Stane sa zlúčenie Tesly a SpaceX pod jednu značku realitou? Plán je to geniálny

  • Elon Musk je naozaj odvážny muž. Na svoje plecia si totiž naložil obrovské výzvy
  • Ako sa posunúť o level vysšie?
  • Núka sa zaujímavé riešenie – zlúčenie SpaceX s hlavnou značkou Tesla
tesla
twitter.com
  • Elon Musk je naozaj odvážny muž. Na svoje plecia si totiž naložil obrovské výzvy
  • Ako sa posunúť o level vysšie?
  • Núka sa zaujímavé riešenie – zlúčenie SpaceX s hlavnou značkou Tesla

Byť prvým v neprebádaných vodách chce poriadnu guráž. Elona Muska mnohí obdivujú, avšak nevidia hromadu práce a rizík, ktorým musel tento dnes už veľký človek čeliť. Koľko musel obetovať a ešte stále nemá nič isté. Nalial neskutočné množstvo peňazí do ku dnu klesajúcej firmy Tesla a nezlomilo ho to. S krízou v roku 2008 prišiel aj dramatický pád. Elonovi v tom čase patrila nielen Tesla, či SolarCity, ale aj SpaceX, ktorú založil vďaka peniazom získaným z predaja podielu v PayPale.

Dnes sú to tri hlavné piliere jeho podnikania. Kríza s nimi poriadne otriasla a pádmi zocelený podnikateľ by toto obdobie určite vymazal so svojej pamäti. Veď v tom čase si musel poriadne utiahnuť opasok a svojho času dokonca spával na zemi v kancelárii.

raketa falcon

V súčasnosti je však všetko inak. Aspoň navonok. Pravdou je to, že Elon si vzal na plecia viac než mal, čo niekedy spôsobuje poriadne ťažkosti. Sledovať vývoj v troch rozdielnych firmách nie je ľahké.  Všetko zašlo až tak ďaleko, že v auguste minulého roka došlo k akvizícii firmy SolarCity, ktorá tak prešla priamo pod Teslu. Podľa Muska tento krok pomôže obom firmám dosiahnuť výraznejšie výsledky. Čaká podobný osud aj najúspešnejšiu z trojice – SpaceX?

Pohltí Tesla SpaceX?

Podľa analytika finančnej firmy Morgan Stanley je to viac ako pravdepodobné. Aj keď sám Elon Musk nemusí túžiť po spojení dvoch ambicióznych firiem, bol by to pomerne dobrý krok. Získal by totiž jednoduchú kontrolu nad tromi významnými oblasťami, ktoré môžu zmeniť svet a bol by jednoducho neporaziteľný.

Je tu však obrovské riziko kvôli extrémnym ambíciám SpaceX. Aj napriek tomu, že má na rozdiel od zadĺženej SolarCity vynikajúce finančné výsledky, môže sa to zmeniť zo dňa na deň. Výskum vesmíru si jednoducho pýta obrovské peniaze. Stačí, ak sa niečo nepodarí a firma môže okamžite prísť o obrovský kapitál. Práve preto sa serióznemu výskumu vesmíru donedávna venovali hlavne vlády najmocnejších krajín, ktoré majú na tento účel vyčlenené omnoho väčšie prostriedky, a tak ich len tak niečo nepoloží.

Plusom pre Teslu môže byť získanie majetku 851 miliónov eur, ktorými SpaceX disponuje, čo by mohlo pomôcť práve SolarCity. Za zlúčenie by možno boli aj niektorí investori. Prečo? Jednoducho by mali vyššie zisky, ak by investovali práve do Tesly. Ak by sa tento variant potvrdil, bol by to obchod desaťročia. Ako to nakoniec dopadne a či mali analytici pravdu, ukáže až čas.

zdroj: businessinsider.com , bizjournals.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech