Po Stanforde ich prijali do najznámejšieho startup inkubátora.. Bola to katastrofa

  • Ak si myslíš, že dostať sa do inkubátora je pre tvoj startup výhra, prečítaj si tento príbeh, ktorý pravdepodobne zmení tvoj názor.
YCombinator
  • Ak si myslíš, že dostať sa do inkubátora je pre tvoj startup výhra, prečítaj si tento príbeh, ktorý pravdepodobne zmení tvoj názor.

Na úvod by sme si mali vysvetliť, čo vlastne podnikateľský inkubátor znamená. Je to priestor pre mladé firmy, ktoré tu majú možnosť získať skúsenosti a kontakty.

Charlie Guo sa so svetom podelil o svoje vlastné skúsenosti z jedného z takýchto inkubátorov.

Po tom, ako sa so svojim biznis partnerom Kevinom dostali do jedného z najprestížnejších inkubátorov YCombinator, dostal varovanie od jeho zakladateľa, Paula Grahama, že má veľké obavy, že jeho projekt neuspeje. Pre Charlieho a Kevina to nebola žiadna novinka, napriek tomu, že v YCombinatore dostali poradenstvo, cítili, že ich startup sa blíži k dnu.

Členovia YCombinator-u

foto: YCombinator

 

Ako to začalo

Charlie a Kevin sa pripravovali na ich vstupný pohovor do YC. Prihlásili sa so svojim programom na vzdelávanie s názvom „Codecademy on steroids“. Charlie mal množstvo priateľov, ktorí pomaly končili školu a chcel založiť spoločnosť, avšak prechod od konceptu k finálnemu produktu bol pre neho boj.

S Kevinom sa spoznali v škole a začali spolupracovať v poslednom ročníku. Ich nápad prirodzene považovali za dobrý biznisplán, takže prihlásenie do YC bolo pre nich logickým krokom.

 

Pohovor

Pohovory do inkubátorov bývajú často zdĺhavé, ale v ich prípade išlo len o desať minútový dialóg. Kevin a Charlie dokázali, že ich plány sú schopné a presvedčivé. Väčšinou sa po takomto interview partneri rozhodujú, či ponúknu startupu spoluprácu a ozvú sa neskôr. V tomto prípade ich partneri požiadali o druhé kolo ešte predtým, než sa dostali domov z prvého. Druhé kolo bolo omnoho náročnejšie a rozhovor sa pre nich stal bojom.

Práca vo YCombinator-e

foto: YCombinator

 

Podľa všetkého to vyzeralo tak, že ich čaká odmietnutie. Mali pocit, že v inkubátore ich startupu dobre neporozumeli, preto boli Kevin a Charlie šokovaní, keď zistili, že do YC ich vzali.

 

Podvodnícky syndróm

Napriek tomu, že Charlie sa chvíľu cítil povznesene, po krátkej dobe presvedčil seba samého, že si nezaslúži úspech, ktorý dosiahol. Presvedčil sa, že má buď iba šťastie a že jeho úspech je zhoda okolností a dobrého časovania. Bol obklopený ľuďmi, ktorí majú viac skúseností a sebavedomia a cítil sa pri nich, ako odpadlík.

Navonok to vyzeralo, ako keby sa zbláznil, že sa cítil neúspešne, Charlie dokončil Stanford, počas školy založil technicko edukatívnu firmu, ClassOwl, ktorá vyzbierla milión dolárov. Jeho dvaja spolupracovníci sa dostali do StartX, Stanfordského inkubátora. Napriek tomu všetkému sa vôbec necítil byť pripravený. Mal 21, dostal sa do YC a nemal tušenie, ako naštartuje svoj projekt.

A k tomu všetkému ich mentori presvedčili, že ich nápad je hlúpy, takže to vzdali.

Člen YCombinator-a

foto: YCombinator

 

FanHero

Po nejakej dobe si Charlie uvedomil, že sa mohli snažiť viac a svoj startup pri väčšej námahe dotiahnuť do konca. Namiesto toho vyhodili všetku svoju prácu a začali úplne nanovo. Preskúmali Bitcoin, múdre tech zariadenia, 3D tlačenie, biometriu a ďalšie. Po niekoľkých mesiacoch barinstormingu prišli k FanHero. FanHero vznikol potom, čo sa dozvedeli, ako málo peňazí dostávajú zaplatené za svoje kanály ľudia, čo prispievajú na Youtube.

Ich tézou bolo, že pokiaľ niekto produkuje obsah pozeraný miliónom užívateľov, mal by byť schopný živiť sa tým.

Rovnako ako väčšina absolventov tesne po dvadsiatke si aj Charlie myslel, že vymyslí a trochu naprogramuje nejaký softvér a zmení tým celý priemysel. Nemal žiadne skúsenosti vo vytváraní online sledovania a ani skúsených priateľov, ktorí by mu vedeli dať feedback.

FanHero

foto: FanHero

 

Napriek všetkým nedostatkom a problémom sa im podarilo získať stretnutie s Paulom Grahamom z YC.

 

Stretnutie

Paul Graham bol brutálny a úprimný. Spoločnosť bola v hroznom stave, ostávalo len 5 týždňov do spustenia dema a mali pred sebou veľké stretnutie s investormi. K čomu to viedlo? Ďalší neúspech. Charlie a Kevin to opäť vzdali. Graham im povedal, aby sa prestali trápiť dňom spustenia dema. Spoločnosť môžu formovať ďalšie roky a bolo hlúpe myslieť si, že za 5 týždňov ju budú vedieť celú odprezentovať. Ďalšie týždne Charlie nerobil nič iné, len jedol, spal a veľa programoval.

YCombinator - Paul Graham

foto: YCombinator

 

Cesta von

Partneri im oznámili, že spustenie dema môžu odložiť. Čo mohli urobiť bolo to, že by posunuli demo a za čas, ktorý by získali, urobia všetko čo je v ich silách. Problémom bolo, že to urobiť nechceli. Vyzbieranie peňazí im nepripadalo úprimné. Uvedomili si, že nemôžu chcieť od iných ľudí, aby ich produktu verili, pokiaľ mu neveria oni.

Charlie sa rozhodol definitívne odstúpiť.

 

Nechal som svoje srdce v San Franciscu

San Francisco

San Francisco, foto: cityminded.org

 

Od tej doby si dal Charlie od startupov pauzu. Hovorí, že Silicon Valley miluje a raz sa k tomu všetkému vráti. Napriek neúspechu svoje skúsenosti neľutuje, lebo mu pomohli naučiť sa dôležité veci o sebe samotnom. Po tom všetkom prišiel k dôležitému záveru a ostatným radí tiež: nezačínaj startup, pokiaľ si nenašiel problém, o ktorý sa naozaj zaujímaš. Problém, ktorý ťa nenechá spávať, jesť a dýchať. Ak zistíš, čo to je, vymysli produkt, ktorý tento problém pomôže odstrániť.

YCombinator

foto: YCombinator

Zdroj: backchannel.com, , zdroj titulnej fotografie: YCombinator

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá