Stane sa z tohto komplexu za 100 miliárd dolárov iba mesto duchov?

Simona Hanzelová / 17. apríla 2017 / Architektúra

zdroj: Sasaki

Do roku 2040 by malo na štyroch umelo vytvorených malajzijských ostrovoch vyrásť nové moderné mesto. Ukážeme ti, ako bude vyzerať.

Výstavba Forest City, ktoré sa bude rozprestierať na štyroch umelých malajzijských ostrovoch, má byť dokončená v roku 2040. 

zdroj: Sasaki

Forest City bude asi štyrikrát väčšie ako Central Park a bude sa doň môcť nasťahovať až 700 000 ľudí.

zdroj: Country Garden

,,Zaľudnenosť bude väčšia ako v prípade Manhattanu,“ prezradil Michael Grove zo spoločnosti Sasaki.

zdroj: Sasaki

Celý projekt vytvorí asi 250 000 bytových jednotiek. 

zdroj: Country Garden

Ponuka je zatiaľ vyššia ako dopyt. V roku 2016 sa podarilo predať iba 15 000 z 250 000 bytov.

zdroj: Country Garden

Čína je známa tým, že sa v nej nachádzajú stovky takzvaných „miest duchov“. Napríklad v meste Kangbashi, ktoré bolo pôvodne postavené pre 500 000 obyvateľov, doposiaľ žije iba 100 000 ľudí.

zdroj: images.adsttc.com

Čo sa týka Forest City, developer je optimistický.

zdroj: Sasaki

,,Ide o súkromného developera. Nejde o vyhadzovanie štátnych peňazí. Investor musí byť v tomto prípade zodpovedný, ziskový a úspešný,“ povedal Grove.

zdroj: Sasaki

Napriek tomu, že ide o súkromný projekt, malajzijská vláda udelila developerovi daňové stimuly na podporu rozvoja územia a vzniku nových pracovných miest. 

zdroj: Sasaki

Projekt by mal pritiahnuť predovšetkým mladých ľudí z preľudneného Singapuru a ďalších ázijských krajín, ktorí hľadajú cenovú dostupnosť a kvalitné bývanie.

zdroj: Sasaki

Pri výstavbe takýchto miest developeri často dúfajú, že sa do nich presťahujú obyvatelia preplnených miest, akými sú napríklad Peking či Šanghaj. Zabúdajú však na to, že stredná trieda si život v novovybudovaných mestách jednoducho dovoliť nemôže. 

zdroj: Sasaki

Ako už bolo spomenuté, developeri počítajú s tým, že do Forest City sa nasťahuje veľa obyvateľov Singapuru. Ak by naďalej pracovali v Singapure, do práce budú môcť bez problémov dochádzať vlakom, vodným taxi alebo autom. 

zdroj: Sasaki

Ceny luxusných dvojizbových bytov sa pohybujú okolo 180 000 dolárov, čo je asi pätina sumy, ktorú by zaplatili za byt v centre Singapuru.

zdroj: Sasaki

Dizajnéri mesto navrhli tak, aby v ňom bolo dostatok verejného priestoru, parkov, chodníkov pre peších, a chýbať samozrejme nemôžu ani múzeá a knižnice.

zdroj: Sasaki

Napriek tomu, že sú niektorí v súvislosti s týmto projektom skeptickí, developer tvrdí, že Forest City vybuduje. Momentálne je uprostred výstavby prvého z ostrovov. 

zdroj: Sasaki

zdroj článku: businessinsider.com

 

Pridať komentár (0)