Stanú sa deti milénia najchudobnejšou alebo najbohatšou generáciou v histórii?

  • Osud mileniálov balansuje medzi pochmúrnych a mimoriadne priaznivým scénarom
  • Žijú v zvláštnej dobe a ich bohatstvo môže ovplyvniť mnoho faktorov, rôznymi spôsobmi
  • Osud mileniálov balansuje medzi pochmúrnych a mimoriadne priaznivým scénarom
  • Žijú v zvláštnej dobe a ich bohatstvo môže ovplyvniť mnoho faktorov, rôznymi spôsobmi

Mileniáli alebo inak generácia Y sa označujú ľudia, ktorí dosiahli dospelosť na prelome 21.storočia. Narodili sa v rokoch 1985 až 1995 rodičom, ktorí prišli na svet v povojnových rokoch, tzv. „baby boomerov“ a starších členov Generácie X.

Ak je generácia z najväčšieho „baby boomu“ (teda rodičia dnešných 20-tníkov a 30-tníkov) dosiaľ najbohatšiou generáciou vôbec, potom by ich potomkovia mohli prekonať vďaka dedičstvu.  Skutočnosť je ale trochu zložitejšia. Informuje o tom BBC.

Kým dedičstvo nepríde, budú účty mileniálov rásť pomalšie. Podľa Svetového ekonomického fóra majú mileniáli o polovicu menej, ako ich rodičia v rovnakom veku. Napriek tomu vraj šetria omnoho viac a v súčasnosti tvoria najväčšiu časť pracovnej sily. Svetová finančná kríza v roku 2008 tvrdo zasiahla túto generáciu, pričom niektoré krajiny sa z nej stále nepozviechali. Pomalý rast miezd, vysoké životné náklady a nedostatok dôchodkových úspor znamenajú, že mileniáli sa do odchodu do dôchodku budú musieť poriadne obracať a hlavne šetriť.

Svetové ekonomické fórum predpokladá, že do roku 2050, keď generácia Y na ôsmich najväčších dôchodkových trhoch na svete začne odchádzať do dôchodku, bude v dôchodkových úsporách chýbať pomerne veľká čiastka. Tento nedostatok bude spôsobený okrem iného dlhším životom, spomalením dlhodobého rastového prostredia a nízkou mierou úspor, spolu s nízkou úrovňou finančnej gramotnosti.

To vyzerá ako pochmúrna budúcnosť, ale možno existuje scenár, ktorý by ju dokázal zvrátiť. Z generácie v najhoršej situácii, by sa mohla nečakane stať generácia najbohatšia.

Rodičia mileniálov ostanú najbohatšou generáciou až do roku 2030. Podľa správy o prevode majetku, ktorú zverejnila Royal Bank of Canada, baby boomery odovzdajú generácii Y najväčšie dedičstvo v histórii.

Myšlienku, že mileniáli preberú rolu rekordne bohatej generácie, vyslovil  Paul Donovan, vedúci globálny ekonóm UBS Wealth Management. V rozhovore pre Business Insider, vysvetlil, že bohatstvo ostane v ekonomike. Baby boomery sú omnoho väčšou generáciou ako mileniály, takže ich bohatstvo si bude deliť menej ľudí.

Donovanovi však oponuje Moritz Schularick, profesor ekonómie na univerzite v Bonne v Nemecku. Tvrdí, že jeho scénar sa dotkne malej skupiny ľudí.  „To platí pre ľudí, ktorí majú toľko, že nikdy nemôžu minúť  svoj majetok,“ hovorí. „Normálni ľudia a štandardné ekonomické modely – počítajú s tým, že ľudia si šetria starobu a potom, keď nemajú takmer žiaden príjem, žijú zo svojich úspor. Na konci ich života je nejaké dedičstvo, ale nie je také veľké,“ vysvetlil.

V období medzi rokmi 1995 a 2016 len 2% dedičstiev bolo v hodnote 1 000 000 dolárov alebo viac a tieto peniaze predstavovali viac ako 40% prevodu majetku.

Niektoré aktíva si pre svoju povahu udržiavajú hodnotu, ktorá môže i vzrásť.  Podľa analytikov je však nemožné predpokladať,  že aktíva generácie X budú čakať na vrchole svojej hodnoty až do doby, kedy sa z nich stane dedičstvo.

Na finančnú injekciu s nejasným termínom sa teda mileniáli zrejme nemôžu 100 percentne spoliehať, aj keď prekvapenie podľa jednej z teórií môže prísť. Majú nádej, že vďaka úsporám predkov si v neskoršom veku prilepšia, no vždy je najlepšie spoliehať sa sám na seba a radšej sa tešiť z toho, že sú rodičia nažive.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá