Star trek zasa o niečo bližšie k realite!

  • Izrael prináša ručný spektrometer. SCiO: spôsob ako vedieť viac!
image_1408436775.jpeg
  • Izrael prináša ručný spektrometer. SCiO: spôsob ako vedieť viac!

„Smartphone vám dá okamžitú odpověď na otázku čo si dáť k večeri, aký film si pustiť, ako sa dostať z bodu A do bodu B, ale pokiaľ ide o poznanie toho, s čím sa stretávame, poznanie fyzikálneho sveta, stále tápame v tme. Preto sme vymysleli SCiO.“ 

Vyššie uvedené slová vyslovil generálny riaditeľ izraelskej spoločnosti ConsumerPhysics Inc., Dror Sharon, ktorého startup SCiO urobil dieru do sveta, keď na Kickstartery vyzbieral viac než 10-násobok požadovanej sumy. 

SCiO je je vreckový molekulárny senzor určený na scanovanie fyzických objektov, jedla, pitia, liekov, návykových i iných látok, ktorý nás v rýchlosti oboznámi s ich chemickým zložením. Túto inovatívnu technológiu sa podarilo výskumníkom vložiť do rozmerov nie väčších ako kľúče od auta a dômyselne prepojiť s „chytrými“ telefónmi. Použitie je jednoduché, zvolíte na svojom smartphone typ objektu, zamierite naň senzor a už zisťujete, či Vám niekto niečo neprimiešal do pitia. 

 

 

Krátka lekcia fyziky

Senzor využíva molekulárnu spektrometriu. Každý objekt má svoj optický podpis, ktorý je založený na vibráciach materiálu a interakcii týchto vibrácii so svetlom. SCiO sa skladá zo zdroju infračerveného svetla a optického senzora, ktorý meria množstvo odrazeného svetla od povrchu telesa (alebo aj inak, koľko svetla materiál pohltil), na základe čoho určí, z čoho sa scanovaný objekt skladá.

Veľkosť bežného spektormetra sa blíži veľkosti počítačov a ich cena sa pohybuje v desať tisícoch dolárov. SCiO je možné momentálne zakúpiť za cenu približne 300 dolárov a zmästí sa vám do dlane. 

 

 Frekvenčný rozsah zachytený pomocou senzora je porovnávaný v cloudovej databáze, ktorá sa rozširuje s každým použitím senzora, a výsledok analýzy sa vám zobrazí na vašom smartphone. Pre tých, ktorí sa tešia, že pomocou senzora nájdu na svojej záhrade ložisko drahých kovov, mám smutnú správu, aktuálny prototyp senzora je určený pre jedlo, rastliny, lieky, oleje, plyny, plasty a drevo. Kovy, skrz ktoré svetlo neprechádza (teda nič nepohlcujú a odrážajú všetko) pre spektormetriu v pláne nikdy nebudú. 

Senzor prepojíte so svojim smartphonom pomocou Bluetooth 4.0, pričom mobilná aplikácia sa dá rozbehnúť na telefónoch s iOS 5 a viac alebo Android 4.3 a viac. Ušetrené peniaze za spektormeter tak možno investovať do kompatibilného telefóna. 

 

 Zdroj: kickstarter, consumerphysics.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá