bunkami. Ak bola využitá iba samotná imunoterapia, tak bola úspešnosť nulová. Len jedna dávka vírusu však preukázala 20-30 percentnú úspešnosť. Ako ukazuje najnovšia štúdia, kombinácia správneho vírusu a imunoterapie dokáže naozaj zázraky.

Vírusy odhalia skryté

Cieľom takejto liečby nie je zničiť rakovinu chemickou silou, ale za pomoci génov, protilátok a vírusov pomôcť nášmu posilnenému imunitnému systému lokalizovať rakovinové bunky a on sa o ne postará jednoducho úplne sám. Náš „ochranný štít“ sa ich totiž snaží lokalizovať. Silnou stránkou zmutovaných buniek je ich schopnosť ukrývania sa, a tak ostanú nepovšimnuté.

Ak ich však nainfikujeme vírusom, prezradia svoje pozície a imunitný môže zahájiť útok. Aby bolo toto odhalenie ešte presnejšie, používajú sa v kombinácii so špecifickými protilátkami, ktoré zaručia, že ani jedna rakovinová bunka neostane ukrytá.

zdroj: dailymail.co.uk , wcrf.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech