Starbucks otvoril na Taiwane netradičnú kaviareň, ktorá je poskladaná z nákladných kontajnerov

  • Kaviarenský gigant Starbucks vlastní už niekoľko desiatok kontajnerových prevádzok
  • Spoločnosť sa totiž takýmto prístupom snaží o dosiahnutie trvalej udržateľnosti
Unsplash/Starbucks
  • Kaviarenský gigant Starbucks vlastní už niekoľko desiatok kontajnerových prevádzok
  • Spoločnosť sa totiž takýmto prístupom snaží o dosiahnutie trvalej udržateľnosti

Japonský architekt Kengo Kuma spojil 29 nákladných kontajnerov a vytvoril z nich novú prevádzku spoločnosti Starbucks, v ktorej si môžeš kedykoľvek zaobstarať lahodnú kávu. Americká spoločnosť sa už dlhšiu dobu snaží o dosiahnutie trvalej udržateľnosti. Dnes vlastní viac ako 45 podobných prevádzok na celom svete.

Prečo sa rozhodla pre použitie nákladných kontajnerov? Dôvodom je to, že kontajnery poskytujú obrovské možnosti, sú totiž ako skladačka puzzle. Práve preto sa tieto stavby zvyknú nazývať modulárnymi. Hravý architekt sa tu dokáže poriadne vybúriť.

Kontajnery sú ako skladačka puzzle

Kengo Kuma jedným z takýchto architektov, čo sa prejavilo aj na výsledku. Najnovšia prevádzka spoločnosti Starbucks vyrástla pri obchodnom dome v Hualien na Taiwane. Štvorposchodová stavba z kontajnerov, ktoré sú naukladané na seba všetkými smermi sa rozprestiera na ploche 324 metrov štvorcových.

V prednej časti niekoľkých kontajnerov sa nachádzajú obrovské okná, ktorými preniká do inak tmavých priestorov dostatok svetla. Na prvý pohľad to vôbec nevyzerá ako kaviareň spoločnosti Starbucks. Pri bližšom pohľade však zbadáš na jednom z kontajnerov ikonické logo spoločnosti. Architekt sa pri návrhu a usporiadaní kontajnerov prekvapivo inšpiroval lístím kávovníka, ktoré sa zvykne ťahať na všetky strany. Kontajner na prízemí je vybavený malým okienkom, okolo ktorého je možný plynulý prejazd. Ak máš teda málo času, kávu si jednoducho objednáš, zoberieš bez nutnosti vystúpenia z automobilu a pokračuješ v ceste. Ľudia, ktorí sú však náročnejší a chcú si užiť posedenie v nefalšovanej kaviarni si prídu na svoje.

Vnútro kontajnerov je totiž vykladané drevom a vybavené drevenými stoličkami, stolčekmi, lavičkami a nábytkom. Človek sa tu vôbec necíti ako v železnom väzení. Pre samotného návrhára Kuma to bolo vôbec po prvýkrát, čo navrhoval stavbu z nákladných kontajnerov. Výsledok je však prekvapivo príjemný, aj keď sa nejedná o najkrajšiu stavbu sveta. Kuma už pre spoločnosť Starbucks navrhoval prevádzku v malom japonskom meste Dazaifu. V tomto prípade využil 2 000 tenkých dosiek na návrh mriežkového interiéru.

zdroj: dezeen.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech